Kapat
Kocaeli Öncü
Kocaeli Öncü
Kocaeli Öncü
AK PARTİ’NİN GEBZE ADAYI KİM OLACAK.?
AK PARTİ’NİN GEBZE ADAYI KİM OLACAK.?
Yerel seçime yaklaşıldıkça gönlünden Belde,ilçe yada il belediye başkanlığı geçen isiimlerde şu sıralar yavaş yavaş sahaya inmeye ve “bende buradayım” demeye başladılar. Bu isimler bulabildikleri her ortamda gelecek yıl yapılacağı...
2 Eylül 2012 20:03
Font1 Font2 Font3 Font4

Yerel seçime yaklaşıldıkça gönlünden Belde,ilçe yada il belediye başkanlığı geçen isiimlerde şu sıralar yavaş yavaş sahaya inmeye ve “bende buradayım” demeye başladılar.

Bu isimler bulabildikleri her ortamda gelecek yıl yapılacağı söylenilen yerel seçimde partisinin belediye başkan adayı olmak için alttan alta siyaset yapmaya çalışıyorlar.

Kocaeli’nin en büyük ilçesi Gebze bu yarışın yaşanacağı en önemli yerleşim merkezlerinin başında geliyor, öteden beri siyasetin en üst noktalarda yapıldığı ve bütün Kocaeli’nin dengesini değiştiren Gebze bu açıdan da çok önemli.

1994 yılına kadar daha çok sol partiler tarafından yönetilen Gebze 1994 yılında yapılan seçimde RP adayı Ahmet penbegüllü’nün belediye başkanlığını kazanması ile siyaseten makas değiştirerek bambaşka bir istasyona doğru yöneldi, o gün bu gündür de o istasyonda duruyor.

Şu an aramızda olmayan Ahmet Penbegüllü 1994-2004 yılları arasında sonderece çalkantılı bir dönemde 10 yıl belediye başkanlığı yaptı, 2004 tarihinde 2 yıl önce kurulan ve iktidarda bulunan AK Parti’den aday gösterilse muhtemelen bir 5 yıl daha beldiye başkanlığı yapacaktı ancak, o günlerde Darıca Belediye başkanı olan İbrahim Pehlivan Gebze adayı olarak gösterilince siyaset Penbegüllü için bitmiş oldu.

2004 yılında İbrahim Pehlivan Gebze Belediye başkanı seçilince partinin kurucularından olan ve 03 Kasım 2002 tarihinde milletvekili olamayan Adnan Köşker’de Gebze Belediye meclis üyesi seçilmişti, 5 yıl boyunca mecliste pek sesi soluğu çıkmayan Adnan Köşker’in 2009 yılında Gebze Belediye başkan adayı olarak açıklanması herkes için büyük bir sürpriz olmuştu.

Adnan Köşker 2009 yılında oturduğu Gebze Belediye başkanlığı koltuğunda en azından birdönem daha kalmak istiyor, tabi başkanlık koltuğunda kalmanın ilk yolu öncelikle aday gösterilmek olduğundan Köşker’de ilk aşamada bu mücadeleyi vermek zorunda.

03 Kasım 2002′den beri Tayyip Erdoğan’ın ismi ile milletvekili yada belediye başkanı seçilen ve bununda farkında olan siyasetçiler Erdoğan’ın karizmasının halen daha devam ettiğini, bu yüzden de asıl zor olanın aday gösterilmek olduğunu,aday olduktan sonra zaten seçmenin Tayyip Erdoğan’a yöneldiğinden belediye başkan adayının kim olduğunun pek fark etmediğini düşünüyorlar.

İşte bu yüzden önümüzdeki günlerde diğer 11 ilçeilebirlikte Gebze Belediye başkan adaylığı için AK parti içerisinde kıyasıya bir yarış ortaya çıkacağını Adnan Köşker ile birlikte 2 dönem milletvekilliği yapan Eyüp Ayar ile birlikte çok sayıda adayın sahaya ineceğini düşünüyoruz.

1994 yılında Gebze Belediye başkan adaylığını Ahmet Penbegüllü kazandığında rakiplerinden biriside o dönem DYP adayı olan Eyüp Ayar’dı, 1994 yılında Gebze’ye belediye başkanı olamayan Ayar bilindiği gibi 03 Kasım 2002 tarihinden itibaren 10 yıl süre ile İktidarda bulunan AK Parti’de milletvekilliği yaptı.

Son seçimde partisi tarafından milletvekili adayı gösterilmeyen Ayar yerel seçimde partisinin Gebze Belediye başkan adayı göstereceğini düşünüyor, Siyasetin inasanlara hangi zamanda hangi kapıyı açacağının belli olmadığı bir ortamda iktidar partisinin 10 yıl süre ile milletvekilliğini yapan Ayar ile 5 yıl belediye meclis üyeliğinden sonra bir dönemde Belediye başkanlığı yapan Adnan Köşker şimdi aynı partide rakip olmuş durumdalar.

Seçimin kesinlikle AK Partili bir aday tarafından kazanılacağını düşünen bu yüzden de CHP ve MHP’yi yarışın dışında gören AK Partili siyasetçilerin ne kadar yanılıp yanılmadığı elbette ki seçim akşamı sandıklar açılınca görülecek, ancak meseleye AK Parti penceresinden bakınca parti içi mücadelenin dışarıda verilecek mücadeleden daha zor olduğu ortaya çıkıyor.

Eyüp Ayar milletvekili adayı gösterilmediği halde partisine küsmeyen, başka bir kurumda görev almayan ve süreç içerisinde partisinin politikalarına uygun görüşler öne süren yapısı ile bütün partililerin tasvip ettiği bir isim olarak her an sahaya girecek bir oyuncu gibi görev almayı bekliyor.

Adnan Köşker’in çalışma sistemi ile ilgili olarak pek çok olumsuz görüş söylenebiliir pek çok eleştiri yapılabilir,üstelik bu olumsuz görüşler diğer partilerden çok kendi partililerinden gelebilir, ancak bizim başından beri söylediğimiz gibi Köşker’in canla başla çalıştığı ve bitirmeyi başardığı Kent meydanı bir takım eksikliklerine rağmen Köşker’in yüz akı olarak durmaktadır.

Adnan Köşker bir kez daha aday gösterilebilirmi..Köşker’in yerine Eyüp Ayar aday olarak sahaya sürülebilirmi..Bu iki isim dışında üçüncü, dördüncü birisim “ortak aday” olarak değerlendirilebilirmi… sorularının öncelikli cevabı İbrahim Karaosmanoğlu’nun durumu sonrasında ise artık partinin Kocaeli’ndeki tek hakimi olmaya doğru hızlı adımlar ile giden Fikri Işık ile bu bölgeden sorumlu milletvekili M.Ali Okur’un ne diyecekleri ile ilgilidir.

 

 

 

 

 

 

 

 AK PARTİ’NİN GEBZE ADAYI KİM OLACAK.? Yazısına 1 Yorum Yapıldı

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*

Yukarı Geri Ana Sayfa