banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
16 Aralık 2018 Pazar

Su sayaçlarını donmaya karşı koruyun

Bu üniversiteler ile nereye varılır?

29 Temmuz 2017, 12:38
Bu üniversiteler ile nereye varılır?
Prof.Dr. Yavuz Sezen

Üniversitelerin ne yapıp ne yapmadığı konusuna geçmeden önce her zaman her yerde söylediğim ve yazdığım gibi, eğer bir ülkede bilim  teknoloji ve ileri seviyede eğitimli uzman insanlar yetiştirilemiyorsa o ülkenin kalkınması, ilerlemesi ve çağdaş ülkelerle rekabet etmesi mümkün değildir.
Yurt dışında ve ülkemizde çeşitli üniversitelerde görev yaptım. Şimdi sizlerle kırk yıllık deneyimleri ve Türk üniversiteleri ve yurt dışındaki üniversiteleri karşılaştırarak paylaşacağım. Ülkemizde Dekan ve Rektörlük seçimleri  olur. Yurt dışında da seçimler yapılır. Fakat aradaki farkı sizlere  sunacağım. 
Ülkemizde rektörlüğe adaylığınızı koyduğunuz zaman sizi seçecek olan akademikerlerin size sorduğu ilk soru 'Ankara'yı hallettiniz mi?' sorusudur. Bu demek oluyor ki 'YÖK ve Cumhurbaşkanını ayarladınız mı?' Eğer ayarladıysanız bir oy dahi alsanız Rektör atanabiliyorsunuz. 
Hiç kimse sizin yaptığınız bilimsel çalışmalarınıza, liyakatinize ve yetiştirdiğiniz  insanların uzmanlığına bakmamaktadır. Dolayısıyla önce Ankara'yı halletmeniz lazım. Sonra öğretim üyelerine yeni yeni kadrolar vermeyi  taahhüt ederseniz sizin lehinize oy kullanırlar.
Şimdi yurt dışı Rektör seçimlerine gelelim. Yurt dışında hiçbir bilim adamı kendiliğinden Rektörlüğe aday olmaz. Şimdi neden diye soracaksınız. Eğer o bilim insanı Rektör olursa, yani idareci olursa, bilimsel çalışmalardan uzak kalacaktır, dolayısıyla hiçbir gerçek bilim adamı Rektör veya Dekan olmak istemez.
Fakat bir Rektör seçilmesi lazım, bunu nasıl yapıyorlar. Rektörlüğü veya Dekanlığı sıraya koyuyorlar ve sırası gelen o görevi kabul ediyor ve icra ediyor. 
Şimdi yorumu size bırakıyorum. Liyakat sahibi olmayan kişiyi kurumun başına getirirseniz 8 yıl rektörlük yapar ve bilimsel çalışmaları ve araştırmaları bir kenara bırakır, çünkü hem idarecilik ve hem de aynı zamanda bilimsel çalışmaları yapamazsınız.
8 sene sefa sürersiniz, araba devletten, şoför devletten, lojman devletten ücreti de kendisi ayarlar. Bunun için bazı şeyleri ayarlamaya değer.
Toplum da üniversitelerden görev bekler, durumlar bugünkü gibi devam ederse daha çok görev bekler halkımız.
Artık büyük değişiklerin yapılmasının zamanı gelmiştir. Üniversitelerin devletin kontrolü altına alınması gerekir ve devlet tarafında ülkemizin ihtiyaçlarına ve önceliklerine göre çalışma alanlarını belirlenmesi çok önemlidir. 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner9
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
YÜKSEL ERCAN'I GEBZE Belediye Başkanı olarak Görmek istermisiniz.?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV