banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
25 Mayıs 2019 Cumartesi

Denizli köyünde hortum, asırlık meşe ağacını devirdi

Kahreden rakam: Her yıl 4 bin kişi silahla ölüyor

Öğretmenlerin maaşında yeni dönem mi başlıyor? Milli Eğitim Bakanlığı, üzerinde çalıştığı öğretmen stratejisini tamamlayarak Bakanlar Kurulu'na sunuldu.

29 Ağustos 2012 Çarşamba 13:44
Kahreden rakam: Her yıl 4 bin kişi silahla ölüyor
 Buna göre, mesleğe aynı basamaktan başlayacak öğretmenler basamak atlamak için sınava girecek. Ücretler, sorumluluk ve statüleri aldıkları  puana  göre artacak

Milli Eğitim Bakanlığı 'öğretmenlik' mesleğini daha  kaliteli  ve saygın hale getirmek için uzun süredir üzerinde çalıştığı öğretmen  stratejisini  tamamladı. Bakan Ömer Dinçer ve kurmaylarının onayından da geçen  strateji  planı Bakanlar Kurulu'na sunuldu.

Öğretmenlik mesleğini daha nitelikli hale getirmek isteyen Milli  Eğitim  Bakanlığı, yeni düzenlemeye göre Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile işbirliği yaparak üniversitelerdeki eğitimfakültelerinde öğrenim gören öğretmen adaylarının uygulama dersleri artıyor. Bu konuda okullar ile üniversiteler işbirliği yapacak. Halen öğretmen adaylarının derslerinin yüzde 15-20'si uygulama dersi olarak verilirken yeni düzenlemeyle derslerin en az yüzde 40- 50'si uygulamaya dayalı olacak. Yani öğretmen adayları, üniversitedeki derslerinin yarısını okullarda stajyer öğretmen olarak geçirecek.  Eğitim  fakültelerindeki müfredat da yeniden gözden geçirilerek yeni bir düzenlemeye gidilecek.

KARİYERLERİ  PLANLANACAK

Öğretmenlerin tümü aynı basamaktan mesleğe başlayacak ve basamak atlamak için sınava girecek.  Performans  ve akademik başarılarının yanı sıra sınavdan aldıkları  puana  göre görevde yükselecekler ve buna göre ücretleri, sorumlulukları, statüleri,  kariyerleri  ve hakları artmış olacak. Statüsü yükseltilmiş öğretmenler belli bir zaman aralığıyla sınava tabi tutulacak ve bulunduğu statüyü  koruması  için bu sınavdan geçerli not alması gerekecek. Aksi halde öğretmenin bulunduğu statü,  performansına  ve sınav notuna göre bir alt konuma düşürülecek.

SADECE ALAN SORULARI

Bakanlık, Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda da (KPSS) değişikliğe gidilmesi için çalışmalar yapıyor. Halen KPSS'de öğretmenler branşı dışındaki konularda da soru çözerken yeni düzenlemeyle sadece alanlarıyla ilgili soru yanıtlayacaklar. Bu konuda  Öğrenci  Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 136 ayrı öğretmenlik branşında soru hazırlayacak. Yeni sistemin hayata geçmesiyle öğretmenler üç aşamalı KPSS ile karşılaşacak. Öğretmen adaylarının çözeceği testlerde soruların yüzde 30'u genel  kültür  ve  yetenek , yüzde 30'u  eğitim  bilimleri, yüzde 40'ı branş bilgisinden oluşacak.

E-KONFERANSLA  HİZMET  İÇİ  EĞİTİM

Öğretmenlerin yeni  eğitim  modelinde  doğabilecek  sıkıntıları, verilecek  hizmet  içi  eğitimlerle giderilecek. Bu kapsamda Bakanlık öğretmeni  eğitim  için öğretmen evlerinde ve otellerde toplamak yerine  internet  alt yapısı olan e-Konferans  salonlarını   kullanacak . Öte yandan öğretmenler  kariyerinde  ilerledikçe  eğitimin  merkezinde yer alacak. Sisteme göre öğretmen başöğretmen olduğu takdirde maaşı artacak, haftalık çalışma süresinin yarısında  öğrencilere eğitim  verirken diğer yarısında yeni öğretmen olanlara  hizmet  içi  eğitimle  tecrübelerini aktaracak.

Devlet de SMS'le bilgilendircek

Özel  okullarda uygulanan, velileri SMS'le bilgilendirme sistemi bu yıl devlet okullarında da hayata geçirilecek. Bakanlığın çalışmasına göre,  öğrencinin   ders  notları, devamsızlığı, veli toplantıları veya öğretmeni  öğrenci  hakkında velisiyle  konuşmak  isterse o  öğrencinin  velisini haberdar etmek için  cep   telefonuna  'SMS' atılacak. Bu sayede veliler  öğrencilerin  durumlarını sürekli takip edecek.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner9
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV