banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
21 Şubat 2019 Perşembe

Saadet Partisi Gebze meclis üyesi adayları belli oldu

GTÜ geleceğe kontak çevirdi

Hedef 2023

21 Ekim 2016 Cuma 12:09
  GTÜ geleceğe kontak çevirdi
Elektrikli araçların performansını benzinli araçlarla yarıştıracak teknoloji için GTÜ kolları sıvadı. Laboratuvarlarında bilim adamları tarafından Türkiye’nin 2023 hedeflerine katkı sağlamak için enerjiyi uzun süre saklama ve daha verimli kullanmak için çalışmalar yürütülen GTÜ, ümit veriyor.
 
Geçtiğimiz günlerde Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ)’nde yapılan “3 Dakikada Doktora Tezi Yarışmasında” ikinci olan GTÜ Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Doktora Öğrencisi Elif Ceylan Cengiz’in “Yüksek Enerji Yoğunluğuna Sahip Lİ-S Bataryalar”  tezi dikkatleri enerji üzerine çekti. 

Teknolojinin gelişmesiyle enerjinin gelecekte tam olarak talepleri karşılayamayacağı öngörülüyor. Bu sorunun üstesinden gelebileceği düşünülerek ortaya atılan yenilenebilir enerji fikri, kaynakların dönemsel olarak kullanılabilmesi sebebiyle sürdürülemiyor. Bu nedenle kaynaklardan elde edilecek enerjinin arzu edilen vakitte kullanılabilmesi için depolanması gerektiğinden, GTÜ batarya kullanımının geliştirilmesi için çalışmalarına hız verdi.  
 
HEDEF 2023
Enerji depolama sistemlerinde enerjiyi uzun süre saklama ve daha verimli kullanmak için yürütülen çalışmalara katkı sağlamak için GTÜ laboratuvarlarında çalışmalar yürüten Cengiz, elektrikli araçlardaki performansın benzinli araçlarla yarışacak duruma getirilmesi için uğraş veriyor. 

Doktora öğrencisi, geleceğin teknolojileri için, yüksek enerji yoğunluğuna sahip bataryalara ihtiyaç olduğunu söyleyerek, “En uygun sistemlerden bir tanesi hocam Yrd. Doç. Dr. Rezan Demir Çakan’ın danışmanlığında üzerinde   çalıştığım  Lityum-Sülfür (Li-S) bataryalardır.  Li-S bataryaların en büyük avantajı, mevcut Lityum iyon batarya teknolojisine göre beş kat fazla enerji yoğunluğu sağlamalarıdır. 

Gebze Teknik Üniversitesinde yaptığım çalışmada Li-S bataryaların içerisinde gerçekleşen kullanımı kısıtlayıcı reaksiyonları anlamaya çalışarak, bunlara çözüm olabilmeye uygun yenilikçi yaklaşımlar geliştirmeye ve bu yaklaşımlarla kullanım ömrünü arttırmaya çalışmaktayım. Bu çalışma neticesinde elde ettiğim sonuçlar ışığında, ülkemizin 2023 hedefleri içerisinde yer alan elektrikli araç projesine benim de bir katkım olmasını dilemekteyim" ifadelerini kullandı. 
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner9
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV