banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
18 Ağustos 2019 Pazar

Fındık işçilerini taşıyan traktör devrildi: 1 ölü, 13 yaralı

GTÜ öğrencileri sürücüsüz araç için çalışıyor

GTÜ öğrencileri sürücüsüz araç için çalışıyor

18 Nisan 2019 Perşembe 10:44
 GTÜ öğrencileri sürücüsüz araç için çalışıyor
Geleceğin araç teknolojisi GTÜ öğrencileri tarafından HAZINE Otonom Aracı'na dönüşerek,  sürücüsüz araç çalışmalarına katkı sağlarken, bu alandaki ulusal ve uluslararası yarışlarda ülkemizi temsil etmeyi amaçlıyor. 

Kısa bir sürede hızla gelişen otonom sürücüsüz araç teknolojisi dünya üzerinde birçok ülkede günlük hayata entegre edilmek için çalışılıyor. Ülkemizde de bu konuda yapılan çalışmalar hızla artıyor. 

Bilimin ve teknolojinin merkez üstlerinden biri olan Gebze Teknik Üniversitesinde(GTÜ) öğrenimlerine devam eden bir gurup üniversite öğrencisi bu çalışmalara katkı sunmak için kolları sıvadı. GTÜ’nün lisans ve yüksek lisans öğrencilerinden oluşan içinde farklı mühendislik disiplinlerinden öğrencilerin bulunduğu bir ekip "GTU HAZINE" ismini verdikleri otonom araç için çalışmalara başladı. 

Üniversitenin ilk otonom aracı olacak olan GTU HAZINE otonom araç ile teknoloji yarışlarına katılmak hedefleniyor. Prof. Dr. Yusuf Sinan Akgül (Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı), Arş. Gör. Erhan Özçare(Makine Mühendisliği Bölümü) akademik danışmanlığında, Levent Akgül(Arge Mühendisi ve Yüksek Lisans Öğrencisi) danışmanlığında, Ahmet Alperen Bulut (Yazılım Arge Mühendisi ve Yüksek Lisans Öğrencisi) takım liderliğinde HAZINE araçı tasarlanıp çalışılıyor. 
İlk olarak TEKNOFEST ROBOTAKSI BINEK OTONOM yarışması kapsamında ülkemizin sayılı üniversitesinin yarıştığı Binek Otonom Araç yarışlarında HAZINE aracının GTÜ ve bölgesini temsil etmesi bekleniyor. Tasarım aşaması tamamlanan aracın prototipi için öğrencilerin destek arayışları devam ediyor.  
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV