banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
21 Ekim 2018 Pazar

Artık köy okullarında da 'Trafik Dedektifleri' yetişecek

Rektör Görgün: Açık erişim Türkçe olmalı

Rektör Görgün: Açık erişim Türkçe olmalı

31 Ekim 2017 Salı 11:06
Rektör Görgün: Açık erişim Türkçe olmalı
Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi’nde düzenlenen ve Türkiye’nin farklı kentlerinden gelen bilim insanlarının katılımıyla gerçekleşen 6. Ulusal Açık Erişim Konferansı ve OpenAIRE2020 Çalıştayı’nda, Açık Bilim Ve Bilgiye Açık Erişimde Üniversitelerin Rolü: GTÜ Perspektifi konulu bir konuşma yaptı.

Üniversitelerin açık bilim ve açık erişim uygulamaları, stratejiler, OpenAIRE servisleri gibi konuların ele alındığı çalıştayda konuşan Rektör Prof. Dr. Görgün, bilgi paylaşımının tarihsel seyrine değinerek başladığı konuşmasında GTÜ’nün açık bilim perspektifi hakkında bilgilendirmede bulundu.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cemali Dinçer, İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Can Şımga Muğan, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mehmet Tokaç, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik ve çok sayıda davetlinin katıldığı panelde konuşan Rektör Prof. Dr. Görgün, konunun açık ve kolay erişimle bilimsel dergi, ders kaynakları, malzemeleri ve dersler, laboratuvarlar ile açık kampüs boyutlarında ele alındığını ve bu bağlamda büyük önem taşıdığını belirterek, "Üniversitemiz, Ulakbim bünyesinde kurulmuş ve uluslararası erişilebilir olan  Dergipark sistemi ile üretmiş olduğu çalışmaların bir bölümünün diğer bilim adamlarının kolay erişimine açılmasını önermekte ve özendirmektedir" diye konuştu.

REKTÖR GÖRGÜN: BİLGİ, BEŞERİ VE EKONOMİK KAZANCA DÖNÜŞMELİ

GTÜ’nün ülkemizde eksikliği büyük ölçüde hissedilen bilginin beşeri ve ekonomik kazanca dönüştürülebilmesi için stratejik görev üstlenmekte olduğunu ifade eden Görgün, "Öncelikle bilginin ulusal sanayi kuruluşları tarafından yaygın ve kolay erişilebilir kılınması, bu süreçlerin destek ve ortak proje mekanizmaları ile sürdürülebilir hale getirilmesi, bunun sonucunda daha fazla bilimsel çalışmanın tetiklenmesi ana hedefler arasındadır" dedi. 

"AÇIK ERİŞİM TÜRKÇE OLMALI"

GTÜ’nün sunduğu bilgiye açık erişim olanakları ve bu kapsamın genişletilmesi yolunda atılan adımlara değinen Rektör Görgün, açık erişimli dergilerin Türkçe olmasına kısmen özen gösterilmesi, bu kaynakların ulusal perspektifte işlenmesi ve dolayısıyla üretilen bilginin yurt içi ekosisteminde büyümesine yol açacağına değindiği konuşmasında sözlerini şöyle sürdürdü: 

Üretilen bilgilerin kolaylıkla Çin gibi ülkelerde endüstriyel ürüne dönüşmesi mümkün olduğundan, Türkçe yapılacak yayınların bu nedenle ürünlerin ülke içinde kalmasını sağlayabilmesi bakımından kısmen yararı olacağı düşünülmektedir. 

Türkçe yayınların da desteklenmesi, hem bilimsel gelişimin ve eğitimin anadilde olması bakımından avantaj sağlayacak, hem de kritik olabilecek bilgilerin yurt dışında kolay özümsenmesini engelleyeceği öngörülmektedir. 

Patent ile korunması mümkün olmayan çalışmaların yayınlanmaması ya da ulusal platformlarda yayınlanması, teknolojinin kısmen korunmasına yardımcı olabilecektir. Bu süreçler, yoğun bir patent desteği ile ayrıca desteklenerek, bilimsel çalışmaların fikri mülki haklara transferinin kolaylıkla yapılması sağlanmalıdır. 

Açık erişim ve açık bilim, bu doğrultuda ülke ekonomisine ve beşeriyetine katkıda bulunacağı mekanizmalar desteklenerek ve kontrol edilerek ülkeye daha da yararlı olabilecektir. 

Aksi takdirde yapılan çalışmaların ülke açısından önemi az olurken, dünya perspektifinde yine de olumlu etki yapacağı öngörülmektedir. 

GTÜ bu konuda ülkenin uzun vadeli ihtiyaçlarına yönelik stratejik analizler yapmayı sürdürmektedir. 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner9
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
YÜKSEL ERCAN'I GEBZE Belediye Başkanı olarak Görmek istermisiniz.?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV