banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner48
21 Mayıs 2018 Pazartesi

CHP'nin milletvekili adayları belli oldu

1 Ocak'ta SGK'da yeni bir süreç başlıyor

1 Ocak 2017'den itibaren primini ödemeyen Bağ-Kurlu sağlık hizmetinden faydalanamayacak

24 Ağustos 2016 Çarşamba 14:40
 1 Ocak'ta SGK'da yeni bir süreç başlıyor
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren primini ödemeyen Bağ-Kur'lunun sağlık hizmetinden faydalanamayacağını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, 6736 sayılı, Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin kanun hakkında açıklamalarda bulundu. Soylu, 67.7 milyarlık yapılandırmanın 3 milyon 151 bin 750 birimde etkili olacağını söyledi.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, basın toplantısı düzenledi.
 
Resmi Gazete'de yayımlanan 6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin kanun hakkında bilgi verdi. 
 
Toplantıda konuşan Bakan Soylu, SGK sisteminin dünyada parmakla gösterildiğini belirterek, “Türkiye'de özellikle dönem dönem, bazen ekonomik sebeplerden, bazen doğal afet ve benzeri olaylar sonucunda yapılandırmalar meydana geliyor. Bazen de ekonomik, ticari hayatın sıkıntıya, zora girmesi sebebiyle oluşan nedenlerle dönem dönem yapılandırmalar oluyor.

Türkiye 2008 yılından itibaren sosyal güvenlik alanında yep yeni bir kanunla ve reform anlayışıyla yola çıktı. Bizim Sosyal Güvenlik sistemimiz şu anda bütün dünyanın, bütün gelişmiş ülkelerin parmakla gösterdiği sistemdir. Sistem, gelir ve gider, aktif ve pasif dengesini sürekli olarak iyileştiği ve dünyanın hiçbir ülkesinde olmayan kapsamda bir sağlık paketiyle sosyal güvenlik sistemi içerisinde bulunanlara hizmet eden bir anlayışa sahiptir” dedi.
 
DÜNYANIN EN GENİŞ SAĞLIK PAKETİNİ VERİYORUZ
 
Türkiye'de 7 buçuk milyon civarında prim ödemeyen ve geliri prim ödemeye yetmeyen vatandaş olduğunu kaydeden Bakan Soylu, 'Her 100 liralık tahakkukun ortalama 86-87 lirasını alabilme kabiliyetine sahibiz. Ama bizim hedefimiz bunu 91-92 liraya çıkarmaktır. Bu rakamlara çıkarırsak gelir gider sistemimizi çok iyi koordine etmiş oluruz. Çünkü ülkemiz geliştikçe, kişi başına gelir seviyesi arttıkça, gerek hastaneler, gerek sağlık hizmet sunucularından yararlanma oranı, isteği, konforu ve talebi gittikçe artmaktadır.

Sosyal Güvenlik sistemi içerisinde, sosyal hukuk devletinin de gereği olarak, ‘Ben primimi ödüyorum, karşılığında hizmeti görüyorum, görmek istiyorum' anlayışı daha fazla talep edilmektedir. Biz dünyanın en geniş sağlık paketini veriyoruz. Ancak primini ödeyen de bunun karşılığını hem hastanede, hem de diğer sağlık hizmet sunucularında görmek istiyor. 
Bunu sağlayabilmek için de bu primlerin ödenmesi lazım. 7,5 milyon civarında prim ödemeyen ve geliri prim ödemeye yetmeyen ancak sosyal hukuk devletinin gereği bizim sağlık harcamalarını karşılamayı taahhüt ettiğimiz vatandaşımız söz konusu. Bunu sosyal güvenlik sistemi olarak yürütmeye, sürdürmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

BU TOPLUMSAL BİR SORUMLULUK
 
Sosyal güvenlik sistemine para girmesi gerektiğini ifade eden Bakan Soylu, “Her birimiz sorumluyuz. Bu sorumluluğu yerine getirmek durumundayız. Çünkü Sosyal Güvenlik sistemine para girecek ki yaklaşık 70 katrilyonluk sağlık ödemeleri zamanında, aksatılmadan yapılabilsin. Bu toplumsal bir sorumluluktur. Onun için gelir gider hesabını iyi bir noktada tutmalıyız. Bunu bir sandık görmek, yani bir yardımlaşma ve dayanışma sandığı olarak değerlendirmek lazım. Emekli maaşlarını zamanında alabilmek için SGK'nın da prim dediğimiz, vatandaşımızın, işverenimizin, çiftçimizin ödediği gelir kalemine ihtiyacı var” diye konuştu.
 
YENİ BİR YAPILANDIRMA
 
2014 yılında 6552 sayılı kanunla bir yapılandırma ortaya koyduklarını hatırlatan Bakan Soylu, “2 milyon 419 bin kişi başvurdu. Yapılandırma öncesi toplam 45.7 milyar borç vardı. Yapılandırma sonrası bu borç, gecikme faizleri de indirilmek suretiyle 38.3 milyar liraya düştü. Bu uygulama devam ediyor. Bugüne kadar Sosyal Güvenlik kurumu tarafından 8.6 milyar civarında tahsilat yapıldı. Bu yapılandırma 31 Temmuz 2018 tarihinde sona erecek. Şimdi de, Maliye Bakanlığı ile birlikte, yine Sosyal Güvenlik Kurumu'nun primleri için yeni bir yapılandırma ortaya koyduk. Bunun yeni bir uzlaşma olduğunu, bu fırsatın özellikle 2014'de ortaya koyduğumuz yapılandırmadan çok daha iyi şartlarda olduğunu ifade etmek istiyorum. Yaklaşık 67.7 milyarlık yapılandırmayı 19 Ağustos 2016'da Sayın Cumhurbaşkanımızın imzaladığı kanunla birlikte başlatmış bulunuyoruz. Yapılandırma, 3 milyon 151 bin 750 birimde etkili olacak” dedi.
 
PRİMİNİ ÖDEMEYENE SAĞLIK HİZMETİ YOK
 
Yaklaşık bir buçuk yıldır primini ödemeyen Bağ-Kur esnafının sağlık ödemelerinde herhangi bir kıstas ortaya koymadıklarını vurgulayan Bakan Soylu, “Yani hastaneye gidebiliyorlar. Ama bu da 31 Aralık 2016 tarihinde sona eriyor. Genel Sağlık Sigortası kapsamında bulunup da primini ödemeyenler, 31 Aralık 2016 tarihine kadar hastanelerden prim ödemeksizin yararlanabiliyorlar. Ama 1 Ocak 2017 tarihinde yeni bir süreç başlıyor. Yani artık primini ödemeyenlerin bundan önce olduğu gibi gerekli takibatlarla karşı karşıya kalacağı açık ve nettir. Yeni bir imkan, yeni bir düzenleme, bir fırsat ortaya koyuyoruz. İşverenlerin iki ayda bir taksit ödeyerek 36 ayda ödeme planı tasarlanacak” diye konuştu.
 
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner9
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
YÜKSEL ERCAN'I GEBZE Belediye Başkanı olarak Görmek istermisiniz.?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV