banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner48
21 Mayıs 2018 Pazartesi

CHP'nin milletvekili adayları belli oldu

Gelir testine başvurular başlıyor

12 ay eşit taksitle ödeme kolaylığı

31 Ağustos 2016 Çarşamba 20:00
Gelir testine başvurular başlıyor
Daha önce gelir testine gitmediği için genel sağlık sigortası borcu olanlar, sağlanan ikinci bir imkanla yarından itibaren gelir testine başvurabilecek. Başvuruda bulunanlar gelir testi sonucuna göre genel sağlık sigortası primlerini ödemeleri veya devlet tarafından karşılanması halinde sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek.

Daha önce gelir testine gitmediği için genel sağlık  sigortası (GSS) borcu olanlar, sağlanan ikinci bir imkanla yarından itibaren  gelir testine başvurabilecek. Başvuruda bulunanlar, gelir testi sonucuna göre genel sağlık sigortası primlerini ödemeleri veya devlet tarafından karşılanması halinde sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek.  

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) alacakları başta olmak üzere devletin bazı  alacaklarını yeniden yapılandıran "6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun"un bir süre önce yasalaştığı anımsatıldı. 

Kanunla bu yılın haziran ayı ve daha önceki dönemlere ait SGK  alacaklarının ve bunların gecikme cezalarının yanı sıra GSS borçlarının da yapılandırılmasına imkan verildiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Daha önce gelir testine gitmediği için yüksek borçlarla  karşılaşanlara yeni bir hak verilecek. Genel Sağlık Sigortası borcu olanlar  yarından itibaren gelir testine başvurabilecekler. Başvuru yapanlar, gelir testi  sonucuna göre genel sağlık sigortası primlerini ödemeleri veya devlet tarafından  karşılanması halinde sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek."

SOYLU: 12 AY TAKSİT

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu da GSS de gelir testi  en önemli kalem olduğunun altını çizerek, gelir testi yaptırmayan kişilerin sosyal güvenlik sistemi tarafından bir statünün içerisine konulduğunu ve orada da  borçlandırıldığını vurguladı.Yapılandırma ile bir fırsat kapısının aralandığını belirten Soylu, "Bunların sadece ana paralarının 12 ay eşit taksitle ödenmesinin imkanını açıyoruz. 

Birinci taksiti ödediğinden itibaren her türlü sağlık hizmetinden faydalanabilecekler. Bu konuda gelir testi için 1 Eylül'den itibaren bunlara tam  4 ay bir fırsat veriyoruz ve bu 4 aylık fırsatın sonucunda gelir testi  yaptırabilme imkanı ve 5'inci ayda da tekrar bu gelir testi ile beraber müracaat  edebilme imkanını sağlıyoruz. Bu 4 ay içerisinde hem gelir testi yapıp hem  müracaat edebilme imkanı da var. Ödemesi 5'inci ayın sonundan itibaren başlıyor."  ifadelerini kullandı.

  
Nasıl başvuracaklar, kimler gelir testi yaptıracak?

Çalışmayan, aylık/gelir almayan veya herhangi bir kapsamda sosyal  güvencesi olmayanlar arasından gelir testine hiç başvurmayanlar 2 Ocak 2017'ye  kadar yerleşim yerindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gelir testi  başvurusunda bulunabilecekler.  

Herhangi bir işte çalışmayan ve sigortalı olmamakla birlikte kendisine bakmakla yükümlü kimsesi bulunmayanlar, hiçbir Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir veya aylık almayanlar veya bunların bakmakla yükümlüsü olmayanlar, genel sağlık  sigortasının kapsamında bulunmayanlar, üniversiteye gidiyorsa 25, liseye  gidiyorsa 20 yaşını, okula gitmiyorsa 18 yaşını geçen kişiler çalışmaya  başlamamışlarsa gelir testi yaptırmak zorundalar. 

Gelir testi sonucuna göre hanede yaşayan kişi başına düşen gelir; brüt asgari ücretin üçte birinin altındaysa (549 lira) bu kişinin genel sağlık  sigortası primi devlet tarafından karşılanacak (yeşil kart), brüt asgari ücretin  üçte biri ila brüt asgari ücret arasındaysa (549 - 1.647 lira arası) 65,88 lira prim ödenmesi gerekecek, brüt asgari ücret ile asgari ücretin iki katı arasındaysa (1.647 ila 3.294 lira) 197,64 lira prim ödenmesi gerekecek, brüt  asgari ücretin iki katından fazlaysa  (3.294 liradan fazla) 395,28 lira prim  ödenmesi gerekecek.??

GSS prim borçları nasıl ödenecek?

Genel sağlık sigortalılar, müracaat etmeleri halinde 2016 Haziran ve  önceki dönemlere ait genel sağlık sigortası prim borçlarının gecikme cezası ve gecikme zamları silinerek borç aslını vade farkı uygulamaksızın peşin veya 12  eşit taksitle ödeyebilecek. 

Peşin ödeme veya taksitli ödemede ilk taksit en geç  28 Şubat 2017'de olacak. Genel sağlık sigortalılarının kanun kapsamına giren prim borcu asıllarının, gerek peşin olarak gerekse 12 ayda eşit taksitler halinde eksiksiz  olarak ödenmesi durumunda, 5510 sayılı Kanun uyarınca hesaplanan gecikme cezası ve gecikme zammı tahsilinden vazgeçilecek. Ayrıca enflasyon oranında bir fark da ödemeyecek.  

Genel sağlık sigortası prim borcu bulunanların bu borçlarının yapılandırılabilmesi için en geç 31 Ocak 2017 tarihinde mesai bitimine kadar ikametgahlarının bağlı bulunduğu yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne veya  Sosyal Güvenlik Merkezine başvurabilecekler. 


    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner9
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
YÜKSEL ERCAN'I GEBZE Belediye Başkanı olarak Görmek istermisiniz.?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV