banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
19 Haziran 2019 Çarşamba

Gebze'de akaryakıt istasyonundan hırsızlık

Macaristan'dan Nabucco'dan çekilme sinyali

Macaristan Nabucco'dan çekilme sinyali verince AB Komisyonu'ndan projeye destek açıklaması geldi.

24 Nisan 2012 Salı 17:23
Macaristan'dan Nabucco'dan çekilme sinyali

Macaristan Başbakanı Victor Orban, dün Brüksel'de yaptığı açıklamada, Nabucco'nun sorunlu olduğunu ve projenin 6 ortağından biri olan Macar enerji şirketi MOL'un konsorsiyumdan ayrılacağını söylemişti.

MOL'dan yapılan açıklamada ise ayrılma iddialarına açıklık getirilmeden "Nabucco projesi üzerinde göz ardı edilmesi zor olan birçok belirsizlik mevcuttur. Projenin finansmanı ve gaz kaynağı belirsiz" denildi.

AB Enerji Komiseri Günther Öttinger'in sözcüsü Marlene Holzner, MOL tarafından kendilerine ve Nabucco konsorsiyumuna bu yönde bir bilgi verilmediğini belirterek "Şu anda çok önemli bir süreçteyiz. Azerbaycan gelecek birkaç ayda hangi boru hattı projesine gaz vereceğini belirleyecek. Nabucco bunlardan birtanesi" dedi.

Holzner, Nabucco'nun ortaklık yapısında daha önce de değişiklikler olduğunu hatırlatarak MOL'un ortaklığının projenin gerçekleşmesi için bir zorunluluk olmadığına belirtti.

Sözcü, AB Komisyonu'nun önceliğinin Nabucco başta olmak üzere Hazar havzasındaki doğalgaza doğrudan erişim imkanı sağlayacak Güney Koridoru projelerinin gerçekleştirilmesi olduğunu vurguladı.

Bu arada Nabucco konsorsiyumundan yapılan açıklamada, MOL'un ortaklıktan ayrılacağı yönünde hiçbir işaret bulunmadığı belirtildi.

Açıklamada, Nabucco projesinin ön mühendislik çalışmasının yüzde 80 oranında tamamlandığı ve projeye 7'inci ortak olmak isteyen Alman Bayerngas'la müzakerelerin devam ettiği kaydedildi.

Nabucco Genel Müdürü Reinhard Mitschek, geçen ay yaptığı açıklamada, AB'nin doğalgazda Rusya'ya bağımlılığını azaltmayı hedefleyen projenin kapasitesinin düşürülebileceğini ya da Trans Anadolu doğalgaz boru hattıyla birleştirilebileceğini söylemişti.

Ortakları arasında Macar MOL ve Türkiye'den BOTAŞ'la birlikte Bulgaristan'dan BEH, Romanya'dan Transgaz, Avusturya'dan OMV ve Almanya'dan RWE'nin ortak olduğu Nabucco'nun başlangıçta 8 milyar avro olarak hesaplanan maliyetinin 12-15 milyar avroyu bulacağının tahmin edilmesi farklı arayışları beraberinde getiriyor.

Yılda 31 milyar metreküp kapasiteli 4 bin kilometrelik Nabucco boru hattının inşasına gelecek yıl başlanması ve 2017'de gaz pompalanması hedefleniyor.

Rusya'nın yılda 63 milyar metreküp doğalgaz kapasiteli Güney Akım projesini hızlandırarak 2015 yılında faaliyete geçirme planı, Nabucco'nun gerçekleşme ihtimalini azaltıyor.

Haber Kaynağı : Haber7.com

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV