banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner48
19 Temmuz 2018 Perşembe

Meslek hastalıkları için erken uyarı sistemi hayata geçti

MTV zammını açıklamadı!

MTV zammını açıklamadı!

05 Ekim 2017 Perşembe 16:43
 MTV zammını açıklamadı!


TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne (MTV) yapılan ve tepkilere yol açan yüzde 40 ila 68 arasındaki zam oranının aşağı çekilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı sonrası, torba tasarısı görüşmelerine başladı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2018'den itibaren MTV zammında artış yapılacağını belirtirken, merak edilen oranı açıklamadı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, MTV zammının da yer aldığı 'torba tasarı' olarak bilinen Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşülmesine başlandı. Komisyon çalışmalarına katılan Maliye Bakanı Ağbal, 130 maddelik tasarıda yer alan düzenlemeleri, 9 ana başlık altında toplandığını belirtti.  

Komisyonda sunum yapan Ağbal, tasarının istihdam ve yatırımların teşviki, vergi kanunları, vergi mükelleflerine sağlanan yeni kolaylıklar, iletişimin vergilendirilmesi, kamu taşınmazlarının ekonomiye kazandırılması, kaçak sarmalık tütün ticaretiyle mücadele, 2017 yılı Bütçe Kanunu ile Hazine Müsteşarlığı'na verilen borçlanma yetkisi limitinin artırılmasıyla OVP'de öngörülen kamu maliyesi hedeflerine ulaşmak amacıyla gelir artırıcı önlemler ve bunlardan Savunma Sanayii Fonu'na yapılacak aktarımlara ilişkin düzenlemelerin yer aldığını kaydetti.

BAKAN AĞBAL: YASAL DÜZENLEME ÖNERİMİZ VAR

Asgari ücretin bin 404 lira olduğunu hatırlatan Maliye Bakanı Ağbal, gelir vergisi nedeniyle bazı çalışanların gelirinin, bu ücretin altına düştüğünü söyledi. Bakan Ağbal, "Bu düşüşü engellemek, asgari ücretlinin gelirinin hiçbir şekilde bin 404 liranın altına düşmemesini sağlamak üzere bir yasal düzenleme önerimiz var. Kamu kurumlarına ait taşınmazları şehir dışına taşınacak sanayi sitelerinin kullanımına sunmak amacıyla bir madde taslağı, kanun tasarısının içinde yer alıyor. 

Böylelikle kalkınmada öncelikli illerde kamuya ait yerleri sanayi sitesi kooperatiflerine, belediyelere, il özel idarelerine, büyükşehir belediyelerine bedelsiz olarak devredeceğiz. Diğer illerde ise emlak vergisi değeri üzerinden peşin veya taksitle satılması öngörülmektedir. 

İmalat sanayisi sektöründe  2018'de  olmak koşuluyla teşvik belgesine sahip veya teşvik belgesi alacak yatırımcılar yaptıkları yatırım harcamaları için mevcut Kurumlar Vergisi Kanunu'nda tanımlanan katkı oranlarını 15'er puan artırıyoruz. 2018 yılında ne kadar yatırım harcaması yaparsanız diğer kazançlardan, elde ettiğiniz bütün kazançtan bu harcamayı düşme imkanı veriyoruz" diye konuştu. 

Doğan Haber Ajansı
Anahtar Kelimeler: MTV Zammını Açıklamadı!
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner9
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
YÜKSEL ERCAN'I GEBZE Belediye Başkanı olarak Görmek istermisiniz.?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV