banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
24 Mart 2019 Pazar

Dronelar kesintisiz mobil iletişim için havalanacak

SOCAR'ın yönetiminden sonra PETKİM'in net karı 9.2 kat arttı

SOCAR'ın yönetiminden sonra PETKİM'in net karı 9.2 kat arttı

03 Nisan 2018 Salı 12:15
SOCAR'ın yönetiminden sonra PETKİM'in net karı 9.2 kat arttı


SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev, SOCAR'ın 2008 yılında hisselerinin yüzde 51'inini aldığı, Petkim Petrokimya Holding A.Ş.'nin (PETKİM) net karının 9.2, şirketin hisselerinin değerinin de 8.7 kat arttığını söyledi. 

Abdullayev, şirketin Aliağa'da gerçekleştirilen projeleri ve Eylül 2018'de faaliyete girecek STAR Petrol Rafineri fabrikasını inceledi. 

Abdullayev, yaptığı açıklamada, 'PETKİM' üretim süreci, tedarik zinciri ve diger alanlarda geçen yıl yapılan optimizasyon tedbirleri sonucunda yaklaşık 50 milyon dolar tasarruf ettiklerini vurgulayarak, "PETKİM, SOCAR yönetimine geçtikten sonra 2008'den 2017 yılı sonuna kadar şirketinin net karı 9.2 kat, şirketin hisselerinin değeri 8.7 kat artımıştır. PETKİM'LE sinerji oluşturacak STAR NEZ'in de inşaat işlerinin yüzde 99'u tamamlandı" dedi. 

 
"İLK ÜRÜN SATIŞI EYLÜL'DE...YILLIK 4.8 MİLYON TON DİZEL, 1.6 MİLYON TON UÇAK YAKITI, 1.6 MİLYON TON NAFTA VE SIVI DOĞAL GAZ ÜRETİLECEK"  

Bu yılın Eylül ayında fabrikanın ilk ürününün satışına, Aralık'ta ise kabulüne başlayacaklarını vurgulayan Abdullayev, "Şu an fabrikanın üretim kapasitesi 10 milyon ton öngörülüyor. STAR Nez fabrikasında yıllık 4.8 milyon ton dizel, 1.6 milyon ton uçak yakıtı, 1.6 milyon ton nafta ve sıvı doğal gaz, HRON, kök petrol ve kükürt gibi temel ürünler üretilecek" ifadelerine yer verdi. 

Fabrika ürünlerinin büyük bir kısmının PETKİM tesislerinde ham madde olarak kullanılacağını vurgulayan Abdullayev, bu durum tasarrufu da beraberinde getireceğini kaydetti. 

Fabrika ürünlerinin büyük kısmının Türkiye iç piyasasına diğer kısmı ise ihraç etmeyi öngördüklerini vurgulayan Abdullayev, rafinerinin Türkiye istihdamına da önemli katkılar sunacağını kaydetti. 

3 FABRİKA MÜJDESİ

PETKİM'in değer zincirinin gelişimi amacıyla yapılan STAR petrol rafineri SOCAR`ın yeni stratejik kalkınma planında önemli bir proje olarak şirketin üretim ve kimya varlıklarının dağılımına önemli katkılar sağlayacağını vurgulaşarak "SOCAR bu sene kimya endüstrisi alanında 3 fabrika daha açmayı planladrığını vurgulayarak, "Azerbaycan'da açılacak "SOCAR Polymer" ve "SOCAR Karbamid" fabrikaları ülkede SOCAR`ın diger tesisleriyle entegre edilecek. Türkiye'de yapılacak STAR projesi de "Petkim"le entegre edilecek" diye konuştu. 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner9
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV