banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
21 Ağustos 2019 Çarşamba

Gebze ve Çayırova'da su kesintisi

Tüpraş'tan petrol endüstrisine katkı

Tüpraş'tan petrol endüstrisine katkı

17 Temmuz 2019 Çarşamba 12:50
Tüpraş'tan petrol endüstrisine katkı
 

Tüpraş'ın ortakları arasında yer aldığı "BiZeolCat" isimli proje, Avrupa'nın önemli araştırma ve inovasyon programı olan Horizon2020 programı kapsamında desteklenmeye hak kazandı. Proje kapsamında, petrokimya ham maddelerinin daha verimli şekilde üretilmesini sağlayacak yenilikçi süreç ve teknolojiler geliştirilmesi hedefleniyor.

KOCAELİ (AA) - Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ'nin (Tüpraş), ortakları arasında yer aldığı "BiZeolCat" Ar-Ge projesinin, Avrupa'nın önemli araştırma ve inovasyon programlarından Horizon2020 Programının "Endüstriyel Sürdürülebilirlik" çağrısı kapsamında desteklenmeye hak kazandığı bildirildi. 

Tüpraş'tan yapılan açıklamada, Tüpraş'ın da ortaklarından biri olduğu, 9 farklı ülkeden 13 kuruluşun katılımıyla hayata geçecek olan BiZeolCat (Bifunctional Zeolite Based Catalysts And Innovative Process for Sustainable Hydrocarbon Transformation) projesi, Avrupa'nın en önemli araştırma ve inovasyon programı olan Horizon2020 Programı, "Endüstriyel Sürdürülebilirlik" çağrısı kapsamında desteklenecek. 

Tüpraş'ın petrol endüstrisine katkıda bulunacağı proje kapsamında, propilen, bütadien, benzen gibi değerli petrokimya ham maddelerinin daha verimli şekilde üretilmesini sağlayacak yenilikçi süreç ve teknolojilerin geliştirilmesi hedefleniyor.

Bu sayede petrokimya üretim süreçlerinde mevcut teknolojilere göre daha düşük sera gazı salınımı, daha az enerji kullanımı ve daha düşük yatırım maliyetleri sağlanması amaçlanıyor. 

Projeye katkıda bulunarak petrol endüstrisinin daha sürdürülebilir hale getirilmesine destek olmayı hedefleyen Tüpraş, proje kapsamında katalizör geliştirme çalışmalarında önemli rol üstlenecek.

Tüpraş aynı zamanda Ar-Ge laboratuvarında bulunan reaktör sistemleriyle proje kapsamında geliştirilecek yöntemlerin, pilot ölçekli performans testlerini de gerçekleştirecek. 

Yüzde 100'ü Avrupa Birliği tarafından destekli olmak üzere, proje kapsamında Tüpraş'a ayrılan bütçe 440 bin avro olup, projenin toplam 6 milyon 570 bin avro bütçesi bulunuyor. 

Türkiye, İspanya, Norveç, Hollanda, Fransa, Slovenya, İsveç, Belçika ve İtalya'dan kuruluşların ortaklığında hayata geçirilen ve 1 Ocak 2019'da başlayan projenin 4 yıl sürmesi ve 1 Ocak 2023'te tamamlanması planlanıyor. 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV