banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
21 Mart 2019 Perşembe

Kılıçdaroğlu ve Akşener İzmit'e geliyor

1 Mayıs Gebze'de coşkuyla kutlandı

Bir çok kuruluş katıldı

01 Mayıs 2016 Pazar 20:42
1 Mayıs Gebze'de coşkuyla kutlandı
Gebze'de Sendikalar Birliği'nin organizasyonunda 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlandı. Katılımın yüksek olduğu Gebze'de ki kutlamalarda, işçi ve emekçiler sloganlar ve halay çekerek Şehit Numan Dede Caddesi'nden Gebze Kent Meydanı'na kadar yürüdü. 

Burada konuşan Gebze Sendikalar Birliği Dönem Sözcüsü ve Petrol-İş Gebze Şubesi Başkanı Süleyman Akyüz, İşçi haklarından söz ederken, kıdem tazminatı konusunda ki kararlılıklarını da dile getirdi. Binlerce kişinin katıldığı Gebze'de ki 1 Mayıs kutlamalarında alınan ggeniş güvenlik önlemleri dikkat çekerken, 1 Mayıs Gebze'de olaysız bir şekilde sona erdi.

Gebze'de ki yürüyüş ve kutlama programına;  Gebze Sendikalar Birliği’ne bağlı Petrol-İş, Birleşik Metal-İş, Tek Gıda-İş, Eğitim-Sen, Eğitim-İş, Kristal-İş, TezKoop-İş, TÜMTİS, Emekli-Sen sendikalarının Gebze Şubeleri ile CHP, HDP, ÖDP, EMEP, Vatan Partisi, SODAP, ESP, TMMOB, Gebze Artvin Gençlik Platformu, Bağımsız Sınıf Devrimci Platformu, Pir Sultan Abdal Gebze ve Çayırova Şubeleri, UİD-DER, TGB ve Haziran Hareketi destek verdi. 

EMEKÇİLER VAR DEMEYE GELDİK

Gebze Sendikalar Birliği Dönem Sözcüsü ve Petrol-İş Gebze Şubesi Başkanı Süleyman Akyüz, 1 Mayıs ile ilgili metni okudu. Akyüz, İşçi sınıfının temel haklarından söz ederek; "Bugün burada sorunlarımızı ve taleplerimizi dile getirmek, ülkede emeğin sesini daha da yükseltmek için bir araya geldik. Birlik ve dayanışma içerisinde 1 Mayıs’ta bu ülkede emekçiler var demek için bir araya geldik.

Fabrikalarda, tezgahlarda ve işyerimizdeki örgütlülüğümüzü ve birliğimizi bu meydana taşıyarak haklarımızı ve kazanımlarımızı koruyacağımızı ilan etmek için 1 Mayıs’ta buradayız. 1 Mayıs işçi sınıfının mücadele günüdür. Dünyada ve Türkiye’de bu mücadele gününde nice bedeller ödendi. Bu bedeller sayesinde bugün bazı kazanımlarımızın olduğunun farkındayız.

KÖLE DEĞİLİZ

Bugün bu mirasa sahip çıkıyor ve işçi sınıfına yönelen yeni saldırılara karşı sesimizi bu meydanda hep birlikte yükseltiyoruz. İşçi ve memur konfederasyonu ayrımı yapmıyoruz. Farklı iş kollarından kadını, erkeği, işçisi, memuru, genci, emeklisi birlik ve dayanışma ruhu ile buradayız.

Kiralık işçi düzenlemesine, kıdem tazminatımızın gasp edilmesine, taşeronlaştırma saldırısına, her geçen gün artan iş cinayetlerine, güvencesizleşmeye, sefalet ücretlerine, sendikal hak ihlallerine karşı alandayız. Köle değiliz. İnsana yakışır koşullarda çalışma istiyoruz. daha iyi ve güzel bir dünyanın işçi sınıfının mücadelesiyle kurulacağına inanıyoruz.   

KIDEM TAZMİNATI KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR

Kıdem tezminatı işçi sınıfı ve sendikaların kırmızı çizgisidir. Patronların bize lütfu değil, işçinin alınteriyle kazandığı hakktır. Milyonlarca emekçi kıdem tazminatımıza dokunulmasına asla izin vermeyecek geleceğimize sahip çıkacaktır. Güvencesizleşmeye ve esnek çalışmaya saldıranlar vazgeçmelidir.

Başta taşeron çalışma olmak üzere insan onuruna yakışmayan tüm çalışma biçimleri kaldırılmalıdır. Grev, örgütleme ve toplu iş sözleşme hakkımızı sınırsız kullanmak istiyoruz. Adil ve yeterli bir ücret genişletilmiş sosyal haklar talep ediyoruz”

Alkışlar ve sloganlar altında okunan bildirinin ardından, çekilen halaylarla İşçi Bayramı Gebze'de olaysız bir şekilde son buldu.  


    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner9
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV