banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
24 Nisan 2019 Çarşamba

Çayırova’da 23 Nisan kutlandı

Anadolu Efes, Ambalaj Atıkları Çevresel Fayda Raporunu açıkladı

Anadolu Efes, Ambalaj Atıkları Çevresel Fayda Raporunu açıkladı

16 Kasım 2016 Çarşamba 16:54
  Anadolu Efes, Ambalaj Atıkları Çevresel Fayda Raporunu açıkladı
Sürdürülebilirlik yaklaşımını yönetimden üretime, üretimden satışa tüm iş süreçlerinde uygulayan Anadolu Efes, Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) ile yaptığı iş birliğinin sonuçlarını, Ambalaj Atıkları Çevresel Fayda Raporu 2016 ile açıkladı. Anadolu Efes, piyasaya sürdüğü ürünlerin ambalaj atıkları gerikazanım yükümlülüklerinin yerine getirilmesiyle çevresel sürdürülebilirliğe kayda değer ölçüde katkı sağladı.

Anadolu Efes, çevresel sürdürülebilirlik amacı ile piyasaya sürdüğü ürünlerin ambalaj atıkları için gerikazanım hedefleri doğrultusunda yaptığı çalışmaların sonucunu 2016 Ambalaj Atıkları Çevresel Fayda Raporu ile kamuoyuyla paylaştı. Anadolu Efes, bu faaliyetleri ile 2016 yılında 34 bin adet ağacın kesilmesini önledi. Bunun yanında 48 milyon kwh elektrik enerjisi, 53 milyon metreküp su ve 296 bin litre fosil yakıt tasarrufu yapılmasını da sağladı.

Piyasaya sürdüğü ürünlerinin yaklaşık %60’ında depozitolu ambalaj kullanan ve ÇEVKO ile yapılan iş birliğinin de Anadolu Efes’in çevresel sürdürülebilirlik anlayışının bir parçası olduğuna dikkat çeken Anadolu Efes Türkiye Tedarik Zinciri Direktörü Gani Küçükkömürcü, “Hammaddesini doğal kaynaklardan sağlayan bir firma olarak çevresel sürdürülebilirlik hem çevreye olan etkimizi ölçmek ve azaltmak, hem de üretimimizin devamlılığı açısından hayati önem taşıyor. 



Son iki yıl içerisinde şişeli ürünlerimizde depozitolu ambalaj kullanımı projeleri ile yaklaşık 2,5 milyon dolar yatırım yaparak geleceğe sözümüzü tutuyoruz. Verimlilik projeleriyle de her sene daha az enerji ve su kullanımını hedefleyerek, doğaya salınan gaz miktarı ve atıkları en alt seviyeye indiriyoruz. Son yıllarda çevresel sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarımız sonucunca Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’ne giren ilk ve tek Türk şirketi olduk. 

Ayrıca, Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’ne girmeye hak kazandık. Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) ve The CEO Water Mandate gibi iş birliklerine de imza atarak çevresel taahhütlerimizi uluslararası bir boyuta taşıdık” dedi.

Rapordaki 2016 yılı çevresel fayda sonuçları ise şöyle:

53 milyon metreküp su (302 ailenin bir yıllık tüketimi), son 6 yılda ise 720 milyon metreküp su (4 bin 110 ailenin bir yıllık tüketimi) tasarrufu sağlandı.
48 milyon kwh elektirk enerjisi (17 bin 515 ailenin bir yıllık tüketimi), son 6 yılda ise 441 milyon kwh elektrik enerjisi (yaklaşık 160 bin ailenin bir yıllık tüketimi) tasarrufu yapıldı.
296 bin litre fosil yakıt (6 bin 584 araç deposu), son 6 yılda ise 1 milyon 945 bin litre fosil yakıt (43 bin 231 araç deposu) tasarrufu yapıldı.
34 bin adet ağacın (679 dönüm orman arazisi), son 6 yılda ise 461 bin adet ağacın (9 bin 232 dönüm orman arazisi) kesilmesi önlendi.
125 bin metrekare depolama sahası (50 futbol sahası), son 6 yılda ise 770 bin metrekare depolama sahası (308 futbol sahası) tasarrufu yapıldı. 



    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner9
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV