banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
25 Ağustos 2019 Pazar

Kocaeli'de denize giren kişi boğuldu

Bu bitkiler şehirleri aydınlatacak

Bu bitkiler şehirleri aydınlatacak

05 Aralık 2016 Pazartesi 11:14
Bu bitkiler şehirleri aydınlatacak
Dünyada büyük ses getiren Avatar filmi, Türkiye’de gerçek olacak. GTÜ laboratuvarlarında hayat bulacak proje dahilinde, sokaklarda, caddelerde, mimaride ve evlerdeki aydınlatma sistemlerinin yerini Organik Işık Yayan Bitkiler alacak.

Türkiye’deki bilimsel ilerlemelere yön vermek adına önemli çalışmaların yapıldığı Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ)’de Organik Işık Yayan Bitkiler ile Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlanmaya hazırlanılıyor. 

Türkiye’de ilk kez yapılan EXPO 2016 Antalya BıppUluslararası Bitki Islahı Proje Pazarı’nda GTÜ Doktora öğrencisi ve Kimya Bölümü Proje Asistanı Murat Şahin’in sunduğu proje, katılımcıların beğeni ve dikkatlerinden kaçmayarak gündeme düştü. 

Aydınlatma ve enerji verimliliği konularında çalışan Şahin’in Organik Işık Yayan Bitkiler Projesinde; ateş böceği, deniz anası gibi ışık saçan canlıların bu özelliklerinin bulunduğu genler alınıp bitkinin tohumuna tümörlenecek. 

Bitki de onu vücuduna yaymaya başlayacak. Böylece ışık içeriği taşıyan moleküller ışık saçtıkça bitki de etrafına ışık yayacak. Bu sistemle oluşturulan bitkiler ve ağaçlar parlak ışık yayarak, elektrik enerjisi kullanılmadan aydınlatma ihtiyacını karşılayacak.

Kimya, ziraat, moleküler biyoloji ve genetik gibi farklı disiplinlerin bir araya gelerek GTÜ Laboratuvarlarında hayata geçirmeyi planladığı  bu proje için hazırlıklarına başlayan  genç bilim adamı Şahin, "Türkiye’de  aydınlanma için yılda 40 milyar TL, sadece D-100 karayolunu aydınlatmak için ayda 2 milyon TL harcanıyor. 

Bunun için yapılacak her katkı devlete ciddi paraların geri dönmesi anlamına gelecek. Sokak lambalarının yerine ışık saçan ağaçların, evlerimizdeki aydınlatmanın yerini bitkilerin almasını sağlayacak bu çalışma sonucunda katma değeri yüksek, enerji konusunda verimlilik sağlayabilecek ürün elde etmeyi planlıyoruz.  Bu bitkileri ilk olarak üniversitemizde kullanmayı çok istiyorum" dedi. 
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV