banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
21 Şubat 2019 Perşembe

Saadet Partisi Gebze meclis üyesi adayları belli oldu

Çöp fabrikası Dilovası'nın başına kalacak

Çöp fabrikası Dilovası'nın başına kalacak

20 Ekim 2016 Perşembe 23:55
 Çöp fabrikası Dilovası'nın başına kalacak
Diplomatik ismi “Evsel Atıklardan Enerji Üretim Tesisi” olan ancak bizim “Çöp Fabrikası” olarak bildiğimiz ama Kocaeli Büyükşehir yöneticilerinin biraz daha kibarlaştırıp kamuoyuna  “Çöp Tesisi” olarak sundukları proje ile ilgili Kocaeli sınırları içerisinde uzunca bir süredir yer arayışları devam ediyordu.


Geçtiğimiz ay Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun “Çöp fabrikası için iki yer var bunlardan birisi İzmit diğeri de Gebze’dir, inceleyip bakacağız sözünü ettiğimiz iki alandan birisine karar verip çalışmalara başlayacağız” şeklinde yaptığı açıklama sonrası gözler bu projenin başlama tarihine çevrilmişti.


Tabi işin içerisinde “Çöp” olur olmaz tesislerin kurulacağı yerleşim merkezlerinde başlayan “İstemezük” itirazları ismi geçen ilçelerin gücüne göre şekillendiğinden o ilçelerin gücü nispetinde “Kardeşim işinizmi tükendi de çöp fabrikasını getirip bizim ilçemize konuşlandırıyorsunuz, bizden götürün nereye yapıyorsanız yapın” diye bastırılınca çöp fabrikasının yeri bir bakarsınız ki hiç alakasız bir yerleşim merkezinde doğru kaydırılmıştır.


Tam olarak konuşulup konuşulmadığını bilmiyoruz ancak Önceki gün Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel sekreteriTahir Büyükakın’ın “Çöp tesisi yeri halen net değil”şeklindeki açıklaması üzerine aha da buradan yazıyoruz “Çöp Fabrikası” yüzde 99 Gebze bölgesine çok büyük bir ihtimal ile de Dilovası sınırları içerisinde hayata geçirilecektir.


2004 yılı itibarı ile AK Parti Kocaeli’de Büyükşehir Belediye başkanlığını kazanıyor, İbrahim Karaosmanoğlu’nun 3 dönemdir Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanı olması için gerekli oyların çok büyük bir bölümü “Batı Yakası” olarak tarif edilen Gebze-Darıca-Dilovası ve Çayırova ilçelerinden gelmektedir.


Kocaeli’in Büyükşehir olmasından önce İzmit’in “Merkez İlçe” olması dolayısı ile zaten İzmit ve çevresi Koceli sınırları içerisinde 45 beldenin başkenti  olarak kabul gördüğünden gelen her Aslan payı anında İzmit’e kaydırılıyor Gebze ve çevresi de daha çok  Devekuşunu tarif etmek için kullanılan “Debbet-ül arz-Deve desem deve değil Kuş desem kuş değil)şeklinde ki tasvir Gebze için (Köy desem değil şehir desem hiç değil) tanımlaması  yıllar yılı söylenip duruyor.


Yani daha açık bir ifade ile Kocaeli genelindeki her rahmet İzmit ve çevresine geriye kalan bütün Zahmet ise Gebze ve çevre ilçelerine düştüğünden her iki bölge arasındaki hayat standardı da zaten her platformda kendisini gösterip duruyor.


Dolaysı ile işin içerisinde Çöp bulunan Çöp fabrikası-Çöp tesisi-Evsel atıklardan Enerji Üretim Tesisi gibi projelerin İzmit ve çevresinden asla kabul görmeyeceğinden iş dönüp dolaşıp yine Gebze’nin başına kalacaktır.


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel sekreteri Tahir Büyükakın nazik insandır, İnceliği bilen son derece zor bir durumu yine son derece diplomatik bir dil ile kamuoyuna aktarmayı başaracak kapasitede birisidir. 

Bu yüzden daha bir ay önce İbrahim Karaosmanoğlu’nun“Ya İzmit ya Gebze” diye ortaya attığı görüş muhtemelen İzmitliler tarafından “istemezük” noktasında olduğu için Tahir Hoca’da ince bir üslup ile “Çöp tesisi yeri halen net değil” ifadesi bizim tarafımızdan  “ Çöp tesisi Gebze bölgesine büyük ihtimal ile de Dilovası sınırları içerisine yapılacak” şeklinde anlaşılmıştır.


Normal şartlar altında Gebze-Darıca-Dilovası ve Çayırova Belediye başkanlarının bir ortak basın toplantısı düzenleyip “Biz bölgemize başında Çöp olan hiçbir tesisi kesinlikle  istemiyoruz, eğer çöp tesisi zararsız ve faydalı bir proje ise götürün İzmit’e, Kartepe’ye hatta ve hatta  Kocaeli’de Beyaz Türklerin yaşadığı Başiskele’ye konuşlandırın” demeleri gerekiyor, ama bu ortamda biz bunları ifade edecek “yürekli” bir belediye başkanının olabileceğine asla ihtimal vermiyoruz.


Hal böyle olunca da geriye bir tek “Sarın Çöp fabrikasını da Gebze’nin sırtına” demek kalıyor ki bizde Tahir Büyükakın’ın diplomatik bir şekilde işaret ettiği bir adresi Gebze olarak tarif ediyoruz.

Aksini iddia edenler varsa onlara da “Bekleyip görelim” tavsiyesinde bulunuyoruz.     Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner9
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV