banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
13 Aralık 2018 Perşembe

Kılıçdaroğlu, Flormar işçilerini ziyaret etti

Kocaeli'’de otoparkta yeni dönem

Kocaeli'’de otoparkta yeni dönem

24 Kasım 2016 Perşembe 19:51
Kocaeli'’de otoparkta yeni dönem
Büyükşehir Belediye Meclisi'nde geçtiğimiz aylarda uygulamaya giren otopark kararı olumlu sonuçlar vermeye başladı.
 
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İl genelinde otopark sıkıntısı yaşanmaması için 1 daireye 1 otopark zorunluluğu ve yeni teşvikler içeren köklü çözümler getirmişti. Ülkemizde uygulanmakta olan otopark yönetmeliğince 3 daireye 1 otopark uygulamasını sonlandırılarak, her daireye 1 otopark zorunluluğu getirilmişti.

Bu uygulama ile aradan geçen 4 ayda inşaatı yeni başlayan binalarda fazladan 2 bin 140 araçlık otopark kendi parseli içinde yer alması sağlandı. Başarılı uygulama sayesinde 5 yılda yaklaşık 40 bin aracın sokaklardan çekilmesi öngörülüyor.40 bin aracın parklanma alanının takriben Kocaeli-Ankara arası mesafeye tekabül ettiği belirtildi.
 
İLK 4 AYDA 2 BİNİ AŞKIN OTOPARK
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi her yıl ortalama 11 bin aracın Kocaeli’deki trafiğe dâhil olmasıyla birlikte harekete geçti. Başlattığı uygulama ile ülke genelinde uygulanmakta olan 3 konut için istenen 1 otoparkın bedele dönüştürmesini kaldırarak, 1 konuta 1 otopark zorunluluğu getirdi. Kocaeli’de inşaatına başlanılan binaların altında veya bahçesinde otopark yerinin ayrılması zorunlu hale getirildi. İlk 4 ayda 2 Bin 140 aracın sokaklara park edilmesinin önüne geçilerek uygulama olumlu sonuç vermiş, parsel içinde ayrılan otoparklarda yüzde 30 artış olmuştur.
 
HEDEF 5 YILDA 40 BİN OTOPARK
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Nisan ayında alınan Meclis Kararı ile onaylanan yeni Otopark İlke ve Esasları aylardır Kocaeli genelinde uygulanmakta. Bu esaslara göre; 500 metre kareden küçük parsellerde 2 daireye 1 otopark, 500 metre kareden büyük parsellerde 1 daireye 1 otopark zorunluluğu getirildi. Dubleks, tripleks gibi lüks konutlarda ise her daireye 2 otopark yeri gösterilmesi zorunlu oldu. Yapılan düzenleme ile ayrıca bodrum katların otopark amaçlı kullanımını yaygınlaştıracak birçok teşvikler getirildi.
 
HER EVDE 1 ARAÇ VAR
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili ve İmar Komisyon Başkanı Yüksek Mimar Zekeriya Özak, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Kocaeli Türkiye’nin coğrafi olarak en küçük kentlerinden biri, ama sanayinin başkenti. Etrafı dağlar ve ormanlar ile çevrili. Yerleşim alanları kısıtlı ama her evde ortalama 1 araç var. Otopark bu kent için çok önemliydi. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın İbrahim Karaosmanoğlu’nun önderliğinde Büyükşehir Belediyemizden oybirliği ile tarihi bir karar alarak, her eve bir otopark yeri uygulamasını zorunlu hale getirdik” dedi.
 
KARAR OLUMLU SONUÇ VERDİ
Özak ayrıca “2005-2015 yılları arasında Kocaeli nüfusu yaklaşık yüzde 35 artarken araç sayısı da yüzde 120 kadar artmıştır. 2015’te 334 bin 539 olan araç sayısının 2023’te 600 bine yaklaşacağı öngörülmektedir. Bu alınan kararın 4 aylık kısa bir dönemde bile olumlu sonuçlarını gördük. Bu karar ile sokak ve caddelerden araçların arındırılmasını ve olası felaket ve acil durumlarda, itfaiye ve ambulans geçişleri için daha uygun şartlar oluşturmayı hedefliyoruz” dedi.


 
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner9
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
YÜKSEL ERCAN'I GEBZE Belediye Başkanı olarak Görmek istermisiniz.?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV