banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
26 Mayıs 2019 Pazar

AK Parti Kocaeli İl Başkanlığı'na Ellibeş getirildi

Kocaeli'ne özgü 10 ürüne coğrafi işaret alınacak

Kocaeli'ne özgü 10 ürüne coğrafi işaret alınacak

10 Mart 2019 Pazar 21:23
Kocaeli'ne özgü 10 ürüne coğrafi işaret alınacak
Servetiye Salonunda gerçekleştirilen özel oturumda Kocaeli’nin Coğrafi işaretleri ele alındı. Kocaeli’nin 10 ürününe coğrafi işaret almak için başvuru yapıldığı açıklandı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nce 6.'sı düzenlenen Kocaeli Tarih Sempozyumunun Servetiye Salonundaki özel oturumunda Kocaeli’nin Coğrafi işaretlerine yer verildi. Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu’nun moderatörlüğünde yapılan Coğrafi İşaretler, Türkiye Uygulamaları ve Başarı Örnekleri konulu oturumda İzmit Simidi, Kandıra Hindisi, Kandıra Yoğurdu, Derince Çenesuyu’nun da bulunduğu 10 ürünün coğrafi işaret olarak tescil sürecinde olduğu kaydedildi.

10 ÜRÜN İÇİN COĞRAFİ İŞARET BAŞVURUSU YAPILDI

Oturuma Coğrafi İşaretler Dairesi Başkanı Hakan Kızıltepe, Dr. Pınar Nacak, Ezgi Yeşilyurt, Birol Uluşan, Özlem Sarı, Berrin Bal Onur ve Neşe Biber konuşmacı olarak katıldı. Coğrafi İşaretler Dairesi Başkanı Hakan Kızıltepe; "Belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri itibariyle kökenin bulunduğu bir yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren ad veya işaretlere coğrafi işaret diyoruz. 

Kocaeli’nin Coğrafi işareti olarak Hereke halısı, Pişmaniyesi, Karamürsel Sepeti ve Kandıra Bezi tescillendi. İzmit Simidi, Derince Çenesuyu, Karamürsel Simit Dolması, Eşme Ayvası, Kandıra Yoğurdu, Kandıra Dartılı Buğday Mala yemeği, Yarımca Kirazı, Kocaeli Sütlü Nuriye Tatlısı, Kandıra Hindisi ve İhsaniye Elması için başvuru yapıldı. Bu ürünler değerlendirme aşamasında" ifadesini kullandı.
HEREKE HALISI İHTİŞAMIN GÖSTERGESİDİR

Kocaeli İl Kültür Turizm İl Müdürlüğü araştırmacısı Ezgi Yeşilyurt; "Kocaeli’nin Coğrafi işarete sahip 6 adet ürünü var. 3’ü Hereke Halısı, Pişmaniye, Karamürsel Sepeti ve Kandıra Bezi tescillendi. Ayrıca Hereke Halısı Türkiye’nin ilk Coğrafi işarete sahip ürünüdür. Hereke Halısı kalite ve ihtişamın göstergesidir. İzmit’in bir diğer önemli tescillenen Coğrafi işarete sahip ürünü İzmit Pişmaniyesidir. Coğrafi işaretleri birçok kişi bilmiyor. Bugün Coğrafi işaretler Uluslararası piyasada kabul gördü" şeklinde konuştu.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner9
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV