banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
20 Haziran 2019 Perşembe

Meteoroloji'den sağanak uyarısı

Kocaeli'nin tek patronu Tahir Büyükakın

Kocaeli'nin tek patronu Tahir Büyükakın

03 Nisan 2019 Çarşamba 15:24
 Kocaeli'nin tek patronu Tahir Büyükakın


31 Mart
tarihinde yapılan yerel seçimde AK Parti adayı Doç.Dr. Tahir Büyükakın yüzde 55. 57 oranında hatırı sayılır bir oy alarak, Kocaeli’nin yeni belediye başkanı olmaya hak kazandı. 
Henüz seçim çalışmalarının yeni başladığı anlarda "Yüksel Ercan, Kocaeli’de seçimi kim kazanır?" şeklinde soru soranlara "İlçelerde ne olacağını bilemeyiz ancak annesi muhtemelen Tahir Büyükakın’ı Kadir gecesinde dünyaya getirmiş olmalı. Formalite icabı bir seçime giriyor ve Belediye başkanlığı koltuğuna oturmak 31 Mart akşamı sandıkların açılacağı saati bekliyor" cevabını veriyorduk.

Nitekim sandıklar açılmaya başlandığında daha ilk anlardan itibaren yüzde 50 civarında oy oranı ile yola çıkan Büyükakın seçimi yüzde 55.57 oranında önemli sayılabilecek bir oy farkı ile tamamlayarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yeni başkanı olmaya hak kazandı.

İçerisinde bulunduğumuz günlerde Tahir Büyükakın seçim kurulundan mazbatasını aldıktan sonra başkanlık koltuğuna oturacak. Başkanlık yağacağı 5 yıllık süre içerisinde neler yapacağını, Kocaeli’nin hangi problemlerini çözeceğini ve bu problemlerin çözümünde hangi ekiple çalışacağının kararını verecek.

Tahir Büyükakın’ın kendisinden önce yani 2004 yılından itibaren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yapan İbrahim Karaosmanoğlu’ndan görevi devraldıktan sonra yakın çalışma ekibi ile mutlaka bir yol haritası çizecektir. 

Ancak daha da önemlisi geçen dönemler de olanın aksine Tahir Büyükakın’ın bu dönemi işine karışanı olmayacağından, bu aşamadan sonra siyaseten Kocaeli’nin tek patronunun Tahir Büyükakın olacağını söylemek sanıyoruz ki hayalcilik olmayacaktır.

Hatırlatmakta fayda var AK Parti’nin 2002 yılında yapılan genel seçimde tek başına iktidara geldiği dönemde Kocaeli’den Mehmet Vecdi Gönül, Osman Pepe, Eyüp Ayar, Nihat Ergün, Muzaffer Baştopçu ve Nevzat Doğan gibi siyaseten son derece güçlü figürler milletvekili seçilmiş, seçilenler arasından Mehmet Vecdi Gönül ve Osman Pepe daha sonra da Nihat Ergün Bakanlık koltuğuna oturduktan sonra, Kocaeli’nin patronu olarak anılmaya başlanmışlardı.

İbrahim Karaosmanoğlu 2004 yılında, 2009 yılında ve 2014 yılında 3 dönem belediye başkanı seçildiğinde siyaseti daha çok bürokratik noktada tamamladıktan sonra, önce milletvekili daha sonra da Bakanlık koltuğuna oturan ancak bürokrat özelliği dolayısı ile kadrolaşma ile fazla işi olmayan Mehmet Vecdi Gönül’ün dışındaki Osman Pepe ve Nihat Ergün ile birlikte yapmak durumunda kalmıştı.

İbrahim Karaosmanoğlu’nun siyasetteki gücünün arttığı yıllarda önce Osman Pepe’nin sonrada Nihat Ergün’ün etkisizleştiği dönemlere şahitlik ettik. Nihat Ergün sonrası İbrahim Karaosmanoğlu’nun Kocaeli ile ilgili kararları tek başına alacağı ve Kocaeli’nin tek patronu olacağı günler geliyor diye düşündüğümüz anlarda siyaset sahnesine Fikri Işık çıktı.

Bize son dönemlerde ‘Kocaeli siyasetinde iz bırakan bir kaç siyasetçi isimi söyle’ deseler, biz daha soru tamamlanmadan listenin başına anında Fikri Işık’ın ismini yazarız. Zira Kocaeli gibi bir seçim bölgesine Bilim Sanayi Bakanlığı, Mili Savunma Bakanlığı ve Başbakan yardımcılığı gibi olağanüstü kurumları getirme başarısını sağlayan Fikri Işık’ın da 24 Haziran tarihinde yapılan genel seçime kadar Kocaeli’nin patronu olmasını engelleyecek hiçbir güç kalmayacak.

Bakanlık koltuğuna oturduğu günden itibaren Kocaeli’nin patronu olarak lanse edilen bu hali ile de Kocaeli yerel siyasetini de dizayn eden Fikri Işık’tan, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun da öyle ahım şahım şikayetçi olduğuna işin doğrusu biz pek şahit olmadık. 

Seçildiği Büyükşehir belediye başkanlığı görevini kendi standartlarında yapmaya çalışan Karaosmanoğlu’nun Büyükşehir bünyesinde yapmaya çalıştığı değişiklikler, Fikri Işık tarafından engellenmişse bizim bu konulardan haberimiz olduğunu samimiyetle söyleyebiliriz.

Kabul etmek gerekir ki  24 Haziran tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi seçimi ile birlikte milletvekillerinin gücü de önemli ölçüde azaldı. Yeni sistem dolayısı ile seçilen milletvekillerin Bakan olma imkanı da ortadan kalkınca o tarihe kadar  yerelde icracı olarak bilinen milletvekilleri de anında ricacı durumuna düşmüş oldular.

İşte böylesi bir siyasi süreçte 31 Mart tarihinde yapılan seçimde Tahir Büyükakın, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Bu aşamada dönemin en kudretli siyasetçileri olarak bilinen Osman Pepe ve Nihat Ergün yok. 

Sahada olan hakimiyeti ile bilinen ancak milletvekili olmasına rağmen sistem dolayısı ile Türkiye’deki bütün milletvekilleri gibi eski gücünden çok şey kaybeden Fikri Işık yok. Dolayısı ile bu aşamada Tahir Büyükakın’ın önüne geçek tek bir siyasi figür bile yok.

Üniversitede hocalık, Büyükşehir’de genel sekreterlik, Bilecik’te valilik yapan ve bu görevleri vesilesi ile Türkiye’nin yerel, genel, akademik bütün kadroları tanıyan Tahir Büyükakın bu özellikleri vesilesi ile sadece bizim tarafımızdan değil, var olan bütün kesimler tarafından Kocaeli’nin tek patronu olarak kabul ediliyor.

Bu tanımlamayı ilk yapan da biz olalım. Nasıl olsa kısa bir zaman sonra Yüksel Ercan biz de biliyorduk ama sen bizden erken davrandın diyecekler.


    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV