banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
21 Şubat 2019 Perşembe

Saadet Partisi Gebze meclis üyesi adayları belli oldu

Pir-i Türkistan Hoca Ahmed Yesevi anlatıldı

Pir-i Türkistan Hoca Ahmed Yesevi anlatıldı

12 Mayıs 2018 Cumartesi 21:37
Pir-i Türkistan Hoca Ahmed Yesevi anlatıldı


10. Kocaeli Kitap Fuarı’nda Kazakistan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız'dan 'Hoca Ahmed Yesevi' Konferansı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, 10. Kocaeli Kitap Fuarı Akçakoca Konferans Salonu’nda, "Hoca Ahmed Yesevi" konferansı verdi. Yesevi Ocağı Eğitim, Kültür ve Sanat Derneği üyelerinin katıldığı konferansta, Türk halk sufilik geleneğinin kurucusu; Arslan Baba'dan teslim aldığı emaneti insanlara "hikmet"leri aracılığıyla damla damla özümseten; kutsal emaneti Horasan Erenleriyle dünyanın dört bir bucağına ulaştıran; Türk diliyle yazdığı hikmetleriyle dilimizin gelişmesi ve zenginleşmesine büyük katkısı olan "Pir-i Türkistan", büyük veli öncü şair Hoca Ahmed Yesevi anlatıldı.

HORASAN ERENLERİNİ YETİŞTİRDİ
Konferansına Ahmed Yesevi Hazretlerinin, "Bismillah deyip beyan ederek hikmet söyleyip / Talep edenlere inci, cevher saçtım ben işte / Riyazeti sıkı çekip, kanlar yutup / 'İkinci defter' sözlerini açtım ben işte." Divan-ı Hikmetten alıntıyla başlayan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, “Hoca Ahmed Yesevi’nin yetiştirdikleri Anadolu’ya ve Balkanlara horasan erenleri olarak geldi. Anadolu’da Türklük ve Müslümanlık varsa Yesevi’nin attığı maya sayesindedir. Binlerce öğrenci yetiştiren Yesevi geçimini tahta kaşık ve kepçe yaparak sağlamıştır. Peygamber Efendimizin vefat ettiği yaş olan 63 yaş sonrası medresesi yanında çilehanede yaşamının son 10 yılını geçirmiştir” dedi.

HALKI MANEVİYATLA İRŞAT ETTİ
Hoca Ahmed Yesevi'nin doğduğu yer olan Kazakistan'ın Sayram kasabasından dini ve tasavvufî eğitimine ve oradan da bugünkü adı Türkistan olan Yesi şehrine yerleşmesine kadar pek çok konuda bilgi veren Prof. Dr. Yıldız, babası İbrahim Şeyh'in Sayram civarında tanınmış bir sûfî olan Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin uzun yıllar boyunca halkı maneviyatla irşat ettiğini söyledi. 

Anne ve babasını küçük yaşlarda kaybeden Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin Arslan Baba ve Yusuf Hamedânî gibi din büyüklerinden dersler aldığını belirten Prof. Dr. Yıldız; Mevlana, Yunus Emre ve Hacı Bektaş-ı Veli gibi mutasavvıflar üzerinde de tesiri olduğunu dile getirdi. Konferans sonunda Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’a Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanı İsmail Gülsoy tarafından Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınlarından  ‘Türk İrfanının Piri Hoca Ahmed Yesevi’ kitabı ve Hoca Ahmed Yesevi İlahileri albümü takdim edildi. 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner9
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV