banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
16 Aralık 2018 Pazar

Altun'dan kınama

YESEVİ Vakfı'nda ABD ve Türk diasporası konuşuldu

YESEVİ Vakfı'nda ABD ve Türk diasporası konuşuldu

27 Şubat 2018 Salı 22:38
 YESEVİ Vakfı'nda ABD ve Türk diasporası konuşuldu

Erdoğan Aslıyüce Başkanlığı'ndaki Hoca Ahmet Yesevi Vakfı'nın 179.Yesevi Dostları kahvaltısında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. H. Musa Taşdelen, ABD'deki Türk diasporasunu anlattı.

İstanbul, Sultanahmet Hüseyin Ağa Medresesi'ndeki vakıf merkezindeki toplantı kahvaltıyla başladı. Ethem Çimen 5 dakika Hoca Ahmed Yesevi'nin Divan-ı Hikmet'lerinden seçmeler okudu. 

Prof.Dr. Musa Taşdelen; "ABD, Türkiye ilişkileri, Avrupa’daki Türk diasporası kadar yoğun değil. Amerika'daki Türk diasporasında kimlik tanımlaması çok katmanlı olup 3 kategori kullanılmaktadır. Amerikalılık, müslümanlık ve Türklük. Bu arada dördüncü bir kategori olarak yerel kimliklerin de kullanılabildiği görülmektedir" dedi.

Taşdelen, "Uygur olmak, Özbek olmak, Karaçay olmak, Kıbrıs Türkü ve Makedonya Türkü olmak veya Giresunlu ya da Rizeli olmak gibi. Bu kategorilerden en yüksek oranda tercih edilenleri müslüman ve Türk olmaktır. Amerikan doğumlularda ve Türkiye dışı Türklerde Amerikalılık kimliği daha yüksek oranda benimsenmektedir" dedi.

AMERİKA'DA TÜRK OLMAK
ABD'deki Türk diasporasının çoğunluğunun Türklüğü hem soy hem de kültürel aidiyet olarak gördüğünü ifade eden Taşdelen, "Türk diasporasının mensupları Türklük tanımlaması yaparken, bu terimi büyük oranda Türk soyundan olmak anlamında kullanmamaktadır. Kültürel aidiyet en yüksek oranda tercih edilmiştir. Amerika’da Türk olmak mevlit okumaktır, Yunus Emre'nin ilahilerini dinlemek, onları seslendirmektir. Türk kadınlarının bir araya gelip haftada bir mukabele okumasıdır" dedi.

AMERİKAN BAYRAĞI
Prof.Dr. Taşdelen, "Amerika'da Türk olmak kahvehanede cebindeki son kuruşu arkadaşına çay ısmarlamaktır. Amerikalı komşusuna aşure tatlısı götürmektir, mahallesinde yalnızlık çeken siyah komşusunun derdiyle dertlenmek, Camiinin önündeki gönderde Amerikan bayrağının yanında asılı duran Türk bayrağının her gece indirilmesine karşın her sabah sabırla onu göndere çekmektir" dedi.

İLETİŞİM DİLİ
Taşdelen, "Ayrıca Türk diasporasının çoğunluğu iki dilliliği gündelik yaşantılarında tecrübe etmektedir. Ancak yeni kuşaklarda Türkçe bilenler giderek azalmaktadır. Dördüncü ve beşinci kuşaklarda Türkçe iletişim dili olmaktan çıkacaktır. Ayrıca ileri kuşaklarda çok kültürlü evliliklerin oranında artış beklenilmelidir" dedi.

İZMİT'TEN KATILANLAR
Akça Koca Kültür Platformu Başkanı Hasan Uzunhasanoğlu, Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ahsen Okyar, Av. Naci Kara ve Göğüs Uzmanı Dr. Oktay Taşolar katıldı. Platform Başkanı Hasan Uzunhasanoğlu, Prof.Dr. Musa Taşdelen'e platformun hediyesini takdim etti.  

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner9
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
YÜKSEL ERCAN'I GEBZE Belediye Başkanı olarak Görmek istermisiniz.?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV