banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
17 Temmuz 2019 Çarşamba

Gebze'de hareket halindeki midibüsten düşen genç kız öldü

Yıllar geçiyor fark etmesende !

Yıllar geçiyor fark etmesende !

09 Şubat 2019 Cumartesi 23:54
 Yıllar geçiyor fark etmesende !


Kabul
etmek gerekir ki şu sıralar tam da Orhan Veli’nin, Otuz Beş yaş şiirinde bahsettiği;

Yalvarmak yakarmak nafile bugün
Gözünün yaşına bakmadan gider
 
Zamanlarındayız. Bir su gibi hatta sudan daha hızlı geçip giden ömrümüzün ne zaman ve ne şekilde sona ereceği noktasında da bu yaş grubuna mensup kim varsa daha ince hesap yapmak durumunda.

Zaman zaman kendi kendimize acaba boşa geçtiğine inandığımız yılların hesabını yapmaktan dolayı psikolojisi bozulan bir tek biz miyiz ? diye sağımıza solumuza baktığımızda, etrafımızda kim varsa aynı psikoloji ile hareket ettiklerini ve boşa geçti ömrüm benim diye hayıflandıklarına şahit oluyoruz.

Rahmetli babamız, annemiz "Ömrünüzün kıymetini bilin, boşa zaman geçirmeyin. Zaman çok hızlı geçer bir bakarsınız dün yaşlı diye gördükleriniz ile aynı noktaya gelirsiniz" dediklerinde işin doğrusu söylediklerini pek önemsemiyor, hatta "Şimdi bunları dinleyecek vaktimiz yok, daha önemli işlerimiz var" diye geçiştirir, dururduk.

Bugünlerde etrafımızda var olan tanıdıklarımızın gerçekten mutsuz olduklarını ancak bu mutsuzluklarının iş hayatlarından dolayı değil daha çok yakalayamadıkları zaman dolayısı ile olduğunu görüyoruz.

İnsan oğlunun mal, mülk, iktidar kavgası dünya kurulalı beri var. İktidarı, gücü elinde bulundurmak adına yapılan savaşlar ve bu savaşlarda hayatını kaybeden milyonlarca insanın olduğunu da zaten kitaplardan okuyoruz. Görüntülü medya kuruluşlarında oluşturulan belgesellerde takip ediyoruz.

Dikkat edilirse dünyayı idare etmek amacı ile yola çıkanlar da, sabah erken saatlerde evinden çıkıp rızkını kazanmak amacı ile hiç durmadan çaba gösteren bir insanın da bu çabalarına ulaşıp ulaşamadığı bir tarafa, ölüm denilen mutlak gerçek karşısında eşitlendiklerini biliyoruz.

Gençlik yıllarında olanca kuvveti ile kendisine ekonomik ya da siyasi güç sağlamaya çalışan kim varsa belli bir zaman sonra orta yaş noktasına geldiğinde "Bu koşuşturma sırasında ömür gelip geçti, yorulduk, dolayısı ile biraz frene basmak lazım" dediklerine hepimiz şahit oluyoruz.

İşte o noktadan sonra insanoğlu hayata bambaşka bir pencereden bakmaya başlıyor. O zamana kadar yaptıklarının muhasebesini yaptığında doğru yaptığına inandığı işler ile birlikte yanlış yaptıklarının da farkına varıyor ve bizim hep anlatmaya çalıştığımız hesaplaşmayı da artık bir mecburiyet olarak görüyor.

Geçtiğimiz günlerde bir dergide okumuştuk. Gazeteci, TEMA Vakfı’nın başkanı Hayrettin Karaca’nın asistanına Hayrettin Karaca neden sürekli aynı kazağı giyiyor ? sorusunu sorunca asistan "Hayretin Karaca’nın birkaç tane kazağı var. Ancak kazaklar artık delik deşik, gömleklerinin manşetlerini, yakalarını değişir, ayakkabılarına pençe yaptırır, sürekli aynı şeyleri giyer ve şunu söyler, "Param var ama hakkım yok. Fazladan aldığınız her bir tüketim malzemesinin dünyaya bedeli var. Su, boya vs. Hayrettin Karaca aldığı bir ürünü 30 yıl giyiyor. Eğer dünyada bir şeyi değiştireceksek biz değiştireceğiz. Bunu da tüketim alışkanlıklarımıza dikkat ederek yapacağız. Eğitim, sağlık hakkım var ama tüketmeye hakkım yok" diyor.
 
Hayretin Karaca söylediği gibi yaşıyor, ihtiyacı olmayan hiç bir şeyi almıyor, bunu da hepsinin doğaya bir bedeli var diye özetliyor şeklinde hepimize ders olacak açıklamalar yapıyor.

Bizim memleketimize Hayrettin Karaca’nın yaşadığı hayata belki milyonlarca örnek vermemiz mümkün olabilir. Bunda bir sorun ve sıkıntı yok. Bizim Hayrettin Karaca örneği ile anlatmaya çalıştığımız insanların belli bir zaman diliminden sonra dünyaya olan bakış açıları ile ilgilidir.

Bizim yaş grubunda olan insanlarında başta tüketim olmak üzere pek çok alışkanlıklarını değiştirdiklerine şahit oluyoruz. En başta sağlıklarına biraz daha fazla özen gösteriyorlar, kötü alışkanlıkları var sa onlardan da elden geldiği kadar uzak durmaya çalışıyorlar.

Ancak bu yaş grubunun asıl derdi bu zamana kadar öteledikleri gezilerine bir şekilde yeniden başlayabilmek. Dikkat edin son dönemlerde herkes bulunduğu yerlerin çok uzağından fotoğraf gönderiyor, hiç durmadan imkanları ölçüsünde oradan oraya koşturup duruyor ki, kaybettiği zamanı bir şekilde telafi edebilsin.

Eskiden,
 
Dünya dönüyor
Sen ne dersen de
Yıllar geçiyor fark etmesen de.
 
şeklinde çok harika bir şarkı vardı. İşte o zaman bize fantezi gibi gelen bu şarkının tam anlamı ile gerçekleştiği zamanlardayız.

Bütün bu anlattıklarımız ya da anlatmaya çalıştıklarımız zamanı durdurmaya yetmiyor. Bu durum insanın başarılı ya da başarısız olduğu ile de fazla ilgili değil. 

Mesele milyarlarca insanın gelip geçtiği bu dünyadan bir gün mutlaka bizim de geçeceğimizdir.

Yalan dünya dedikleri de zaten bundan başka bir şey olmasa gerek.


    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV