Kapat
Kocaeli Öncü
Kocaeli Öncü
Kocaeli Öncü
Kandıra Barajı’nda çalışmalar devam ediyor
Kandıra Barajı’nda çalışmalar devam ediyor
Kocaeli’nin Kandıra ilçesi ile İzmit ve Derince köylerine hayat verecek 25 milyon m3 kapasiteli Namazgah Barajı’nın inşaatını sürdürüyor.   Kurum tarihinde bir ilki gerçekleştirerek baraj yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU...
8 Nisan 2012 08:42
Font1 Font2 Font3 Font4

Kocaeli’nin Kandıra ilçesi ile İzmit ve Derince köylerine hayat verecek 25 milyon m3 kapasiteli Namazgah Barajı’nın inşaatını sürdürüyor.

 

Kurum tarihinde bir ilki gerçekleştirerek baraj yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Kocaeli’nin Kandıra ilçesi ile İzmit ve Derince köylerine hayat verecek 25 milyon m3 kapasiteli NamazgahBarajı’nın inşaatını sürdürüyor.

 

KURUM TARİHİNDE BİR İLK YAPILIYOR

 

İSU Genel Müdürlüğü, yaptığı yatırımlar ile İzmitKörfezi’ni kirlilikten kurtardı, Kocaeli’nin her tarafına sağlıklı altyapı götürdüve 1 milyon 600 bin nüfusa arıtılmış ve sağlıklı içmesuyu sağladı. İnsan veçevre sağlığına büyük önem veren İSU, kullandığı son teknoloji ürünleri ile suve atıksuyu kontrol altına aldı ve vatandaşlara kolaylıklar sağladı. Kocaeli’niniçmesuyu ihtiyacını 2040 yılına göre planlayan kurum, baraj yapmanın heyecanını yaşıyor. Kandıra Namazgah barajı ile kurum tarihinde bir ilki gerçekleştirenİSU Genel Müdürlüğü, Türkiye’de bulunan 16 Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi için de barajyapan kurumlardan biri oldu.

 

BARAJ,KİL ÇEKİRDEK VE KAYA DOLGULU OLARAK YAPILIYOR

 

Yıllardır mevcut içmesuyu kaynaklarının yetersizkaldığından dolayı içmesuyu problemi yaşayan Kandıra ilçe merkezi,turistik sahilbölgeleri ve köyleri ile İzmit ve Derince ilçelerinin köylerini bol ve düzenliiçme suyuna kavuşturacak Namazgah Barajı’nın inşaatına bir süre önce başlandı. Kandıra Namazgah deresi üzerinde Kabaağaç köyü bölgesinde kil çekirdek, kayadolgulu olarak yapımı süren barajın havzasında çalışmalar yoğun bir şekilde devamediyor.

 

BARAJ HAVZASINDA ÇALIŞMALAR ORTAYA ÇIKIYOR

 

Yapılan çalışmalarda bir yandan baraj havzasında yeralan ağaçlardan temizlenme çalışmaları yapılırken bir yanda da baraj kondüvi(dipsavak) hafriyat kazısı yapılıyor. Barajın terfi merkezi de beton armeinşaatı ile birlikte ortaya çıkmaya başladı. Namazgah Barajı ile Dudutepemevkiinde yer alan içmesuyu arıtma tesisi arasında yapılacak terfi hattı kapsamında 600 mm çapında çelik boru döşeme çalışmaları da sürüyor. Toplam 12.143 metre uzunluğunda yapılacak terfi hattının şimdiye kadar 2000 metre uzunluğundaki kısmı tamamlandı.

 

GENEL MÜDÜR BAYRAM,”BARAJ, BÖLGEYE HAYAT VERECEK”

 

Kurum tarihinde bir ilki gerçekleştirmenin heyecanını yaşayan İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, barajın bölgeye hayat vereceğini söyledi. Kandıra Namazgah Barajının Kandıra ilçe merkezi ve Karadeniz sahilindekituristik yerleşimleri ile Kandıra, Derince ve İzmit ilçelerine bağlı toplam 259köy ve mahallenin içmesuyu ihtiyacını karşılayacağını ifade eden Genel Müdü rBayram, “2004 yılında belirlediğimiz program çerçevesinde projelerimizi bir birhayata geçiriyoruz. Dün yılda ancak sekizyüzbin lira değerinde yatırım yapan bir kurum olan İSU, bugün yılda yüzmilyonlarca lira değerinde projeleri hayata geçiriyor. Dün küçük projeler yapılırken bugün kurum tarihinde bir ilki gerçekleştirerek Kocaeli’nin kuzeyine hayatverecek Namazgah barajı inşa ediyoruz. İnşaatını sürdürdüğümüz Namazgah barajını 2013 yılının sonunda tamamlayarak işletmeye alacağız. Bu baraj ile bölgenin içmesuyu ihtiyacını karşılayacak ve sel sularından kaynaklanan taşkın korumayı da sağlayacağız.”dedi.

 

 

 YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*

Yukarı Geri Ana Sayfa