banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
23 Eylül 2019 Pazartesi

Üretici pazarları geliyor

Böbrek hastasının 6 yıllık bekleyişi mutlu sonla bitti

Böbrek hastasının 6 yıllık bekleyişi mutlu sonla bitti

23 Ağustos 2019 Cuma 14:42
 Böbrek hastasının 6 yıllık bekleyişi mutlu sonla bitti
 
Edirne'de böbrek yetmezliği nedeniyle yaşamını diyalize bağlı sürdüren Raşit Çatalkaya, beyin ölümü gerçekleşen kişiden nakledilen böbrekle sağlığına kavuştu.

ÇANAKKALE (AA) - Böbrek yetmezliği nedeniyle 6 yıl boyunca yaşamını diyalize bağlı sürdüren Raşit Çatalkaya, yaklaşık 3 ay önce yaptığı başvurunun ardından uygun organ bulunması üzerine Çanakkale'de gerçekleştirilen nakil işlemiyle sağlığına yeniden kavuştu.

Edirne'de ikamet eden 48 yaşındaki evli ve iki çocuk babası Raşit Çatalkaya, 6 yıl önce böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize girmeye başladı.

Sağlık sorunları nedeniyle tuvalete çıkamayan, istediği kadar su içemeyen Çatalkaya'nın sosyal hayatı da bu süreçte zarar gördü.

Eşinin ısrarıyla organ nakline ikna olan Çatalkaya, yaptığı araştırmaların ardından yaklaşık 3 ay önce Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesinin Organ Nakli Merkezine müracaat etti.

Nakil bekleyen Çatalkaya'ya, beyin ölümü gerçekleşen 42 yaşındaki erkek hastanın bağışlanan organları umut oldu. Çatalkaya'yı arayan merkez yetkilileri, naklin yapılacağını belirterek onu Çanakkale'ye davet etti. Edirne'den gelen Çatalkaya, başarılı geçen nakil işlemiyle adeta ikinci kez hayata "merhaba" dedi.

ÇOMÜ Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç. Dr. Cabir Alan, AA muhabirine, her yeni organ naklinin yeni bir yaşam için umut olduğunu söyledi.

Türkiye'de organ nakli konusunda bilinçlenmenin arttığını vurgulayan Alan, Raşit Çatalkaya'nın yaklaşık 6 yıl önce hipertansiyona bağlı olarak her iki böbreğinin işlevini yitirdiğini aktardı.

Hastanın bu süreçte yaşamını diyalize bağlı sürdürdüğünü dile getiren Alan, şöyle devam etti:

"Bu süre zarfında birkaç merkeze kaydını yaptırdı ama maalesef bekleyen hasta sayısı çok olduğu için kendisine sıra gelmedi. Hastamız geçen Ramazan Bayramı'nın birinci gününde böbrek nakli olmak için merkezimize müracaat etti. Bayram bitiminde kaydını yaptırdı. Aradan 3 ay gibi kısa bir süre geçmesine rağmen yine tesadüftür ki bir başka bayrama denk geldi, Kurban Bayramı'ndan 3 gün önce bir hastamızdan alınan böbreği kendisine naklettik. Başarılı bir ameliyat oldu. Ameliyattan önce idrar çıkaramazken, şimdi ameliyattan sonra günde 3 litreye yakın bir idrar çıkışı var. Böbrek fonksiyonları da tamamen normale döndü."

İki bayramı bir arada yaşadım

Raşit Çatalkaya ise sağlığına yeniden kavuştuğu için mutlu olduğunu söyledi.

Edirne'nin Keşan ilçesinde yıllarca diyalize girdiğini aktaran Çatalkaya, "Son zamanlarda bayılıyordum. Allah'ın bir hikmeti diyelim, buraya başvurduk. 3 ay gibi kısa bir sürede böbrek çıktı. Allah herkesten razı olsun. Herkes organlarını bağışlasın. Toprak olmasın, can olsun. Kurban Bayramı'na 2-3 gün kala böbrek çıktı. Nakil oldum ve iki bayramı bir arada yaşadım" diye konuştu.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV