banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
20 Temmuz 2019 Cumartesi

Çayırova'da para nakil aracı ile kamyon çarpıştı: 3 yaralı

Çetinkaya: Tüp bebek tedavisinde yeni trend mikroçip

Çetinkaya: Tüp bebek tedavisinde yeni trend mikroçip

30 Temmuz 2018 Pazartesi 12:30
Çetinkaya: Tüp bebek tedavisinde yeni trend mikroçip


Günümüzde hemen hemen her çiftin en büyük hayalinin şüphesiz, bebek sahibi olmak olduğunu ifade eden Doğum Uzmanı Yrd.Doç.Dr. Burcu Çetinkaya, fakat bazen istenmeyen engellerin çıkabildiğini söyleyerek, kısırlık sorunlarında sıklıkla erkek faktörünün de karşılarına çıktığını belirtti.

Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Burcu Çetinkaya, erkeklerin sperm sayılarındaki azalma ya da yetersizlik adayların spontan gebelik şansını düşürebildiğini fakat son dönemlerde teknolojide ve tıpta olan gelişmelerin yüz güldürücü olduğunu söyledi.
 
OLDUKÇA BAŞARILI

Harvard Üniversitesi’nde bir Türk bilim adamı tarafından geliştirilen Mikroçip Yöntemi’nin bu konuda atılan önemli adımlardan olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Çetinkaya, "Teknik aynı anda Türkiye’de de uygulanmaya başlanmış ve bu yöntem gün geçtikçe yaygın hale gelmektedir. Yapılan çalışmalar sonucunda bu yöntem ile gebelik şansının arttığı gözlenmiştir. Mikro akışkan çip teknolojisi ile mevcutta olan spermler arasından en sağlıklı ve ideal olan rahatlıkla ayrıştırılabiliyor. 

Bu da, daha sağlıklı embriyo oluşturulabileceği ve gebelik şansının artabileceği anlamına geliyor. Erkek adayın sperm sayısının az olduğu durumda, tüp bebek yönteminde mikro çip uygulamasının uygulanması büyük bir avantaj sağlayabiliyor. Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bu yöntemi tercih etmeleri durumunda ortaya çıkan tablo oldukça başarılıdır" dedi.
 
GEBELİK SAĞLANMAYA ÇALIŞILIR

Tüp bebek tedavisinde, doğal yollardan gebe kalamayan adayların gebe kalabilmeleri için birçok çalışma yapıldığını belirten Yrd.Doç.Dr. Çetinkaya, "Bunlardan biri de mikroçip kullanımıdır. İlk olarak anne adayının yumurta sayısının arttırmak için uygun tedaviye başlanılır. Bu süreçte anne adayına hormon takviyesi uygulanır. Yeterli sayıda ve kaliteli yumurta elde edildiğinde, bu yumurtalar baba adayından alınan sperm hücreleri ile laboratuvar ortamında döllendirilir, gebelik sağlanmaya çalışılır. 

Sperm hazırlamasında mikroçip sağlıklı spermleri bulmada daha etkin bir yöntem olması nedeniyle başarı oranlarını arttırmada çok daha etkin bir yöntemdir. Bu yöntem her ne kadar bildiğimiz tüp bebek yöntemi olsa da, sağlıklı ve kaliteli embriyoların seçilerek uygulanabilme şansını bize sağladığından, mikroçip kullanımıyla gebelik şansı da büyük ölçüde artacaktır" dedi.  

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV