banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
21 Ağustos 2019 Çarşamba

Gebze ve Çayırova'da su kesintisi

Darıca Farabi, VAli Aksoy'dan 'Anne Dostu Hastane' belgesi aldı

Darıca Farabi, VAli Aksoy'dan 'Anne Dostu Hastane' belgesi aldı

03 Ağustos 2019 Cumartesi 22:36
Darıca Farabi, VAli Aksoy'dan 'Anne Dostu Hastane' belgesi aldı
Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, ‘Anne Dostu Hastane’ belgesini Darıca Farabi Eğitim Araştırma Hastanesi başhekimine verdi.

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, anne ve bebek ölümlerini azaltmak, normal doğumu özendirmek, sezaryen oranlarını düşürmek ve sağlıklı nesiller yetiştirmek amacıyla anne ve bebek sağlığına yönelik çalışmalar başlatan Sağlık Bakanlığı, ‘Anne Dostu Hastane’ uygulamasıyla doğum hizmetleri sunumunun nitelik ve niceliğini artırarak, anne adaylarının daha güvenilir ve kaliteli doğum hizmetine ulaşmalarını sağlayacak gerekli çalışmaları tamamlayan ve ‘Anne Dostu Hastane’ ünvanı almaya hak kazanan Darıca Farabi Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Güneş’e, Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen “Anne Dostu Hastane” belgesini verdi. 
Valilik makamında gerçekleşen programa Vali Aksoy’un yanı sıra İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Mürsel Durmaz, İlaç / Sağlık Hizmetleri Başkanı Op. Dr. Onursal Varlıklı, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Faruk Demirhan, Gebze Fatih Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Gökhan Nalbant, Karamürsel Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Erkan Çelik, Darıca Farabi EAH Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Güneş, Başhekim yardımcıları, hastanede görev yapan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı hekim ve ebeler katıldı.
İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney ziyarette yaptığı konuşmasında; “Sayın Valim ilimizde ikinci eğitim araştırma hastanesi olarak, hastane bazında da üçüncü hastane olarak Darıca Farabi Eğitim Araştırma Hastanesi kısa bir süre önce ‘Anne Dostu Hastane’ belgesini almaya hak kazandı. 
Bu belgeyi almaya normal şartlarda 70 puan yeterli iken Darıca Farabi Eğitim Araştırma Hastanesi 98 puanla bu belgeyi almaya hak kazandı. 
İlimiz için çok güzel bir olay. Türkiye’de toplamda 5 tane eğitim araştırma hastanesinde bu belge var. Bunlardan iki tanesinin Kocaeli’de olması ilimiz adına çok sevindiricidir. Türkiye’de ilk defa Derince Eğitim Araştırma Hastanesi almış oldu ve 5. olarak da Darıca Farabi Araştırma Hastanesi aldı. Sayın Valim, bizleri kabul ettiğiniz size teşekkür ediyorum” dedi. 
Op. Dr. Şenol Ergüney’in konuşmasının ardından Vali Hüseyin Aksoy ise yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Değerli arkadaşlar, 'Anne Dostu Hastane' anlamında bugün Darıca Farabi Devlet Hastanemize belgesini takdim edeceğiz. Öncelikle emeği geçen, bu belgenin alınmasına katkı sunan bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum. Sağlık Bakanlığımız’ın Türkiye’de öncelikli hedeflerinden birisi de normal doğum oranının sezaryene göre daha üst noktalara taşınmasıdır. 
Bu belge ilimizde sağlıkta daha iyi hizmet sunma, sağlıktaki kaliteyi daha üst noktalara taşıma adına bizlere önemli bir mesafe aldıracaktır.
Kocaeli olarak biz de Sağlık Müdürlüğümüz ile koordinasyon içerisinde çeşitli çalışmaları yapıyoruz. Bu konuda kurallarımızı daha üst noktalara taşımak için bir gayret içerisindeyiz. Önemli olan hekimlerimizin bu alanda biraz daha gayret göstermelerini sağlamaktır. 
Tabi en önemlisi de anne adaylarının bu konuda bilgilendirilmesi ve daha duyarlı hale gelmelerinin sağlanmasıdır. 
Zaman zaman çeşitli nedenlerle bu noktada normal doğumdan ziyade sezaryene karar verme gibi bir talepler karşımıza çıkabiliyorlar. Bunun önemini anlatmak ve daha çok anne adayını ikna etmek için hepimize büyük görevler düşüyor. 
Hepinizin bildiği gibi Kocaeli’de yürüttüğümüz Kadın Sağlığı Eğitim Projemiz var ve bu projemizde de 15-69 yaş grubundaki hedef kitlemizin şu an itibariyle %82’sine ulaşmış durumdayız. 
Bu eğitimde normal doğumun önemini ve buna yönelik annelerin daha duyarlı olmalarını da sağlayacak bir eğitim çalışmamızdır. 

Kadınlarımıza bu eğitim amaçlı toplantılarımızda bunları da sağlık çalışanlarımız anlatıyor. Umarım insanlarımıza, karar verme sürecinde olumlu katkısı olur.
 
Bu belgeyi kazanan Darıca Farabi Devlet Hastanemize, başhekimimize, görev yapan bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu belge ilimizde sağlıkta daha iyi hizmet sunma, sağlıktaki kaliteyi daha üst noktalara taşıma adına bizlere de önemli mesafe aldıracak bir belgedir. 
Vali Aksoy, hastane çalışanlarını tebrik edip, başarılarının devamını dileyerek, Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen ‘Anne Dostu Hastane’ belgesini Darıca Farabi EAH Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Güneş’e verdi. 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV