banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
23 Şubat 2019 Cumartesi

Çakır: Gebze'nin trafiğini rahatlatacağız

Depresyona dikkat!

Depresyona dikkat!

17 Eylül 2018 Pazartesi 11:03
Depresyona dikkat!


Endişe, kaygı, üzüntü ile başlayan lohusa depresyonunun uzun süre devam edebildiğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Öğretim Görevlisi Op.Dr. Burcu Çetinkaya, Doğum ile birlikte annedeki fiziksel, hormonal değişikliklerin yanı sıra, aileye bir bebeğin katılması ile rutin hayatın değişmesi ve en önemlisi annelik sorumluluğunun  birçok kadını olumsuz yönde etkileyebildiğini açıkladı.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Öğretim Görevlisi Op.Dr. Burcu Çetinkaya, "Yaklaşık olarak 1 hafta – 10 gün sürmesi normal kabul edilen bu duygu değişiklikleri, daha uzun sürmesi halinde lohusalık depresyonu açısından değerlendirmek üzere ele alınabilir. Bu dönemi kadınların çoğu, kısa süren üzüntü halleri olarak geçirirken, yaklaşık %10-13 ünde lohusalık depresyonu görülmektedir" dedi.
 
YETMEYECEĞİ DÜŞÜNCESİDİR

Genellikle zor ve yorucu geçen bir gebelik dönemi, aile ve özellikle eş tarafından yeterli desteğin sağlanmaması gibi nedenler lohusalık depresyonunun nedeni olarak düşünülse de, bazen hiç bir neden olmasa dahi görülebildiğini ifade eden Öğretim Görevlisi Op.Dr. Çetinkaya, "Kesin olarak nedenini belirlemek mümkün değildir. Ancak genel olarak temelinde hormonal değişiklikler yer almaktadır. Bazen hekiminizin önerdiği vitamin ve mineraller bile kendinizi iyi hissetmeniz için yeterli olabilmektedir. Bu dönemde annenin en büyük kaygılarından biri sütünün yetmeyeceği düşüncesidir. Sık aralıklarla bebeğinizi emzirmeniz, süt kanallarının tıkanmasına izin vermeyecek ve bebeğinizle aranızdaki bağı güçlendirecektir" dedi.

40 GÜN ÇOK ÖNEMLİDİR

Lohusalık dönemini en rahat ve kolay atlatmanın yolu tamamen aile içinde anneye destek olmaktan geçtiğini sözlerine ekleyen Öğretim Görevlisi Op. Dr. Çetinkaya, "Bu anlamda en önemli destek, eş desteğidir. Hem anneye, hem de bebeğinin bakımına yardımcı olunması, bu desteği de eşin sağlıyor olması anne için büyük moral kaynağıdır. Biz hekimler açısından ve bilindiği gibi kültürümüzde de yer alan doğumdan sonraki 40 gün çok önemlidir. Bu süreçte annenin; kanamalarını, varsa yara yerini, akıntılarını takip etmesi, özellikle doğumdan sonraki ilk kontrollerin ihmal edilmemesi çok önemlidir. Unutmayın ki, sizin ve bebeğinizin sağlığı her şeyden kıymetlidir" dedi. 

Anahtar Kelimeler: Depresyona Dikkat!
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner9
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV