banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner48
22 Mayıs 2018 Salı

AK Parti Kocaeli sıralaması belli oldu

Doğal ve organik gıdalar taklit ürünlere savaş açtı

3-6 Kasım 2016 tarihleri arasında fuar var

08 Eylül 2016 Perşembe 14:58
Doğal ve organik gıdalar taklit ürünlere savaş açtı
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı halk sağlığını tehdit eden şirketler ile taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen gıda ürünlerini açıkladı. Aralarında et, süt ürünleri, bal, zeytinyağı ve takviye gıda ürünlerinin yer aldığı 355 parti ürün üreticileri ile birlikte tüketicilerin bilgisine sunuldu. 

Gıda sahtekarlarının ana besin kaynakları üzerinde yaptığı hileler, sertifikalı doğal ve organik ürünlerin önemini bir kez daha gözler önüne koydu. Ancak gerek halkımızın büyük çoğunluğunun sağlıklı beslenmeyi yeterince önemsememesi, gerekse doğal ve organik ürün fiyatlarının normal besinlere kıyasla yüksek olması tüketimin az olmasına sebep oluyor. 

Bu doğrultuda doğal ve organik ürün çeşitleri ile faydalarının paylaşılacağı fuarlar büyük önem taşıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın desteğiyle Tureks Uluslararası Fuarcılık tarafından bu yıl 8.si düzenlenen Doğal, Organik ve Sağlıklı Ürünler Fuarı’nda ve eş zamanlı olarak gerçekleşecek Green Star Awards – Doğal Yaşam Ödülleri yarışmasında yüzlerce ürün yer alacak. Fuar, 3-6 Kasım 2016 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde kapılarını açacak.

Ağustos ayı itibariyle yapılan 558 bin 492 denetim sonucu kusurlu bulunan gıda sahtekarları, halk sağlığını tehdit eden ürünleri ile birlikte bakanlık tarafından açıklandı. Süt ürünlerinde bitkisel yağlara, jelatin ve nişastaya, zeytinyağlarında mumsu maddelere ve yüksek asitli pirina yağına, balda ürünün kalitesini önemli ölçüde etkileyen yetersiz düzeyde prolin miktarına ve diastaz sayısına rastlandı. 

Denetimlerde ortaya çıkan sonuçlara göre en çok taklit ve tağşişin yapıldığı besin grubu ise et ürünleri oldu. Listede, birçok katkı maddesine rastlanan et ürünlerinin yanı sıra sildenafil, tadalafil, sibutramin gibi etken ilaç maddeleri içeren takviye gıdalar ve buğday nişastası hücreleri katılan çeşitli baharatlar da yer aldı.

FİYATLAR DÜŞMELİ, HALK BİLİNÇLENDİRİLMELİ
Bakanlık tarafından sertifikalandırılan organik besinlerle ilgili en büyük handikap ise fiyatlarının normal besinlere kıyasla fazla olması. Hatırlanacağı üzere Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği de (ETO) Türkiye’de doğal ve organik ürün tüketim miktarının 1 Euro’nun altında olduğunu açıklamıştı. 
Tüketicilerin bu konuda bilgi sahibi olması ve sağlıklı ürünleri tanıyabilmesi için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından desteklenen Doğal, Organik ve Sağlıklı Ürünler Fuarı Exponatura’16, 3-6 Kasım tarihleri arasında kapılarını ziyaretçilere açacak. Fuarda bitkisel ürün ve gıdalar, organik (ekolojik) ürünler, içecekler, doğal tedaviler, bitkisel ilaçlar, bitkisel kozmetik ve güzellik ürünleri yer alacak. 


    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner9
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
YÜKSEL ERCAN'I GEBZE Belediye Başkanı olarak Görmek istermisiniz.?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV