banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
21 Şubat 2019 Perşembe

Saadet Partisi Gebze meclis üyesi adayları belli oldu

Gebelik bulantı ve kusmaları

Doğum Uzmanı Op.Dr. Ergün Bilgiç gebeliği anlattı

18 Ekim 2016 Salı 19:13
Gebelik bulantı ve kusmaları
Konak Hastaneleri Gebze hekimi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ergün Bilgiç gebelik, bulantı ve kusmaları hakkında açıklama yaptı.

Mideniz bulanıyor ve kusuyorsunuz ve bunu rutin hayatınızın bir parçası gibi yaşıyorsunuz. Evet, bu çok normal çünkü gebesiniz! Bazı önlemlerle bu şikâyetlerin önüne geçebilirsiniz. 
Yalnız değilsiniz. Çünkü bulantı ve kusmalar bütün gebeliklerin %50-60’ını ilgilendiren yaygın bir şikayettir. Bu şikayetler ortalama olarak 6. gebelik haftasında başlar, 9-10. haftalarda pik yapar ve genellikle 16-20. haftalardan sonra azalır. Ancak bazen gebelerin %10 kadarında doğuma kadar devam edebilir.

MUTLAKA ULTRASONOGRAFİK MUAYENE YAPILMALI
Opr. Dr. Ergün Bilgiç, gebeliğin ilk 4 ayında kan seviyeleri oldukça yükselen östrojen, progesteron ve beta HCG gibi gebelik hormonlarının bu durumun sebebi olarak görüldüğünü söylüyor ve ekliyor “Bu dönemde, tiroid bezinin fonksiyonları da artmış gibi gözükebilir ancak geçici bir durumdur ve herhangi bir ilaç kullanmak için acele edilmemelidir.”
Bu şikayetler ilk gebelikte, çoğul gebeliklerde, önceki gebeliğinde bulantı ve kusma hikayesi olanlarda, zayıf kişilerde, daha önce mide şikayeti olanlarda, üzüm gebeliği de denilen mol gebeliklerinde, psikolojik stres altında olanlarda ve migrenden mustarip kişilerde daha sık görülüyor. Ergün Bilgiç bu nedenle aşırı bulantı ve kusma şikayeti olan gebelere, çoğul gebelikleri ve mol gebeliklerini dışlayabilmek için mutlaka ultrasonografik muayene yapılması gerektiğini belirtiyor.

HANGİ DURUMLARDA RİSK OLUŞABİLİR?
Gebelik bulantı ve kusmaları çoğu zaman anne adayının hayat kalitesini bozar, iş gücü kaybına ve hastaneye tekrarlayan yatışlara neden olabildiği gibi anne ve bebek açısından önemli sağlık problemlerine de yol açabilir. 
Bu konuda da Bilgiç uyarıyor: “3 günden daha uzun süren aşırı bulantı ve kusma, ağızda kuruluk ve ciltte kırışıklık gibi susuzluk belirtileri, vücut ağırlığının %5’inden fazla kilo kaybı hastaneye yatışı gerektiren daha ciddi bir durumu işaret eder. Ayrıca böyle gebelerde düşük, erken doğum ve düşük doğum ağırlıklı bebek doğurma ihtimali de artmıştır.”

BU ÖNERİLER BULANTI VE KUSMA ŞİKAYETLERİNİZİ AZALTABİLİR!
Opr. Dr. Ergün Bilgiç, tedavide ilk yaklaşımın hemen ilaç kullanmak yerine, diyet ve hayat tarzı değişiklikleri, tetikleyici faktörlerden kaçınma gibi önleyici yöntemler olması gerektiğini vurguluyor. Önleyici yöntemlere rağmen şikayet devam ediyorsa, bir doktor kontrolünde ayakta veya yatarak ilaçla tedaviye geçilebilir.
 
•Çalışma saatleri azaltılarak daha fazla dinlenmek
•Az ve sık, 1-2 saatte bir küçük lokmalar ve porsiyonlar halinde yemek
•Protein içeriği yüksek yağsız, kuru ve tuzlu gıdalar (kraker, tost, bisküvi, patates ve pirinç gibi) tüketmek
•Aşırı sıcak, soğuk ve ekşi yiyecek veya içeceklerden kaçınmak
•Sıvı gıdaları, katı gıda aldıktan en az 30 dakika sonra almak 
•Yemeklerden sonra bulantıları önlemek için nane çayları içmek 
•Havasız, aşırı sıcak ve nemli ortamlardan kaçınmak 
•Parfüm, sigara, yemek ve kimyasal kokulardan uzak durmak
•Mide boşalmasını geciktirdiği için yemek sonrası hemen uzanmamak
•Demir içeren kan yapıcı ilaçlar mide irritasyonu yaptığı için bu dönemde kullanmamak
•Günlük 1-1,5 gr zencefil tüketmek  


    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner9
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV