banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner48
24 Eylül 2018 Pazartesi

Turşu bidonlarından eroin çıktı

Genç kadın kalbinin delik olduğunu 33 yaşında öğrendi

Genç kadın kalbinin delik olduğunu 33 yaşında öğrendi

27 Eylül 2017 Çarşamba 13:12
 Genç kadın kalbinin delik olduğunu 33 yaşında öğrendiGeçtiğimiz Ağustos ayında nefes alamama, yürüyememe gibi şikayetlerle doktora başvuran 33 yaşındaki Reyhan Yıldız, doğuştan kalbinin delik olduğunu öğrendi. Yıldız, zor bir sürecin ardından ameliyat olmaya karar verdi. Ameliyatının umduğundan daha kolay geçtiğini söyleyen Yıldız, operasyondan 1 hafta sonra taburcu oldu. Ameliyatı gerçekleştiren Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Süleyman Özkan ise hastanın göğüs kafesini yan taraftan açarak ameliyatı gerçekleştirdiklerini ve sadece 8 santimlik bir kesi açarak kalp deliğini kapattıklarını söyledi.

"BU KADAR KOLAY OLACAĞI AKLIMA GELMEZDİ"

Hastalığını ilk öğrendiğinde çok endişelendiğini söyleyen Yıldız, "Teşhis koyulduktan sonra anjiyo yöntemi ile tedavi olamayacağımı öğrendim ve tedirginliğim arttı. Çünkü ameliyat olmam şarttı. Bu kadar basit bir ameliyat geçireceğimi hiç tahmin etmedim. Çok kısa bir süre olmasına rağmen, şu anda kendimi çok huzurlu ve sağlıklı hissediyorum. Küçük bir kesi ile ameliyatı gerçekleştirdiler.    Doktora olan güvenim de bu noktada çok önemliydi, diğer türlü bu kararı vermek çok zor" dedi.

"İLK BAŞTA NE KADAR TEDİRGİNSEM ŞİMDİ O KADAR HUZURLUYUM"

Hastalığın ilk başta masum göründüğünü daha sonra kendini belli ettiğini dile getiren Yıldız, "Kalbimin delik olduğunu öğrenene kadar 33 yaşına gelmiş oldum. Nefes alamama, yürüyememe gibi şikayetlerim vardı. Doktora gittiğimde tabii ki böyle bir şey beklemiyordum. Ama ilk başta ne kadar tedirgin olduysam şimdi o kadar huzurlu ve sağlıklıyım" diye konuştu.

"KULLANDIĞIMIZ YÖNTEM TÜRKİYE'DE YAYGIN DEĞİL"

Ameliyatı gerçekleştiren Medicana Bahçelievler Hastanesi'nden Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Süleyman Özkan ise kullanılan yöntemin yeni olmadığını ancak Türkiye'de yaygın bir şekilde uygulanmadığını belirtti. Hastanın kalbinde büyük bir delik olduğunu ve bunun anjiyografik yöntemlerle kapatılma ihtimali olmadığını ifade eden Prof. Dr. Özkan, "Bu nedenle hastamızı açık kalp ameliyatına almak zorunda kaldık. Hastamızın göğüs kafesini yan tarafından açarak 8 santimetrelik bir kesi ile ameliyatı gerçekleştirdik. Sadece küçük bir kesi ile bu operasyonu yapmak oldukça avantajlı. Göğüs kafesini açarak da kalp ameliyatları yapabiliyoruz ve buradaki kesilerin boyu da 4 santimetreye kadar düştü. Yandaki kesiler de giderek küçülüyor" dedi.

"HASTANIN TANISI UYGUNSA ALTERNATİF KESİLER TERCİH EDİLEBİLİR"

Hastanın tanısının cerrahi müdahaleyi yandan veya alternatif kesilerle yapmaya uygun olması durumunda bu yolun tercih edilebildiğini söyleyen Prof. Dr. Özkan, "Hastanın durumu yan kesilere uygun değilse ve önden ameliyat yapmamız gerekiyorsa bile bu kesileri ufak tutuyoruz. Kemiği tam kesmeden ameliyatları yapabiliyoruz. Teknoloji ve tecrübe ile beraber müdahale edebildiğimiz hasta çeşitliliği artıyor ve hastaların yaşı giderek ufalıyor "diye konuştu. 

Doğan Haber Ajansı
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner9
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
YÜKSEL ERCAN'I GEBZE Belediye Başkanı olarak Görmek istermisiniz.?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV