banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
25 Nisan 2019 Perşembe

Büyükgöz: Gebze Belediyesi’nin 366 milyon lira borcu var

Hamilelikte ikili test neden önemli?

Hamilelikte ikili test neden önemli?

11 Eylül 2018 Salı 11:55
Hamilelikte ikili test neden önemli?


Gebelik
süresi boyunca anne ve bebek için yapılan bir takım önemli testler olduğunu ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Doç.Dr. Burcu Çetinkaya, ikili tarama testinin, anne karnındayken fetüs için yapılan ve bazı anormallikleri tespit edilmesini sağlayan önemli testlerden olduğunu, 1. Trimester Tarama Testi, 11-14 hafta tarama testi veya Down Sendromu Testi olarak bilindiğini söyledi.

İkili test olarak bilinen bu testitn gebeliğin 11-14. haftalarında, ultrasonografik inceleme ile fetüsün ense kalınlığı ölçümü (NT) alınarak, anneden alınan kandaki bazı hormonların (serbest Beta HCG ve PAPP-A) seviyelerine bakılarak, benzer gebelik haftasına sahip diğer anne adaylarının değerleri ile karşılaştırılıp laboratuvar ortamında risk hesaplaması yapıldığını söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Doç.Dr. Burcu Çetinkaya, "Bu testin doğruluk payı %85-90, yanılma payı %10-15 olmakla birlikte, bebeğinizin Down Sendromlu olup olmadığını istatistik olarak değerlendirir ve sonuç verir. Yani; yüksek risk hesaplanan bir anne adayının, Down Sendromlu bir bebeğe sahip olacağı anlamına gelmemektedir. Aynı şekilde riski düşük olan anne adayının da çocuğunun sağlıklı olacağı garantisi verilememektedir" dedi.

UYGUN ŞEKİLDE YÖNLENDİRECEKTİR

Op.Doç.Dr. Çetinkaya, sözlerine şöyle devam etti:

Analizdeki riskin yüksek çıkması halinde bazı kombine testler, Amniyosentez ve Prenatal DNA Genetik Testler önerilmektedir. Hekiminiz ultrason bulgularınızı ve test sonuçlarınızı kombine olarak değerlendirerek ve sizi en uygun şekilde yönlendirecektir. 

Genellikle İleri Anne Yaşı (37 yaş ve üzeri) gebeliklerinde, ailelerinde doğuştan sakatlık ve genetik hastalık olanlarda, Down Sendromu öyküsü olanlarda, akraba evliliklerinde, tüp bebek ve diğer yöntemlerle gebe kalanlarda, düşük ve ölü bebek doğumu gerçekleştirenlerde anomalili bebek doğurma oranı yüksek olduğundan bu testlerin önemi daha da artmaktadır. İkili Test, bebeğinizin cinsiyeti ya da diğer hastalıkları ile ilgili bilgi vermemektedir. 

Aynı zamanda bu testler tedavi edici ve Down Sendromunun oluşmasını engelleyici testler değildir. Down Sendromu genellikle ölümcül bir hastalık değildir. Hastalıktan ziyade kromozom fazlalığıdır. 

Bu konuda anne – baba adaylarının kendilerinin karar verebileceği bir konudur. Hekimler bu konuda sizlere detaylı bilgi verir, kararı yine size bırakır. Bu konuda cevap arayan ailelerin öncelikle Down Sendromlu insanların özelliklerini ve nasıl daha iyi bir yaşam sağlayabileceklerini çok iyi bilmeleri gerekmektedir. 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner9
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV