banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
19 Ağustos 2019 Pazartesi

Kuyuya düşen 3 ayı kurtarıldı

Sinsi bir hastalık olan Hepatit C'ye dikkat

Sinsi bir hastalık olan Hepatit C'ye dikkat

28 Aralık 2016 Çarşamba 11:56
Sinsi bir hastalık olan Hepatit C'ye dikkat

         

Konak Hastanesi Gebze Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Vedat Turhan, belirtileri anlaşılamayacak kadar sinsi seyreden Hepatit C hastalığı konusunda bilgi veriyor ve uyarıyor. 

Konak Hastanesi Gebze Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof.Dr. Vedat Turhan yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

"Özellikle karaciğeri etkileyen bir enfeksiyon olan Hepatit C, insanlara, özellikle damar içi ilaç kullanımı, steril olmayan tıbbi ekipman ve kan nakilleri aracılığıyla, uzun süreli diş tedavileri ve kandan kana temas yoluyla geçebiliyor. Hepatit C genellikle herhangi bir belirtiye sahip değil. 

Bu hastalık sessiz seyreder ancak kronik enfeksiyon, karaciğerde tahribata ve uzun yıllar sonra siroza sebep olabilir.  Dünyada 170-200 milyon HCV enfeksiyonlu kişi mevcut. Türkiye’de ise HCV infeksiyonlu  kişi sayısı yaklaşık 750 bindir. Bu vatandaşlarımızın yaklaşık yarısı ise hastalığını bilmiyor."

Türkiye’de kronik hepatitlerin üçte birinden sorumlu olan Hepatit C’nin karaciğer hücreli kanserlerin ise dörtte birinden sorumlu olduğunu söyleyen Prof.Dr. Turhan, Hepatit C hastalarının diğer hepatit virüslerine karşı (Hepatit A ve Hepatit B virüsleri) bağışıklıkları yoksa mutlaka aşılanmaları gerektiğini söyledi. 

Prof.Dr. Turan, Türkiye’de ruhsatlı ve SGK geri ödeme kapsamına kısa süre önce alınmış olan direk etkili antiviral ilaçlar ile bu hastalığın tedavisindeki başarı oranlarının hepatit C hastalığı mevcut ancak henüz siroz gelişmemiş hastalarda %100’e yakın, sirotik hastalarda ise %65’ ten fazla olduğunu da ekledi.  
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV