banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
24 Mart 2019 Pazar

Dronelar kesintisiz mobil iletişim için havalanacak

Aday adayları..

Aday adayları..

09 Kasım 2018 Cuma 23:46
 Aday adayları..


Bugünlerde
Türkiye'de tek gündem 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçim. Aylardır Türkiye’nin üzerinde dolaşan kara bulutlar içerisinde bulunduğumuz Kasım ayının hemen başında gelen "ABD, İran'a uygulayacağı ambargodan Türkiye’yi muaf tutacak" şeklindeki haberler, özelikle ekonomik alanda gözle görülür bir iyimser havanın ortaya çıkmasına vesile olunca bütün dikkatler yerel seçime çevrildi.

31 Mart 2019 tarihinde seçime katılacak olan siyasi partiler hafta başından itibaren seçim takvimini işletmeye başladılar. Takvimin başlamasından itibaren de gönül verdikleri siyasi partilerden belediye başkan adayı, belediye meclis üyesi adayı ve il genel meclis üyesi adayı olmak isteyenler de an itibarı ile adaylık için gerekli evrakları hazırlayıp sürece dahil oldular.

Biz yıllardır siyasetin içerisindeyiz, bu yüzden biliriz ki her seçimin kendisine has özelliği vardır ve kim ne tahmin yaparsa yapsın seçim sahada kazanılır ve seçim bittikten sonra seçim kurulundan mazbata alıncaya kadarda kazanan aday kazanmış sayılmaz.

İçerisinde bulunduğumuz günlerde sokakta, caddede elinde başvuru evrakları ile oradan oraya koşan yüzlerce, binlerce aday adayına rastlamamız mümkün. Başta AK Parti, MHP, CHP, İYİ PARTİ, HDP ve SP olmak üzere seçime katılma hakkını kazanan partilerin birisinden aday adayı olmak isteyen herkes oradan oraya koşturup duruyor.

Partiler haklı olarak seçime katılacak aday adaylarından çeşitli belgeler istiyorlar. Geçtiğimiz yerel seçime kadar aday adayları adliyelerden sabıka kaydı, askerlik şubelerinden askerlikle ilişkisi yoktur belgesi, muhtarlıklardan ikametgah gibi belgeleri almak adına sözünü etiğimiz kurumların önünde uzun kuyruklar oluştururlardı.

Gelişen teknoloji ile birlikte sözünü ettiğimiz belgelerin pek çoğu e-devlet üzerinden elde edilebiliyor. Siyasi partilerin aday adaylarından istedikleri başvuru ücretlerini yatırabilmek adına bankalar arsında küçük çaplı bir koşuşturma yaşanıyorsa da bu yorgunluğun eskisi kadar olmadığını da söylememiz gerekiyor.

Aday adayları bir taraftan aday olacakları partinin istediği evrakları tamamlamaya çalışırlarken, bir taraftan da seçilmelerini sağlayacak, garanti altına alacak kişi ya da kişiler ile irtibatı da elden geldiğince üst seviyede tutmanın gayreti içerisinde bulunuyorlar.

Kabul etmek gerekiyor ki her aday adayının kendisine has özelliği var. Çok ünlü olan aday adayı var, çok zengin olan aday adayı var. Çok kültürlü aday adayı var, çok teşkilatçı aday adayı var. Bu aday adaylarına daha pek çok özellik yüklemek mümkün.

Siyasi partilerin genel merkezleri de bu sözünü ettiğimiz özelliklere mensup aday adaylarını ince eleyip sık dokuduktan ve ‘Acaba hangi aday ile daha fazla oy alabiliriz ?’ sorusuna en üst noktada cevap bulduktan sonra bir isim üzerinde karar kılıyorlar.

Dolayısı ile epey bir gayret gösterdikten sonra aday göstermeyen siyasetçilerin fazla üzülmesini de biz anlamakta güçlük çekiyoruz. Zira belediye  başkanlığı yada diğer makamlar para ile pul ile alınacak makamlar değil, eğer böyle olsa parası en çok olanlar istenilen makamlara aday olabilirlerdi.

Siyaset emek isteyen, koşuşturma gerektiren, kendinden çok başkaları için çalışılması gereken, vatandaş ile gece gündüz demeden bir arada olunması gereken bir kurum. Bu yüzden vatandaş kendisini yönetecek siyasetçileri belirlemek için en doğru yol olan sandık başına gidiyor. Orada kendisini kim daha iyi ikna etmiş ise oyunu o kişi ve parti lehine kullanıyor.

İşte Türkiye geçtiğimiz hafta başından itibaren böyle hummalı bir süreç yaşıyor. Herhangi bir yerleşim merkezinin yönetiminde söz sahibi olmak isteyen aday adayları talep ettikleri noktaya kavuşabilmek adına olanca güçleri ile mücadele ediyorlar.

Siyasi partiler demokrasilerin vazgeçilmez unsurları. Her partiden aday olanların diğer partilerde akrabaları var, arkadaşları var, yakın dostları var. Özellikle yerel seçimde bu tür bağların çok daha büyük önem kazandığı da bilindiğinden, aday adayları kendi partileri kadar diğer siyasi partilere mensup seçmenler ile de iyi geçinmenin hesabını yapıyorlar.

Aralık ayının ortalarına doğru partilerin adaylarının büyük oranda belli olacağı söyleniyor. O zamana kadar bütün aday adayları neticeye ulaşabilmek adına kendisini amaca ulaştıracak tüm argümanları sonuna kadar kullanmaya, ulaşabildikleri kim varsa o noktaya kadar gitmeye çalışacaklar.

Siyasetin güzelliği de bu olsa gerek.
Anahtar Kelimeler: Aday Adayları..
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner9
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV