banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
15 Aralık 2018 Cumartesi

Su sayaçlarını donmaya karşı koruyun

Tarhan: Elektrik dağıtım şirketleri batıyor mu?

Tarhan: Elektrik dağıtım şirketleri batıyor mu?

04 Ocak 2018 Perşembe 12:18
  Tarhan: Elektrik dağıtım şirketleri batıyor mu?


CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Türkiye genelindeki elektrik dağıtım şirketleri ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi.

"Özelleştirme borçları bitti mi? Vatandaşın ödediği bedeli kim belirliyor. Temel fiyat politikası var mıdır?" diye soran Tarhan, Türkiye’nin çok büyük bir enerji potansiyeline sahip olduğunu ancak yanlış politikalar yüzünden istenilen verimin sağlanamadığını dile getirdi.

ENERJİ DAĞITIM ŞİRKETLERİ BATMAK ÜZERE Mİ?

Tarhan TBMM'ye verdiği soru önergesinde şunları söyledi:

Yenilenebilir enerji malzemeleri üreten şirketlere kolaylık sağlayacak kanun teklifi verdik ancak maalesef hiç kimse oralı olmadı. Enerji üretiminde çağ dışı kalmak istemiyorsak bir an önce enerji politikalarımızı revize etmeliyiz. 
Enerji dağıtımı özelleştirildi ancak birçok şirketin borç batağında olduğu konuşuluyor. Bu şirketlerin borçlanmaları ne şekilde gerçekleşiyor, gerçekten borç batağında ve devlet desteği ile mi ayakta duruyor bunların ortaya çıkması gerekmektedir.

6 VİLAYETTEKİ KAÇAK ELEKTRİK, 4 TANE ATATÜRK BARAJI’NDAN FAZLA

Muhalefetin görevi denetlemektir. Doğru olduğuna inandığı politikaları siyasal araçlar eliyle iktidara sunmaktır. 2016 yılı verilerine göre sadece Şanlıurfa’da kayıp kaçak elektrik miktarı Atatürk Barajı’nın ürettiğinden daha fazla. 
Görünen o ki 2017 verileri daha da fazla olacak. Elektrik dağıtımı özelleşince kayıp kaçak oranının azalacağını söyleyenler, bu konu ile ilgili nedense herhangi bir önlem almıyor.
 
Enerji üretiminde petrol kullanmak ticari anlamda intihar etmek demektir. Her gün daha ucuza, daha az maliyetli enerji üretimini nasıl gerçekleştirebiliriz diyen bir politikamız olmak zorundadır.

ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİNİN SAHİPLERİ KİM?

TEDAŞ tarafından 21 farklı bölgeye ayrılarak özelleştirilen Türkiye elektrik dağıtım altyapısı, günümüzde tamamen özel sektör tarafından işletilmektedir. Peki bu özel sektör dedikleri kimlerden oluşuyor? 

21 farklı bölgede elektrik dağıtımı yapan şirketlerin kaç tanesinde iktidara yakınlıkları ile bilinen holdinglerin ortaklıkları var? 

Bu gurupların denetiminde tarafsız davranılıyor mu? 

Fiyatlandırma politikalarında özgün mü davranıyorlar? 

Bunların bir an önce cevap bulması ve vatandaşın ucuz elektrik kullanımı sağlaması için önlemler alınması gerekmektedir. 

Doğan Haber Ajansı
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner9
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
YÜKSEL ERCAN'I GEBZE Belediye Başkanı olarak Görmek istermisiniz.?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV