banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
20 Temmuz 2019 Cumartesi

Çayırova'da para nakil aracı ile kamyon çarpıştı: 3 yaralı

Tarhan: Türkiye'nin her yeri serbest bölge gibi olmalı

Tarhan: Türkiye'nin her yeri serbest bölge gibi olmalı

25 Kasım 2016 Cuma 12:25
Tarhan: Türkiye'nin her yeri serbest bölge gibi olmalı
TBMM Sanayi Komisyonu'nda Serbest Bölge ve TİM'e dair düzenlemeler içeren kanun tasarısının görüşmeleri bugün tamamlandı.

Sanayi Komisyonu'nda iki gün boyunca devam eden görüşmeleri değerlendiren, Sanayi Komisyonu üyesi CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin  Tarhan; "Tasarıyla ilgili eleştirilerimizi Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekçi'ye ilettik.

Tasarı iyi çalışılmamış. Üst üste verilen önergelerle tasarıyı komisyonda yeniden şekillendirmeye çalışmak yasa yapma tekniği açısından doğru değil" dedi.

"İHRACAT BİR MESLEK DEĞİL FAALİYET"
Türkiye İhracatçılar Birliği’nin statüsü ve yapısına dair yeni düzenlemelerin de tasarıda yer aldığını söyleyen Tarhan; 
"TİM bir meslek kuruluşu olarak tanımlanıyor. Oysa ihracat bir meslek değil, faaliyet. Bu konuda bir karışıklık olduğu ortada. Uygulamada bu karışıklık çiftbaşlılık olarak da tezahür edebilir. Bunun yanında,  kamu kurumu statüsü TİM'in bir güdüm altına girmesi riskini doğurabilir. 

Aidat ödemeleri ve tabiiyet gibi sorunlar da ortaya çıkacaktır. O nedenle biz bu konunun kamuoyunda tartışılması gerektiğini ısrarla dile getirdik. Bu tip düzenlemelerin, Bakanlığın bürokratlarınca, masa başında, teknik bir kaç terimle düzenlenmesinin, pratikte bir karşılığı olmayacağı gibi uygulamada zararlı sonuçlar dahi doğurabilir. 

Özel sektörü kamulaştırarak değil önünü açacak düzenlemeler getirerek başarıyı yakalayabilirsiniz. Bu çaba ve açıklamalarımız komisyonda karşılık buldu ve AKP Grubu TİM'le ilgili düzenlemeleri tasarıdan çekti"

CİBUTİ İÇİN DÜZENLEME GETİRİLİYOR
Serbest Bölgelerle ilgili de değişikliklerde, bazı noktalarda duydukları kaygıları dile getiren TBMM Sanayi Komisyonu Üyesi Tahsin Tarhan; "Acele kamulaştırma, kamulaştırma bedeli, yurt dışında serbest bölge kurulacak ülkelerin belirlenme kriterleri gibi konularda   itirazlarını komisyonda ilettiklerini belirtti.

Tarhan; "Acele kamulaştırma sorunlu bir düzenleme. Tarım arazilerinin, kıyıların acele kamulaştırma adı altında talan edilmesi riski var. Nitekim Elektrik Piyasası Kanunu'nda da aynı şeyi yaptılar. Nükleer santraller için kıyıları açtılar. Yurt dışında serbest bölge kurulması konusunda da bütün yetki Bakanlar Kurulu'nda.

Biz bu konuda yetkinin, en azından teklif bazında, ilgili bakanlıklarda olması gerektiğini düşünüyoruz. Gümrük ve Ticaret, Dışisleri ve Ekonomi Bakanlıklarının teklifi ile Bakanlar Kurulu belirlemeyi yapabilir. Ama görüyoruz ki adrese teslim bir düzenleme var. Sayın Bakanın açıklamasına göre, bu düzenlemeden ilk faydalanacak yer de Cibuti.

İHTİYACIMIZ OLAN, YATIRIMCININ GÜVEN DUYACAĞI BİR ORTAM
Türkiye'nin her yerinin serbest bölge gibi algılanması için çalışmak gerektiğini belirten CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan; "Serbest Bölgelere yabancı yatırımcı çok fazla gelmiyor. Genelde yerli firmalar oluyor. Amacımız ülkemizde yatırım yapılacak güvenli ortamı sağlamak olmalı. Ancak bu şekilde ekonomiyi canlandırabiliriz. 

Bugün içinde bulunduğumuz ortamda, yerli-yabancı hiçbir şirket yatırım yapmak istemiyor. Çünkü hükümet güven telkin etmiyor. Avrupa Parlamentosu'nun kararını önemsemiyoruz sözünü, kararın ülkemizde yaratacağı ekonomik etkilerden sonra da bu kadar kolay söyleyebilecekler mi merak ediyorum" dedi. 


    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV