banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
22 Nisan 2019 Pazartesi

Başkan Büyükakın: Kocaeli’yi çok sağlam analiz ettik

Tarhan: Vatandaşın altının yurtdışında ne işi var?

Tarhan: Vatandaşın altının yurtdışında ne işi var?

13 Nisan 2018 Cuma 11:44
Tarhan: Vatandaşın altının yurtdışında ne işi var?


CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, TBMM Sanayi Komisyonu'nda Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'ye altın ithalat ve ihracatında Birleşik Arap Emirlikleri'yle her ay aynı oranda ithalat ve ihracat yapılmasının sebebini sordu.

Bakan Zeybekçi’nin; "Tükiye'nin bir devlet politikasıdır- paylaşmakta da bir mahzur görmüyorum. Bunun için de 2017 yılında Merkez Bankamızın kendi varlığı olup da yurt dışında belirli merkezlerde tuttuğu, zamanında parasını ödeyip bu milletin değeri olan altını Türkiye'ye transfer etmesi girişimi var. 

Bu da 10 milyar doların üzerinde. Yani ithalat olarak görünüyor, bir girdi olarak görünüyor ve cari açığın bir unsuru olarak görünüyor, dış ticaret açığının bir unsuru olarak görünüyor ama aslında değil" diye açıklamada bulundu. 

Tahsin Tarhan konuyla İlgili Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

VATANDAŞIN ALTININ YURTDIŞINDA NE İŞİ VAR

Tarhan verdiği soru önergesinde şunları söyledi:

Türkiye'nin özellikle Birleşik Arap Emirlikleriyle aynı ay içerisinde aynı oranda altın ithalatı ve ihracatı yapması hususunda Sayın Bakanın açıklamaları kuşku uyandırıcı. Yurt dışından gelen aslında bizim öz kaynağımız demek ne demektir? 
Vatandaşın parasının, Merkez Bankası'nın rezervlerinde olması gereken altının Birleşik Arap Emirliklerinde ne işi var? Sayın Bakan bu bir devlet politikasıdır diyor. Hangi Devlet Politikasında kendi toprağına değil de başka bir devlete güvenilir?

MİLYAR DOLARLIK ALTINIMIZ VAR AMA BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ'NDE

İktidarın ekonomi politikasını anlamak gerçekten mümkün değil. Sayın Bakan; "Merkez Bankamızın kendi varlığı olup da yurt dışında belirli merkezlerde tuttuğu, zamanında parasını ödeyip bu milletin değeri olan altın var. Bu da 10 milyar doların üzerinde" diye açıklama yapıyor. 'İthalat gibi görünüyor ama İthalat değil' diyor. 'Cari açık gibi görünüyor ama değil, teknik bir konu' diyor. Umarın yeniden Türkiye'yi Uluslararası alanda zora sokacak bir durumla karşılaşılmaz.

 
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner9
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV