banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner48
22 Mayıs 2018 Salı

AK Parti Kocaeli sıralaması belli oldu

Tarhan:Hükümet Türkiye gerçeklerini doğru okumuyor

Tarhan, Hükümet'in açıkladğı Orta Vadeli Programı değerlendirdi

05 Ekim 2016 Çarşamba 13:28
Tarhan:Hükümet Türkiye gerçeklerini doğru okumuyor
TBMM Sanayi Komisyonu Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, dün açıklanan Orta Vadeli Program ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Hükümetin Türkiye gerçeklerini doğru okumadığını ifade eden Tarhan; “Türkiye’nin akıl ve bilimle barışması, sanayideki 4.0 teknolojisine kapıyı açması gerekiyor” dedi.

Açıklanan Orta Vadeli Plan’a göre, 2016 yılı büyüme tahminin yüzde 4.5’ten, yüzde 3.2’ye, 2017 yılı için ise yüzde 5’ten, yüzde 4.4’e çekildiğini,  2018 ve 2019 için ise yüzde 5 oranında büyüme hedefi belirlendiği hatırlatan Tahsin Tarhan,  büyüme tahminlerindeki revizenin bir başarıymış gibi yansıtıldığını, bu küçülmenin ciddi  bir değerlendirmeye muhtaç olduğunu ifade etti.

Tarhan açıklamasında:

"Hükümet, Orta Vadeli Plan ile ilgili açıklamalarında, sözkonusu büyüme hedeflerindeki revizenin dış ve iç faktörlere bağlı olduğunu söylüyor. Ekonomiyi sürekli planlar açıklayarak düzeltmeniz mümkün değil. Öncelikle, bu hedef küçültmedeki sebepleri doğru bir şekilde belirlemek ve bu koşulların oluşmasının sebeplerini doğru analiz etmek gerekiyor. 

Dış ve iç faktörleri doğru okuyamazsanız doğru çözümü bulmanız mümkün değil. Ülkedeki olağanüstü hal ve uygulamaları tüm yatırımcıları ürkütecek düzeyde. İstikrarın olmadığı bir ortamda yatırımcıdan söz etmemiz mümkün değil. Bir zincirin halkaları şeklinde değerlendirmek lazım her şeyi. İstikrarın olmadığı bir ortamda yatırımcı,yatırımcının olmadığı bir ortamda da üretici olmaz. 

Oysa ekonomideki büyüme ancak üretimle sağlanabilir. Yerli üretimi gerçek anlamda desteklemek gerekiyor. Verdiğiniz teşvikler gerçekçi değil. Mecliste OHAL öncesinde yaptığımız yasama çalışmalarında teşviklere ilişkin ciddi bir eksiklik olarak gördüğümüz etki analizleri yapılmadığını defalarca ilettik. Ancak iktidar bu uyarılarımızı dikkate almadı."

Resmi Gazete’de detayları açıklanacak olan Orta Vadeli Planı gerçekçi bulmadığını da ifade eden Tarhan; "Üretimin önündeki engelleri kaldırmalı, üretim girdilerindeki vergi yükünü azaltmalı ve rekabeti arttırmalıyız. Bilim, akıl ve donanımla eğitimi birleştirip üretimi destekleyecek somut teşviklerle ekonomiyi ayağa kaldırmak mümkün olacaktır" dedi. 
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner9
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
YÜKSEL ERCAN'I GEBZE Belediye Başkanı olarak Görmek istermisiniz.?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV