banner51

banner34

banner38

banner16

banner33

banner37

banner55
21 Ekim 2018 Pazar

Artık köy okullarında da 'Trafik Dedektifleri' yetişecek

e-İmza ile ışık hızında hizmet

e-İmza ile ışık hızında hizmet

24 Ekim 2017 Salı 16:23
e-İmza ile ışık hızında hizmetKocaeli Büyükşehir Belediyesi elektronik imza ile iletişim giderlerinden tasarruf sağlarken yazışmaları da hızlandırıyor. 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kurum içi ve kurumlar arası yazışmalarda e-imza sistemi ile işleri daha hızlı yürütüyor. E-imza sistemini kurum içinde yaygınlaştıran Büyükşehir Belediyesi bu sayede bürokrasiyi ortadan kaldırırken iletişim giderlerinde de ciddi oranda tasarruf sağlıyor. 2014 Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı bünyesinde ve yönetiminde başlayan e-imza kullanımı, Büyükşehir birimlerinde yaygınlaştırılıyor.
 
RESMİ BELGE
Sistemin hızlılığı özel şirketleri de talep başvurusu gibi işlemlerde e-imza kullanmaya teşvik ediyor. Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) üzerinden elektronik imza ile gönderilen belgeler resmi nitelikte arşivleniyor. Sistemin kullanımı tebligat giderlerini azalttığı gibi zamandan da tasarruf sağlıyor.  Yazışmaların e-imza ile yapılması ile Büyükşehir Belediyesi insan kaynağı, yakıt, sarf malzemeleri ve zamandan tasarruf sağlıyor. Şeffaf olma özelliği de sistemi önemli kılıyor. 
 
KAMU HARCAMALARINDA TASARRUF    
Büyükşehir Belediyesi’nde e- imza sisteminin yaygınlaştırılması ve kullanılmasıyla aylık yazışmalarda 37 bin lira kağıt, yazdırma sarf malzeme ve posta dağıtımı gibi giderlerden tasarruf sağlarken personel, yakıt ve araç giderlerinde yaklaşık 192 bin lira tasarruf ediyor.  E- imzalı belgeler tek tuşla elektronik ortamda, anında ilgili kuruma ulaşıyor. Mevcut durumda birimler arasında personelle evrak taşıma işi yıllık yaklaşık 1 milyon 850 bin TL’ye mal oluyor. E- imza sistemi Büyükşehir’in bütün birimlerinde tam olarak faaliyete geçtiğinde kurum harcamaları olan kağıt, yazdırma sarf malzeme ve posta dağıtımı gibi giderlerinden yaklaşık yüzde 90-95 oranında tasarruf edilecek.  
 
AYKOME YAZIŞMALARI HIZ KAZANDI
2012 yılında kurum genelinde Yönetim Bilgi Sistemleri (YBS) projesi kullanılmaya başlandı. Bununla birlikte e-imza kullanımı için teknik ve fiziki altyapı oluşturularak kurum adına Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı bünyesinde 2014 yılında e-imza ile yazışma sistemine geçildi. Bugün itibariyle Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı olarak daire başkanı ve bağlı olduğu Genel Sekreter Yardımcısının imza attığı kurum içi ve kurum dışı tüm yazışmalarda, AYKOME ruhsat ve çalışma bildirimlerinde elektronik imza sorunsuz bir şekilde kullanılıyor. Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığındaki uygulamadan sonra 3 Temmuz 2017 tarihinden bu yana AYKOME kazı ruhsat başvuruları e-imza ile yapılıyor.
 
KEP (KAYITLI ELEKTRONİK POSTA)
Kurum içinde e-imza ile imzalanmış bir evrakı kurum dışına KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) ile gönderecek altyapı kurularak, Yazı İşleri ve Kararlar Dairesi Başkanlığının kullanımına sunuldu. AYKOME tarafından verilen tüm ruhsat ve çalışma izinleri, e-imza’lı evrakın çıktısı alınmaksızın, hiçbir şekilde kağıt kullanılmadan doğrudan elektronik ortamda ilgilisine ulaştırılıyor. Ayrıca tüm altyapı kurumlarının yanı sıra emniyet, ambulans, itfaiye vb şehir güvenliği için önemli kurumlara da çalışma bildirimleri e-imzalı resmi bildirim olarak anında yapılıyor. 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner9
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
YÜKSEL ERCAN'I GEBZE Belediye Başkanı olarak Görmek istermisiniz.?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV