banner55
Okumak insanın kişisel gelişimini sağlayan önemli etkenlerden biri. 
İnsanın düşünce yapısını, hayal dünyasını geliştiriyor; sözcük dağarcığını arttırıyor, insana bilgi ve birikim kazandırıyor.
 
Kitaplar… Benden onlar hakkında konuşmam istendi. 
Ömrüne şu ana kadar binlerce kitap sığdırmaya çalışmış ve dayanamayıp bir tane de kendisi yazmış, doyamamış ikinci kitabının da hazırlığına girişmiş biri olarak konuşmamı istediler. 
Aslında ben şiir yazıyorum, denemeler yazıyorum, konuşamadığım için belki de yazıyorum, anlatacaklarım var evet ama onları ben genelde kağıt üstüne aktarmayı seviyorum, konuşmayı değil. 
Liseden beri, her aşık olan bıçkın delikanlı gibi ben de yazmaya başladım, okumaya başladım aşk romanlarını, bir çift göz alıp beni götürdüğü zaman ötelere. 
Ama bizim ülkemizde sadece o yıllarda kalır şiir yazmak, terk edilirsin ya da sen terk edersin o bir çift gözün peşini ve bir daha da hayatın meşgalesi sardığı zaman başını, bırakırsın okumayı da yazmayı da.

Belki de ben o bir çift gözü hiç unutmadığım için yazmayı da bırakmadım, okumayı da bırakmadım. 
İyi ki de bırakmamışım. 
Sonra öğretmen olup öğrencilerimle birlikte okumaya başladım, hep okudum, ne varsa yanımda, o anda onu okumaya çalıştım. 
Sonra zamanın sınırlı olduğunu gördüm, hani sorarlar bize hep ne okuyorsunuz, nasıl seçiyorsunuz kitaplarınızı. 
Aslında kitap okumak herkesin tek başına çıktığı bir yolculuktur. 
Bu yolculuğa çıkmaya başladığınızda başlarda düşünürsünüz ne okumalıyım sorusunu? 
Sonra da eğer okumaya devam ederseniz ve bu sizde artık bir meleke haline gelirse artık sormazsınız ne okumanız gerektiğini. 
Çünkü her kitap sizi üç beş kitaba daha götürür. 
Bu şehirler arası ya da ülkeler arası yolculuğa çıkmak gibidir planlamadan.

Bilemezsin hangi istasyonda inip otobüsten, sizi hangi şehre götürecek olan otobüse bineceğinizi, aslında güzelliği de buradadır bu yolculuğun, bildiğiniz planladığınız bir yolculuk zamanla rutinleşir hiçbir heyecanı kalmaz, hatta yolda çevreye de bakmazsınız artık, kanıksanmıştır o yollar, bilindik yollarda yürüyorsunuz çünkü. 
İşte kitap okumak bilinmez yolculuklara çıkmaktır, her şehirde dört gözle etrafınızı seyretmek gibidir, sonra dönersiniz terminale ve kendinizi birden İzmir’e giden bir otobüste bulursunuz. 
Ve bilmezsiniz İzmir’den nereye yolculuğa çıkacağınızı. 
O yüzden bana da sorarlar ne okumalıyım diye, cevap vermem daha baştan söyleyeyim böyle soru sormayı aklından geçirenler varsa diye. 
Bu sizin kendi yolculuğunuz, ben neden kendi yolculuğumu size tavsiye edeyim. 
Belki benim gitmek istediğim şehirlere ve ülkelere gitmek istemeyeceksiniz. 
Belki siz Prag’dan ben Barcelona’dan hoşlanıyorum. 
Neden size Barcelona’yı dayatayım ki. 
Önemli olan başlamak bence ya da yola çıkmaya karar vermek, yeter ki karar verin ve bavulunuzu alın elinize ve ilk terminale gidin karar vermeden, orda bakın hangi otobüse bineceğinizi… 
Sonrası zaten gelir. Yeter ki yolculuğa çıkın, bakın size müthiş heyecanlardan bahsediyorum, sürprizlerle dolu yolculuklar vaat ediyorum, ben hala yoldayım…
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37