banner55

Üniversitelerin ne yapıp ne yapmadığı konusuna geçmeden önce her zaman her yerde söylediğim ve yazdığım gibi, eğer bir ülkede bilim  teknoloji ve ileri seviyede eğitimli uzman insanlar yetiştirilemiyorsa o ülkenin kalkınması, ilerlemesi ve çağdaş ülkelerle rekabet etmesi mümkün değildir.
Yurt dışında ve ülkemizde çeşitli üniversitelerde görev yaptım. Şimdi sizlerle kırk yıllık deneyimleri ve Türk üniversiteleri ve yurt dışındaki üniversiteleri karşılaştırarak paylaşacağım. Ülkemizde Dekan ve Rektörlük seçimleri  olur. Yurt dışında da seçimler yapılır. Fakat aradaki farkı sizlere  sunacağım. 
Ülkemizde rektörlüğe adaylığınızı koyduğunuz zaman sizi seçecek olan akademikerlerin size sorduğu ilk soru 'Ankara'yı hallettiniz mi?' sorusudur. Bu demek oluyor ki 'YÖK ve Cumhurbaşkanını ayarladınız mı?' Eğer ayarladıysanız bir oy dahi alsanız Rektör atanabiliyorsunuz. 
Hiç kimse sizin yaptığınız bilimsel çalışmalarınıza, liyakatinize ve yetiştirdiğiniz  insanların uzmanlığına bakmamaktadır. Dolayısıyla önce Ankara'yı halletmeniz lazım. Sonra öğretim üyelerine yeni yeni kadrolar vermeyi  taahhüt ederseniz sizin lehinize oy kullanırlar.
Şimdi yurt dışı Rektör seçimlerine gelelim. Yurt dışında hiçbir bilim adamı kendiliğinden Rektörlüğe aday olmaz. Şimdi neden diye soracaksınız. Eğer o bilim insanı Rektör olursa, yani idareci olursa, bilimsel çalışmalardan uzak kalacaktır, dolayısıyla hiçbir gerçek bilim adamı Rektör veya Dekan olmak istemez.
Fakat bir Rektör seçilmesi lazım, bunu nasıl yapıyorlar. Rektörlüğü veya Dekanlığı sıraya koyuyorlar ve sırası gelen o görevi kabul ediyor ve icra ediyor. 
Şimdi yorumu size bırakıyorum. Liyakat sahibi olmayan kişiyi kurumun başına getirirseniz 8 yıl rektörlük yapar ve bilimsel çalışmaları ve araştırmaları bir kenara bırakır, çünkü hem idarecilik ve hem de aynı zamanda bilimsel çalışmaları yapamazsınız.
8 sene sefa sürersiniz, araba devletten, şoför devletten, lojman devletten ücreti de kendisi ayarlar. Bunun için bazı şeyleri ayarlamaya değer.
Toplum da üniversitelerden görev bekler, durumlar bugünkü gibi devam ederse daha çok görev bekler halkımız.
Artık büyük değişiklerin yapılmasının zamanı gelmiştir. Üniversitelerin devletin kontrolü altına alınması gerekir ve devlet tarafında ülkemizin ihtiyaçlarına ve önceliklerine göre çalışma alanlarını belirlenmesi çok önemlidir. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37