banner55

ERMAŞ Madencilik'e 'İhracatın En büyük Yıldızı' ödülü

Geçtiğimiz hafta son Başbakan Binali Yıldırım tarafından 'Yılın İşadamı' olarak ödüllendirilen  Mustafa Ercan’ın yönetim kurulu başkanı olduğu ERMAŞ Madencilik firması, şimdi de İhracatın Yıldızları Ödül Töreni'nde 'EGE’nin en büyük İhracatçı firmaları' arasında yer alarak ödüllendirildi.

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
25 Şubat 2020 Salı 14:36
ERMAŞ Madencilik'e 'İhracatın En büyük Yıldızı' ödülü

Geçtiğimiz hafta son Başbakan Binali Yıldırım tarafından 'Yılın İşadamı' olarak ödüllendirilen  Mustafa Ercan’ın yönetim kurulu başkanı olduğu ERMAŞ Madencilik firması, şimdi de İhracatın Yıldızları Ödül Töreni'nde 'EGE’nin en büyük İhracatçı firmaları' arasında yer alarak ödüllendirildi.

ERMAŞ MADENCİLİK EN BÜYÜK 
İHRACATÇI FİRMALAR ARASINDA

EGE İhracatçı Birlikleri, Türkiye’ye 2019 yılında 13 milyar 302 milyon dolar döviz kazandırdı. Bu ihracata yüzde 40’tan fazla katkı sağlayan 56 üyesini 24 Şubat’ta “İhracatın Yıldızları Ödül Töreni”nde İzmir Swissotel’de ödüllendirdi. Muğla’da faaliyet gösteren ERMAŞ Madencilik, EGE’nin en büyük ihracatçı firmaları arasında yer aldı.

EKONOMİYE KATKI SAĞLAYANLARA ÖDÜL

Törende; Çimento, Elektrik-Elektronik, İklimlendirme, Kimya, Makine, Otomotiv, Demir ve Demir Dışı Metaller, Deri ve Deri Mamulleri, Hazır Giyim ve Konfeksiyon, Hububat-Bakliyat ve Yağlı Tohumlar Mamulleri, Kuru Meyve ve Mamulleri, Maden, Mobilya-Kağıt ve Orman Ürünleri, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamulleri, Tekstil ve Hammaddeleri, Tütün, Yaş Meyve ve Sebze, Zeytin ve Zeytinyağı sektörlerinde  55 firmaya ödül verilirken, 2 firma da özel ödüle layık görüldü. 

8 BİNE YAKIN EGELİ 
İHRACATÇIYA  TEŞEKKÜR

Ötül Töreninde konuşan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, 2019 yılında ihracat yapan 8 bine yakın Egeli ihracatçıya teşekkür ederek sözlerine başladı.

Jak Eskinazi, ABD-Çin eksenli ticaret savaşının küresel piyasaları etkilemesine rağmen ihracat performansının olumlu seyrettiği görüşünü açıklarken; “Bir önceki yıla göre 15 milyon dolar daha az ihracat gerçekleştirmiş olsak da ticaret savaşları nedeniyle yeniden yükselmeye başlayan gümrük duvarları göz önüne alındığında, performansımız kıymet arz ediyor. 

Ancak; bu tablo, yatay seyri kırabilmek adına geleneksel ihraç pazarlarımıza ek olarak alternatif pazarlara yönelmemizin gereğini de ortaya koyuyor. İhracatın ülkemiz ekonomisinin dinamosu olduğunu, ülkemizin büyümesinde ihracatın önemini her seferinde tekrarlıyorum. Büyümemizi sürekli kılmak için ihracatımızın da sürekli artmasını, dış pazarlarda yaşanan olumsuzluklardan etkilenmemesini sağlamamız gerekiyor" dedi. 

CORONAVİRİSÜN ETKİLERİ SÜRÜYOR

Eskinazi, yaklaşık bir aydır tüm dünya gündemini kökten değiştiren Çin’de hızla yayılan coronavirüs salgınına değinirken; “Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan; ihracatıyla tüm dünyaya mal ve hizmet sağlayan; ithalatıyla çok sayıda ülkeye gelir sağlayan Çin’de yaşanan bu salgın dünya ekonomisini etkisine almış durumda. 

Dünyada bir çok hammaddenin nihai ürüne dönüşmeden önce Çin’e uğradığı düşünülürse, salgın dolayısıyla Çin’de üretimin durması tüm dünyada bir tedarik sorunu yaratmış durumda. Bunun yanında, çoğu uçak seferlerinin iptal edilmesi ve karantina sebebiyle; Çinli turistler sayesinde her yıl milyarlarca dolarlık gelir elde eden ülkeler ki bunlardan biri de biziz, zor durumda kaldı" diye konuştu. 

ÇİN’E HER TÜRLÜ YARDIM SAĞLANDI

Türkiye’nin Çin’in yanında olduğu mesajını, "Dünyanın en büyük ekonomilerinden birinin, hatta en önemli mal ihracatçısının başına gelen bu musibet, hepimizin başına gelmiş sayılır" diyerek veren Jak Eskinazi sözlerine şöyle devam etti:
 
Biz bu durumdan fırsat devşirecek değiliz. Küresel ekonominin tüm aktörlerinin birbirine zincirle bağlı olduğu bu sistemde, yapılması gereken, el ele verip düze çıkmaktır. Çok şükür ki ülke olarak bu görevimizi hakkıyla yerine getirdiğimizi biliyoruz. Ticaret Bakanlığımız başta olmak üzere devletimizin tüm kurumlarının Çin’e her türlü yardımı sağladığını gururla gördük. Umarım en kısa zamanda bu virüsün üstesinden gelinip, dünya ticareti tekrar eski seyrine kavuşacaktır.

ALTERNATİF PAZAR VURGUSU

Jak Eskinazi, 2008 krizinde ABD pazarını odağına almış sektörlerin yaşadığı olumsuzlukları hatırlattı ve pazar çeşitlendirmenin önemini bir kez daha yineledi ve şunları söyledi:

Her krizde olduğu gibi bu salgından da bir ibretlik çıkarmamız gerekiyor. Yumurtaları aynı sepete koymamak ve konuşmamın başında bahsettiğim alternatif pazarlara yönelmek. Aslında Türk ihracatçısı olarak bu konuda deneyimliyiz. İhracat artışını sekteye uğratmamak için, riski dağıtarak, pazarlarımızı ve ürünlerimizi çeşitlendirmeliyiz. 

Bu sayede, kriz zamanlarında olası kayıplarımızı minimize etme şansımız doğar. 2019, Ege İhracatçı Birlikleri için Çin yılıydı. Kurduğumuz ekiple, tüm yaptığımız çalışmaları, Egeli ihracatçıların Çin pazarına girip kalıcı olabilmeleri için geliştirdiğimiz stratejileri Bakanlığımızla da paylaşacağız. Tabii ki Çin’e yönelik çalışmalarımız hız kesmeyecek.
 
YEŞİL EKONOMİYE DESTEK

Eskinazi, sınırlı kaynakların yarınlara kalabilmesi adına, Egeli ihracatçıları harekete geçirebilmek için 2020’yi “Sürdürülebilirlik Yılı” ilan ettiklerini açıkladı. Eskinazı; “2020’de Ege için yeni bir sayfa açma kararı aldık. Kısaca, “Bugünkü ihtiyaçlarımızı gelecek nesillerin mirasından çalmadan karşılayabilmek” olarak tanımlayabileceğimiz sürdürülebilirlik, artık yeni nesil kalkınma modeli olarak öne çıkıyor. Bu model, bu konuda farkındalık düzeyi artmış insanlar tarafından şirketlere/devletlere dikte ettiriliyor. Artık insanlar, mal ve hizmet satın aldıkları şirketlerin, oy verdikleri hükümetlerin doğaya ne kadar sahip çıktıklarını, daha sağlıklı bir yarın için neler yaptıklarını bilmek istiyorlar. Markette satın aldıkları bir ürünün üretiminde ne kadar su kullanıldığını, üretildiği yerden markete taşınması için doğaya ne kadar zarar verildiğini görmek, satın alma tercihlerini buna göre belirlemek istiyorlar"diye konuştu. 

ÖNCELİK SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA

Tüketicinin bilinçlendiğinin, arz talep dengesinin yeniden kurulduğunun görüşünde olan Eskinazi, “Daha çok karbon salınımı yaptığı için uçağa binmeyen insanlar, üretiminde çok su tüketildiği için yeni giysi almayan tüketicilerle karşı karşıyayız. Bununla birlikte; insan haklarına saygı, yolsuzlukla mücadele ve işçi hakları da sürdürülebilir kalkınma modelinin sac ayaklarından biri haline geldi. Tüketiciler satın aldıkları ürünü üreten firmanın sadece doğaya değil, çalışanlarına nasıl davrandığı, insan haklarına ne kadar saygı duyduğu ve finansal yapısının ne kadar şeffaf olduğuna dikkat etmeye başlıyor" dedi.
 
OCAK AYI REKORLA BAŞLADI

Türkiye'nin ihracatını artırmak için her gün canla başla çalıştıklarına değinen Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, bu kadar rekabet ortamında kolay bir iş yapmadıklarını söyledi.  
Yıla şehit haberleri, çığ felaketi ve depremler gibi kötü olaylara başlandığını anımsatan Gülle, ancak ihracatta güzel haberler geldiğini ve ocak ayında en fazla ocak ayı ihracatını gerçekleştirdiklerine değindi.
 
HEDEF 200 MİLYAR DOLAR

Çok güzel projeler gerçekleştireceklerine işaret eden Gülle, "İnşallah ülkemizin ihracatını bu yıl 190 milyar dolara, önümüzdeki yıllarda da hepimizin istediği, beklediği 200 milyar doların üzerine taşımaya azimliyiz, kararlıyız." diye konuştu.

Törene İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, kentteki odaların ve ihracatçı firmaların temsilcileri katıldı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37