banner55

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Matlı: "Türkiye ekonomisi 2021'de yeni başarı hikayeleri yazacaktır"

01 Mart 2021 Pazartesi 16:57
TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Matlı:

BURSA (AA) - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, kalıcı ve sağlıklı büyüme için yapılacak köklü değişiklikler ve alınacak yeni tedbirlerle Türkiye ekonomisinin 2021 yılında da yeni başarı hikayeleri yazacağına inandıklarını bildirdi.

Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı da olan Matlı, yazılı açıklamasında, 2020'nin dördüncü çeyreğine ilişkin Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) verilerini değerlendirdi.

Tüm dünyanın sosyal ve ekonomik açıdan tarihi sınavdan geçtiği bir dönemde Türk ekonomisinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkilerinin en ağır hissedildiği ikinci çeyrek haricinde büyüme trendi gösterdiğine değinen Matlı, yaşanan olumsuzluklara rağmen Türkiye'nin sağlık sektöründeki başarısını ekonomi yönetiminde de gösterdiğini vurguladı.

Ekonominin geçen yıl yüzde 1,8 büyüme başarısı gösterdiğini hatırlatan Matlı, şöyle devam etti:

"İş dünyasının beklentileri ve talepleri doğrultusunda hükümetimizin aldığı önlemler ve uyguladığı politikalarla Türk ekonomisi, tüm dinamikleriyle dünyada yeni bir başarı hikayesine imza atmıştır. Bu başarı, pandemiye rağmen inanmaktan, azimle üretmekten asla vazgeçmeyen 83 milyonun başarısıdır. Küresel ekonomide ABD, yılın son çeyreğinde yüzde 4 büyümesine karşılık yıllık yüzde 3,5 daraldı. Yine Avrupa Birliği (AB) ekonomisi son çeyrekte yüzde 0,4, yıllık 6,4, Avro Bölgesi ise dördüncü çeyrekte yüzde 0,6, yıllık da yüzde 6,8 küçüldü. Keza AB'nin nüfus ve ekonomik açıdan en büyük ülkesi Almanya da son çeyrekte yüzde 0,3 büyümesine rağmen yılın tamamında yüzde 3,7 küçüldü. Her zaman ifade ettiğim gibi krizlerden büyüyerek çıkmayı başaran Türkiye, dünyada yüzde 2,3 büyüyen Çin'in ardından yılı pozitif büyüme rakamıyla kapatarak küresel ekonominin gözdesi olmuştur."

Matlı, elde edilen başarının 2021 yılında da artarak devam edebilmesi için salgının etkilerinin sürdüğü sektörlerin beklentilerinin karşılanmasının kritik derecede önemli olduğunu belirtti.

Salgının yol açtığı ekonomik durgunluğun geride kaldığına inandığını kaydeden Matlı, "Türkiye'nin 2020 yılını pozitif büyümeyle kapatmasıyla, önümüzdeki hafta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması beklenen reform paketi çok daha önemli hale gelmiştir. Kalıcı ve sağlıklı büyüme için yapılacak köklü değişiklikler ve alınacak yeni tedbirlerle Türkiye ekonomisi 2021 yılında da yeni başarı hikayeleri yazacaktır." ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37