banner55

Bugünkü yazımda Gandhi’nin mücadele yöntemlerinden bahsedeceğim.
Gandhi’nin bir yöntemi; ‘Satyagraha’dır. ‘Satyagraha’: Gerçek İçin direnmek ya da Ruhsal Gücü Sevgi Olan Kişi” demektir.
‘Satyagraha’: Gerçeği insanın karşısındakine, karşı düşüncede olana acı verecek şekilde değil, yalnız kendisine acı verebilecek yollardan giderek kabul ettirmektir. Rakip yanlışlardan sabır ve sevgi ile vazgeçirilmelidir.
‘Satyagraha’: Karşındakini sabır ve iyilikle elde edip ona yanlışını kabul ettirme becerisidir.
‘Satyagraha’: Yanlışa karşı itaatsizlik ve ona boyun eğmemektir.
‘Satyagraha’: Yanlışı yapana önce hatasını anlatmak; daha sonra da, duruma ve yanlış yapanın tavırlarına göre; gerekirse yanlış karar ya da eylemi durdurmak ve ortadan kaldırmak için onu baltalamak girişimidir.
 ‘Satyagraha’: Yanlışa, doğruyu arayarak, doğru hareket ederek ve doğru düşünerek yaklaşması, eylemini inanarak yapması, inançlı olması, intikam peşinde koşmaması, eylemini yaparken hiç kimseye zarar vermemesi, bu uğurda ölse bile yine de inancını kaybetmemesidir.
‘Satyagraha’: Kötülük yapan kötülük yapmaktan yoruluncaya kadar, kötülüğe iyilikle karşılık vermektir.
Gandhi’nin bir diğer yöntemi; ‘Ahimsa’dır. ‘Ahimsa’: bir insanı küçük düşürücü hiçbir harekete katılmamak ahlakıdır.
‘Ahimsa’: Şiddet dışılık, korkaklık değildir. Tam tersine, şiddet kullanımından daha tam ve daha yoğun bir cesareti gerektirir. Mücadelesinde hiçbir zaman şiddet kullanmaya kalkışmamak ancak çok güçlü insanlara özgü bir yüceliktir. Çünkü şiddet dışılığın mantığı, kötülüğe acı çekerek cevap vermek suretiyle, acıyı acı olmaktan, rakibi düşman olmaktan çıkarmaktır. İşte o zaman kötülükten kesin ve tam bir kurtuluş kazanılır. Artık ortada düşman ve onun kötülükleri kalmaz.
‘Ahimsa’: Şiddet olayları iletişimsizlik nedeniyle ortaya çıkar. Şiddet; sözün, düşünce alışverişinin ve mantıklı iletişimin kesilmesiyle başlar. Başarılı bir şiddet dışılık, ancak, birbirleriyle iletişim ve diyalog olanaklarını yitirmemiş kültürlü ve uygar insanlar arasında söz konusu olabilir. Yani belli bir kültür düzeyine yükselememiş olan insanlar arasında şiddet dışılık başarılı olamaz.
Susmak, kendini gerçeğin hizmetine veren kişinin ruh disiplini içindedir. Gerçeği gereğinden çok büyütmek ya da yok etmek, yazılı ya da yazısız, insanın doğal güçsüzlüğüdür. Onu yenmek için biricik çare susmaktır.
 
Devam Edecek…
11.05.2017 Perşembe

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37