banner55

2019'un ekonomik toplantısı yapıldı

2019 yılı 2. ekonomik toplantısı Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un başkanlığında gerçekleştirildi.

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
31 Aralık 2019 Salı 13:25
2019'un ekonomik toplantısı yapıldı

Kocaeli’nin ekonomik durumu, potansiyeli, istihdamı ve devam eden kamu-özel sektör yatırımlarının değerlendirildiği 2019 yılı 2. ekonomik toplantısı Vali Hüseyin Aksoy’un başkanlığında gerçekleştirildi. 

Karamürsel Alp Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya; Vali Hüseyin Aksoy’un yanı sıra daire müdürleri, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu,  İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi Başkanı Vedat Doğusel, Kocaeli Esnaf ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Kadir Durmuş, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, organize sanayi bölgesi yönetim kurulu başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. 

Toplantıda konuşan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, “Değerli katılımcılar, hepiniz hoş geldiniz. Bugün iş dünyamızla buluşma toplantılarımızdan ikincisini gerçekleştiriyoruz. Kocaeli, Türkiye’nin ekonomisine en önemli katkıları sunan illerin başında geliyor. Bir önceki yıl toplanan vergi gelirlerine baktığımızda hasılat itibariyle Türkiye’de 3’ncü, tahsilat oranıyla da 1’nci sırada yer alan bir il. 73.4 milyarlık bir vergi tahsilatıyla önemli bir katkı sunmaktadır. 

Geçtiğimiz haftalarda açıklanan gayri safi yurtiçi hasılaya baktığımızda bir önceki yıla göre İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer alan Kocaeli, 35 limanımız da 73 milyon ton elleçlenen yük ile limancılık faaliyetleri bakımından ilk sırada yer alan bir konumdayız. 

Özellikle organize sanayi bölgelerimiz, küçük sanayi sitelerimizde yaratılan istihdam boyutuyla baktığımızda önemli bir potansiyel gösteren ve çalışmalara katkı sunan il olarak faaliyetlerimize devam ediyoruz. 

Bir önceki yıl Dış Ticaret hacmine baktığımızda Kocaeli gümrüklerinden yapılan Türkiye Dış Ticareti’nin %18.8’ni oluşturduğunu da görüyoruz.  Böylesine önemli bir kentte iş dünyamızla bir araya gelmek, onların varsa bize aktaracakları konuları onlardan dinlemek üzere toplantımızı gerçekleştiriyoruz” dedi. 

Toplantı; Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Sosyal Güvelik Kurumu İl Müdürlüğü, KOSGEB’in sunumları ve Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, Asım Kibar OSB Başkan Vekili Mehmet Aydın ve  Makine OSB Başkanı Sedat Silahtaroğlu’nun konuşmalarıyla devam etti.

Sunum ve konuşmaların ardından ilimizin ekonomik durumu, potansiyeli, istihdamı,  ekonomi ve ticaret potansiyelinin değerlendirildiği toplantı görüş, öneri, soru ve cevaplarla son buldu. 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37