banner55

Koronavirüse karşı toplu hücum, toplu defans !

Koronavirüs salgını karşısında ilk şaşkınlığımızı atar atmaz, dört koldan almaya çalıştığımız tedbirler ile elden geldiğince bir taraftan salgından uzak kalmaya, bertaraf etmeye çaba gösterirken, bir taraftan da ellerimiz havada gözlerimiz yolda 'Bu illetin aşısını bulduk, insanlık artık rahat etsin' şeklinde verilecek müjdeli haberi bekliyoruz.

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
28 Mart 2020 Cumartesi 21:34
Koronavirüse karşı toplu hücum, toplu defans !

Koronavirüs salgını karşısında ilk şaşkınlığımızı atar atmaz, dört koldan almaya çalıştığımız tedbirler ile elden geldiğince bir taraftan salgından uzak kalmaya, bertaraf etmeye çaba gösterirken, bir taraftan da ellerimiz havada gözlerimiz yolda 'Bu illetin aşısını bulduk, insanlık artık rahat etsin' şeklinde verilecek müjdeli haberi bekliyoruz.

Koronavirüs salgınının en çok görüldüğü 30 büyükşehirde yönlendirici mekanizmanın valiler olması bir noktada önlemlerin tek elden alınması adına önemli bir adım. Bu aşamadan sonra Valilikler bünyesinde alınacak kararların alt kurum ve kuruluşlar tarafından anında hayata geçirilmesi mücadeleyi de bir miktar daha hızlandıracaktır.

Koronavirüs salgını ile yapılacak mücadele de toplu defans-toplu hücum anlayışının hakim kılınması bu aşamadan sonra daha hızlı mesafe almamıza imkan tanıyacaktır. Burada hücum edecek olan mekanizmanın yöneticiler toplu defansa yapacak bölümün de halk olduğu anlaşıldığında kimin nerede duracağı da tam anlamı ile netleşmiş durumdadır.

Günün büyük bir bölümünü ister iş,ister ticaret isterse sosyal hayat adına dışarıda geçirmeye alışmış 83 milyonluk bir ülkenin insanlarını bir anda evde kalmaya ikna etmek bilindiği gibi hiçte kolay değil. Bu işin kolay olmadığı ilk günlerde bütün iletişim kanallarından, lütfen evinizden çıkmayın ricasının bir işe yaramadığı anlaşılınca, ortaya kolluk kuvvetleri ile müdahale durumu çıktı.

Şehirler arası otobüs yolculuklarının kısıtlanması, 65 yaş üstü başta olmak üzere hemen herklesin evden çıkmaması, hijyen kurallarına en ince detaylarına kadar uyulması başta olmak üzere bir dizi önlem toplu hücum olarak değerlendirilebilir.

Mücadelenin toplu defans kısmında ise 83 milyon inanımızın tamamı bulunuyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi uzun yıllar evde kalmamış, bulabildiği her fırsatta kendisini dışarıya atmış bir kitleyi birkaç günde evde kalmaya ikna etmek hiçte kolay bir hadise olmayacaktı, nitekim olmadı.

İşin şakaya gelen tarafı kalmadığı bu salgının insana anında dünya değiştirdiği gerçeği artık kaçınılmaz bir gerçek olduğuna göre sözünü etiğimiz toplu defans kısmının bu zamana kadar olduğundan çok daha üst seviyede uygulanması artık hayat-memat meselesi haline gelmiştir.

Zengin fakir tüm ülkeleri perişan eden en varlıklı kişi ile yiyecek ekmeği bulunmayan tüm insanlığı aynı hizaya getiren, hiç kimseye kaçacak bir metre alan bırakmayan ve bu gerekçeler ile herkesi kendi evine hapseden bu salgın karşısında toplu defans yapmaktan başka hiçbir çaremiz yok.

Biz salgının başlaması ile birlikte nerede ise sokağa çıkmayan işlerimizin çok büyük bir kısmını da evden yerine getiren bir ortamda olup bitenleri takip etmeye çalışıyoruz, Kimin ne zaman öleceğini elbette Allah biliyor,işte bizde bu anlayış ile elimizden geldiği kadar tedbir almaya salgından uzak  kalmaya çalışıyoruz.

Bu zor süreçten çıkılması adına hepimiz tek tek bize söylenenleri yerine getirmek, yöneticilerimize yardımcı olmak onların talebi doğrultusunda toplu defans yapmak adına elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz.

Bütün temennimiz dünyanın bütün ülkeleri gibi bizi de kasıp kavuran Koronavirüs salgınından en az hasarla kurtulabilmek, şu aşamada salgından kurtulmak adına yöneticilerimize yardımcı olmak adına sorumlu bir vatandaş olarak önerilen tüm tedbirleri bıkıp usanmadan yerine getireceğiz.

Evde kalacağız. Hem kendimizin, hem yakınlarımızın hemde 83 milyon vatandaşımızın can güvenliği adına toplu defans yapmaya devam edeceğiz.
Başka çaremiz yok.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37