banner55

Tarhan: Yerli oto diye Gebze Ziraat Bankası'ndan 47 milyon euro çıktı

CHP Kocaeli Milletvekili ve Sanayi Komisyonu Sözcüsü Tahsin Tarhan TBMM Genel Kurulu'nda gerçekleştirilen Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanun Teklifi üzerine CHP Grubu adına yaptığı konuşmasında yerli otonun hikayesini anlattı.

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
27 Şubat 2020 Perşembe 11:24
Tarhan: Yerli oto diye Gebze Ziraat Bankası'ndan 47 milyon euro çıktı

CHP Kocaeli Milletvekili ve Sanayi Komisyonu Sözcüsü Tahsin Tarhan TBMM Genel Kurulu'nda gerçekleştirilen Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanun Teklifi üzerine CHP Grubu adına yaptığı konuşmasında yerli otonun hikayesini anlattı.

İSVEÇ MARKASI SAAB’IN HAKLARINI ÇİN’DEN SATIN ALDIK DEDİLER

2011 yılında dönemin Başbakanının TÜSİAD Genel Kurulu'nda yaptığı açıklama ile sürecin başladığını söyleyen Tarhan, “Bu açıklamadan 8 ay sonra dönemin Bakanı açıklama yaptı yerli otonun projesinin özelliklerini anlattı. Sonra araya seçim girdi. Bundan 1 yıl sonra yeni gelen Bakan "Yerli oto için Saab'ın haklarını Çin'den aldık” dedi. Ancak orada bir sorun var. Saab, Çin'in değil, İsveç'in markası. Türkiye Çinli NEVS firması ile anlaşmış, Saab’ın hurdalarını almış”

47 MİLYON AVROLUK İLK PROTOTİP MÜZEYE KONSUN

Saab’ın CEO'sunun otomobil konusunda Türkiye'yle hiç bir anlaşması olmadığını, NEVS firmasının da kendilerini temsil etmediğini açıkladığını söyleyen Tarhan, “Bir aracı firma Türkiye Devleti'ni 47 milyon Avro dolandırdı. Ziraat Bankası Gebze Şubesi'nden bu para çıktı. Karşılığında gördüğümüz şey hurdadan bozma bir prototip. Dünyanın en pahalı aracı aracını aldık 47 milyon Avro’ya. Bu aracı müzeye koymayı teklif ediyorum. En azından gelecek nesiller bundan ders çıkarır” dedi.

Yaşanan bu olaya rağmen aynı Bakan'ın, 2015 yılında, "Üretilecek ilk yerli otomobili Gebze'de hayırsever bir iş adamına 5 milyona sattım” açıklaması yaptığını ifade eden Tarhan, “Sattın da bu para nerede? Merak ediyorum. Hadi sattın, parayı aldın, onun karşılığında ne verdin? Onu da merak ediyorum. O yetmedi arkasından 2016 yılında aynı Bakan “30 ya da 40 adet yerli, milli otomobilimiz yollarda” açıklaması yaptı” dedi.

10 YILDA 3 BAŞBAKAN, 4 BAKAN, 5 BABAYİĞİT, 6 SEÇİM ESKİTTİ

Hikayenin bu şekilde devam ettiğini, 2017 yılında yerli oto işinin 5 babayiğide devredildiğini, 2019 Aralık ayında en son yerli oto tanıtımının yapıldığını söyleyen Tarhan, “Devlet eliyle yapılamayınca özel sektör temsilcilerine bırakıldı ama bu sefer de özel girişimin CEO’sunu Cumhurbaşkanı açıkladı” dedi.

TOGG Grubu'na Gemlik'te 1 milyon metrekare devlet arazisi verileceği açıklamasına dikkat çeken Tarhan, “Bu arazi kiraya mı verilecek, bağış mı olacak, satılacak mı, bu proje başarılı olmazsa TOGG Grubu'na mı kalacak? Henüz fabrikası olmayan, tüm aksamları ithal bir araç üreteceğiz diyorsunuz, üstelik bunu da yerli ve milli diye tanıtıyorsunuz" dedi.

22 MİLYARIN KARŞILIĞI ALINAMAZ

İktidarı hayal dünyasından çıkıp gerçeklere dönmeye çağıran Tarhan, "5 yıl önce 47 milyon Avro'yu hayal dünyanız için çöpe attınız, halâ bu paranın hesabını vermediniz. Fabrika yok, otomobil var. Tasarımı, motoru başka ülkelerden alınan, yarı yerli oto için 22 milyar lira yatırım yapılacak diye açıkladınız. Yüzde yetmişini kredi olarak kullanacaklar, bu kredinin faizi bile yıllık 1,2 milyar TL iken, bu girişim nasıl ayakta kalacak?” diye sordu.

YERLİ OTOMUZ VAR MARKA YOK

Yerli otomobile asla karşı olmadıklarını dile getiren Tarhan, “Otomotiv sektöründe genel kabul, otomobil üretiminin kolay ama satmanın zor olduğudur. Biz bu ülkede zaten otomobil üretiyoruz. Bizim yerli markamız yok. Bizim pazarlanabilir, iç ve dış pazarda dünya markalarıyla yarışabilir, kârlı bir otomobil markası yapmamız gerekiyor” dedi.

Anahtar Kelimeler:
Tahsin Tarhan
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37