banner55

1.Uluslararası Bilge Şehir Karikatür Yarışması’nda kazanan eserler belirlendi

1.Uluslararası Bilge Şehir Karikatür Yarışması’nda kazanan eserler belirlendi

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
03 Mayıs 2017 Çarşamba 13:13
1.Uluslararası Bilge Şehir Karikatür Yarışması’nda kazanan eserler belirlendi


58 ülkeden 493 karikatüristin 1218 eserle başvurduğu 1. Uluslararası Bilge Şehir Karikatür Yarışması’nda kazananlar beli oldu 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 9. Kocaeli Kitap Fuarı kapsamında düzenlenen 1. Uluslararası Bilge Şehir Karikatür Yarışması'nda dereceye giren eserler belirlendi. 'Kitap ve Medeniyet' konusunu çizgilerle en güzel anlatan karikatürler arasından, jürinin titizlikle yaptığı değerlendirme sonucunda kazananlar, ödüllerini 9. Kocaeli Kitap Fuarı’nın 13 Mayıs Cumartesi günü saat 11.00’de yapılacak açılış töreninde alacak.

YARIŞMADA İLK ÜÇE GİREN ESERLER
Şafak Tavkul, Ahmet Kesgin, Turan Dertli, Turgut Yılmaz, Ahmet Altay, Murat Yılmaz gibi usta karikatüristlerin jüride yer aldığı yarışmadaki profesyonel kategorisinde birinciliğe Aşkın Ayrancıoğlu’nun eseri layık görüldü. İkinciliği Ukrayna’dan Olena Tsuranova, üçüncülüğü ise yine Türkiye’den Nurullah Şimşek elde etti.

KOCAELİ’DEN 5 GENCE BAŞARI ÖDÜLÜ
Kocaeli’den yarışmaya başvuran 18 yaş altındaki gençlerden beşi ise başarı ödüllerinin sahibi oldu. Buna göre Emirhan Kansu, Seren Suyabatmaz, Metehan Erbil, Berhan Cebe ve Ayşenur Palabıyık, başarı ödülü almaya hak kazandı.

CEZAEVİNDEN KATILDI, JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜNÜ KAZANDI
Yarışmada teşvik ödülünü yine Kocaeli'den Hasan Gümüş elde etti. Jüri özel ödülünü ise Silivri Cezaevi’nden yarışmaya katılan İsmail Çelebi kazandı.

DERECEYE GİRENLERİN ALACAKLARI ÖDÜLLER
1. Uluslararası Bilge Şehir Kocaeli Karikatür Yarışması'nda birinci olan eser sahibine 15 bin TL, ikinci olan 10 bin TL, üçüncü olan ise 5 bin TL kazandırdı. Teşvik ödülü olarak 2 bin 500 TL verilirken, Kocaeli'nden başvuran gençler için ise 5 adet bin 500 TL başarı ödülü belirlendi.

KARİKATÜRDE DE BİLGE ŞEHİR KOCAELİ
Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı'nın Kocaeli'de karikatür sanatına olan ilgi ve sevginin artması, 'Bilge Şehir Kocaeli' konsepti içinde karikatürün de yer alması amacıyla düzenlediği yarışmaya yurt içi ve yurt dışından yoğun bir katılım gerçekleşti. 

Daha ilk yılından yarışmaya 58 ülkeden 493 karikatürist 1218 eserle başvurdu. Jürinin titiz değerlendirmesiyle bunların arasından 'Kitap ve Medeniyet' olgusunu en iyi anlatan 67 eser finale kaldı. Üstelik Kocaelili karikatüristlerin eserleri de finale kalmayı hak etti. 

FİNALE 67 ESER KALMIŞTI
Finale kalan 67 eser, yarışmanın resmi internet adresi www.kocaelicartoon.com ve Büyükşehir Belediyesi’nin www.kocaeli.bel.tr  adreslerinden ilan edildi. Dikkat çekici eserlerin yer aldığı yarışmanın final değerlendirmesi 28-29 Nisan tarihlerinde yapıldı ve dereceye giren eserler belirlendi. 9. Kocaeli Kitap Fuarı’ndaki ödül töreninin yanı sıra fuar süresince usta karikatüristlerin söyleşileri ve atölye çalışmalarına yer verilecek. 

KARİKATÜR FESTİVALİNE DÖNÜŞECEK
Kocaeli’nde karikatür sanatına olan ilgiyi ve merakı artırmak, bu sanata ilgi duyan her yaştan insanın kendisini çizgileriyle ifade etmesine olanak sağlamak amacıyla düzenlenen yarışma projesi, aynı zamanda geleceğin karikatüristleri için ilk adım olacak. Bu yıl ilk kez yapılmasına rağmen, uluslararası nitelikte bulunması nedeniyle şimdiden bu alandaki saygın organizasyonlar arasına girmeye aday olan 1. Uluslararası Bilge Şehir Kocaeli Karikatür Yarışması, 9. Kocaeli Kitap Fuarı bünyesinde adeta bir karikatür festivaline dönüşecek.

KARiKATÜR OKULU AÇILACAK
Yarışmaya uluslararası boyutta olduğu kadar ülke ve yerelde de büyük ilgi görülmesi doğrultusunda Karikatür Okulu açılması planlandı. 'Karikatür Okulu' ile bu işe yatkın olan gençlerin yetiştirilmesi sağlanacak. 

Mart ayı boyunca 12 ilçedeki çeşitli ortaokul ve liselerde karikatürist Ahmet Altay tarafından karikatür sanatı ve yarışmaya dair tanıtım seminerleri düzenlenerek Kocaeli'ndeki gençler yarışmaya katılım konusunda cesaretlendirilip, katılımları teşvik edildi. Tanıtım programlarında nasıl karikatür çizebilecekleri konusunda da bilgilendirilen öğrenciler yarışmaya büyük ilgi gösterince, yerelden yoğun bir başvuru alındı. 


Son Güncelleme: 03.05.2017 13:30
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37