banner55

Adam gibi adam

Her geçen gün hepimizin kafasında şekillenen  “İyi İnsan” yada “İyi Adam” tanımı değişiyor,

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
16 Ekim 2020 Cuma 20:13
Adam gibi adam

Her geçen gün hepimizin kafasında şekillenen  “İyi İnsan” yada “İyi Adam” tanımı değişiyor, Eskiden mahallelerde parası pulu olmayan ancak sözü adeta “kanun” olan adamlar vardı ve o adamların sözünün üzerine asla kelam edilmezdi.

Son dönemlerde “Adam” tanımı tamamen değişti,

İstediğin kadar akıllı ol,

İstediğin kadar iyi ol,

Süper zeki birisi ol,

bunlar hiç kimse için hiçbir anlam ifade etmiyor.

Eğer çok paranız varsa, Adam gibi adamsınız

Eğer çok önemli bir makamda iseniz Adam gibi adamsımız

Eğer bulunduğunuz yerde sağa sola para saçıyorsanız, Adam gibi adamsınız.

Karşımızdakinin talep ettiği ihtiyaçları karşıladığınız müddetçe hiç kimse size kazandığınız servetin kaynağını sormaz, “ Bu adam daha dün aç susuz dolaşırken birden bire nasıl bu kadar paraya, pula sahip oldu.?” diye hiç kimse araştıra yapma gereği duymaz,bir anda etrafı çevrilir ve kim bu kişiden nemalanırsa anında “Adam gibi adam” sınıfında değerlendirilir.

Halbuki hayatın bize öğrettiği tecrübeler ışığında biliri ki

Adamlık başka şeydir

Adam olmak başka şeydir.

Daha da önemlisi Adamlık gerçekten zor iştir.

Din adamlığı,

Devlet adamlığı,

İş adamlığı,

Hukuk adamlığı,

Bilim adamlığı…..

Burada kadınlar yer almaz nedense zulüm adamlığı politika siyaset adamlığı başlı başına dikkat isteyen bir iştir.

Bir hâkim bir Savcı gün içinde verdiği kararın akşamı başını yatağa koyduğunda aklına hiçbir şey gelmeden düşünmeden beş dakika içinde rahatlıkla uyuyabiliyorsa hukuk adamıdır.

Adalet adamıdır.

Bir Avukat savunduğu müvekkilini belgelerle evraklarla şahitlerle müvekkilinin suçsuzluğunu ispat edip kendisini kanıtlayabiliyorsa hukuk adamıdır.

Yoksa “yoruldum, bunlardan binlerce var, maaşım az, sosyal hayatım yok, diğerleri neden daha iyi yaşam şartlarından faydalanıyor ben faydalanamıyorum” diyorsa o bambaşka bir adamlığa geçmiştir ve geçtiği yerden haberi de yoktur .

Bir din adamı Kuran, din, İslam, doğruluk, erdem, insanlık, merhamet, şefkat, mağfiret öğreteceğine müftüler müteahhitliğe soyunuyorsa o din adamı değildir bulunduğu mevkii şaşırıp iş adamı olmuştur.

Artık ondan beklenen kuran kursu inşaatı, müftü lojmanı, müftülük sosyal tesisi, müftülük dinlenme lojmanı olur. Onun din İslam eğitimi vermesini beklemek yanlış olur başka sulara yelken açmıştır.

Hocalar imamlar müezzinler başka zaman. Fakat bazıları var ki haklarını yememek lazım boylarını hadlerini aşıp öyle güzel işler yapıyorlar hayran olmamak elde değil .

Bu şekilde hizmet eden din adamlarını hayranlıkla gıpta ile takip edip takdir ediyoruz.

Herkes aynı değil kuşkusuz.

Bir iş adamı ülkesine kaliteli ürünler üretiyor, işçisinin sigortasını yatırıyor, vergisini ödüyorsa, dış ülkelere de ürettiklerinden satabiliyorsa iş adamı budur.

Vakti zamanı kaldığında öğrenci okutup, fakire yoksula destek veriyorsa iş adamıdır adamdır.

Bir siyaset adamı verdiği sözlerde vaatlerde duruyorsa konuştuğunun arkasındaysa ülkesine hizmet veriyorsa geleceğe çağdaş uygarlığa ülkesini taşıyorsa siyaset adamıdır.

Politikacı ülkesindeki her kesime ait vatandaşını uçakla seyahat eder duruma getiriyorsa karayoluyla ulaşımını sağlıyorsa insanlar yarınlarına güveniyorsa siyaset adamı adamdır.

Yoksa boş beleş vaatlerle vatandaşını oyalıyorsa o başka bir şeydir.

Adam sadece erkeklerden olmuyor tabi. Ateist dersiniz yada başka bir tanım ile yaftalarsınız hatırlayınız gazeteci Gülay Göktürk başörtüleri zorla başlarından çıkarılmak isteyen kadınların zulme uğradığı 28 şubatlarda bu zulme sesi çıkan birkaç kadından birisiydi.

Erkek adamların madamların sesi soluğu çıkmamıştı unutmamak lazım. Adamlık zor iştir.

Bir edebiyat sanat adamı halkını anlatıyorsa doğruyu yazıyorsa adamdır.

Bunun için solcular yıllarca Nazım Hikmet gibi şairiyle militanlarıyla dik duruş sergilemişler kendilerince doğru buldukları şeylere her türlü işkencelere rağmen adam gibi durmuşlar hapis yatmışlar.

Necip Fazıl yıllarca adamlığından hapislerde yatmış of dememiştir. Bunun için adamdır.

Nihal Atsız hapislerde gıkını çıkarmamıştır. Şimdi aradan yıllar geçmiş hepimiz adam diyoruz kendilerine.

Bir bilim adamı ülkesine insanlığa hizmet etmek yerine balo salonlarında hizmet veriyorsa o bilim adamı değil filim adamı olmuştur bilim milim kalmaz ortada.

Bilim adamı bize teknolojik tasarımları yenilikleri insana hizmet için gerekenleri üretmeye planlamaya çalışacağı yerde ilericilik çağdaşlık safsatalarının arkasına gizlemeye çalıştığı foyaları ortaya çıkmasın diye.

İkide bir sokağa öğrenci döker merkezi hükümete parmak sallarsa o başka bir adam olmuştur artık bilim uçmuş salon adamı kalmıştır.

Bir hizmet adamı belediye başkanlığına soyunmuşsa kentinin çöpü suyu kaldırımı kültürel faaliyetleri havası suyu estetiği ruhu hizmet için soluyorsa adamdır.

Hangi ihalede hangi yandaşı bu yandaş çıkar anlamlı yoksa kimsenin yandaşına bir şey koklatmayacağı malumdur.

Kimden ne alacağı üzerine düşünüyorsa adam değildir.

Kurdele kesmekle gülümseyerek poz vermekle üç beş imza atıp çevresinde kendisine hiçbir şey sorulmadan plan proje yapılan halkına sizin için çalışıyoruz masalları anlatıyorsa o başka bir adamdır.

İş takipçiliği de bir adamlık türüdür.

Çokta kabul görür bir adamlıktır.

Bir kez daha belirtiyoruz

Adamlık başka şeydir.

Adam olmak başka bir şeydir.

Adamlık zor iştir.

Hele böyle bir zamanda

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37