banner55

Avrupa Birliği'nin Karbon Nötr hedefine GTÜ'den destek: Net0Manager Projesi

GTÜ akademisyenleri, net sıfır karbonlu bir yarının girişimcileri için AB projesi ile dikkat çekiyor.

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
12 Eylül 2023 Salı 11:12
Avrupa Birliği'nin Karbon Nötr hedefine GTÜ'den destek: Net0Manager Projesi

GTÜ akademisyenleri, net sıfır karbonlu bir yarının girişimcileri için AB projesi ile dikkat çekiyor.

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) akademisyenleri, "Net Sıfır Karbonlu Bir Yarının Girişimcileri İçin Karbon Yönetimi Eğitimi" başlıklı AB projesi ile uluslararası arenada önemli bir başarıya imza attı. Proje, Türkiye'den ve Avrupa'nın dört bir yanından iş birliği ortaklarıyla yürütülecek.

AVRUPA'NIN KARBON NÖTR HEDEFİ VE ENDÜSTRİNİN DÖNÜŞÜMÜ

Avrupa Birliği liderleri, 2050 yılına kadar karbon nötr olma hedefini benimseyerek iklim değişikliği ile mücadelede ciddi adımlar atmıştı. Bu hedefe ulaşmak, özellikle bazı üye devletler için oldukça zorlu bir görevi beraberinde getiriyor. GTÜ'nün projenin temsilcisi Prof. Dr. Selçuk Toprak, endüstrinin karbonsuzlaştırılmasının bu süreçte kritik bir rol oynayacağını belirtiyor.

NET0MANAGER PROJESİ: KARBON YÖNETİMİ YETKİNLİKLERİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN YENİLİKÇİ BİR ADIM

Net0Manager Projesi, KOBİ'lerin net sıfır karbon yaklaşımlarını benimsemelerini teşvik etmeyi ve yöneticilerin karbon yönetimi konusundaki yetkinliklerini güçlendirmeyi hedefliyor. Bu projenin amacı, karbon yönetimi konusundaki bilinç ve kabiliyetleri artırmak ve AB'nin 2050 stratejisine katkı sağlamak. Ayrıca, projenin öğrenci merkezli eğitim modeli aracılığıyla karbon okuryazarlığını artırması bekleniyor.

NET SIFIR EMİSYONLU İŞLETMELER İÇİN YETENEK GELİŞİMİ

Yeni Yeşil Anlaşma Endüstri Planı ile uyumlu olan Net0Manager Projesi, geleceğin net sıfır emisyonlu işletmelerini desteklemek için gereken yetenekleri geliştirmeyi amaçlıyor. Bu proje, 2025 yılında tamamlanacak ve karbon yönetimi alanında büyük bir dönüşümün öncüsü olması bekleniyor.

İŞTE GTÜ EKİBİ:

Projede; İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk Toprak (Proje Üniversite Yürütücüsü), Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Banu Çetin, Doç. Dr. Çiğdem Balçık, İnşaat Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Oğuz Dal yer alıyor.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37