banner55

Bakan Pakdemirli: Kırsalda 60 bin yeni istihdam sağlandı

Bakan Pakdemirli: Kırsalda 60 bin yeni istihdam sağlandı

Yavuz ERCAN
Yavuz ERCAN
12 Ağustos 2019 Pazartesi 23:40
 Bakan Pakdemirli: Kırsalda 60 bin yeni istihdam sağlandı

 


(BSHA)- Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli IPARD Avrupa Birliği kırsal kalkınma hibeleri kapsamında, son 8 yılda 14 binden fazla projeye 4 Milyar TL hibe desteği sağlandığını açıkladı. Pakdemirli, “Bu hibeler ile kırsalda 10 Milyar TL’lik yatırım hayata geçirilirken, 60 bin yeni istihdam oluşturuldu” dedi.
Kırsalda çok yönlü kalkınma hedefi çerçevesinde; modern, sürdürülebilir, rekabet gücü yüksek ve Avrupa Birliği Standartlarında işletmelerin sayılarını artırmak amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı olarak, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) üzerinden IPARD programı kapsamında kırsal kalkınmaya sağlanan destekler devam ediyor.
BU YIL, TOPLAM 310 MİLYON AVROLUK
BAŞVURU HİBE ÇAĞRISINA ÇIKILDI


Bakanlık olarak kırsal kalkınmaya büyük önem verdiklerini belirten Bakan Pakdemirli, 2019 yılında TKDK üzerinden IPARD-II kapsamında toplam 310 Milyon Avro bütçeli (2 Milyar TL) 5. ve 6. kırsal kalkınma başvuru çağrılarına çıkıldığını söyledi.
TOPLAM 79 PROJEYE
63 MİLYON HİBE VERİLECEK


16 Şubat 2019 tarihinde çıkılan IPARD-II 5. Çağrı sonuçlarının açıklanmaya başladığını da ifade eden Pakdemirli “İlk etapta hayvancılık ve işleme-pazarlama sektörlerinde değerlendirmeleri tamamlanan 79 proje ‘Proje Değerlendirme ve Seçim Komisyonu’ tarafından onaylandı ve hibe sözleşmelerinin imzalanma süreci başladı. Bu 79 projeye toplam 63 Milyon TL hibe sağlanacak. Bu hibeler sayesinde kırsalda yaklaşık 134 Milyon TL’lik yatırım yapılması öngörülüyor” değerlendirmesinde bulundu. 60 Milyon Avroluk başvuru çağrısının ise halen devam ettiğini belirten Bakan Pakdemirli “Ağustos ayının sonuna kadar projelerin alımına devam edilecek. Destek alacak diğer grupların da Eylül ve Ekim aylarında açıklanması öngörülürken, onların da hızla yatırıma geçmeleri sağlanacak” diyerek sözlerini tamamladı.
Açıklanan projelerin;
* 43 adedi besi çiftliği yatırımı
* 23 adedi süt çiftliği yatırımı
* 7 adedi broyler yatırımı
* 2 adedi süt işleme yatırımı
* 1 adedi kanatlı eti işleme yatırımı
* 3 adedi soğuk hava deposu projesidir.
Son Güncelleme: 12.08.2019 23:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner51

banner34

banner38

banner57

banner33

banner37